U nezapamćenom potezu u povijesti srpskog kazališta, kolektivi i glumački ansambli vodećih kazališnih kuća u Beogradu, Novom Sadu, Somboru i Zrenjaninu odlučili su obustaviti rad i stupiti u sedmodnevni štrajk od 10. do 17. veljače, pridruživši se tako rastućem valu studentskih prosvjeda koji potresaju Srbiju.
Među kazalištima i glumačkim ansamblima koji su odlučili obustaviti rad nalaze se i Narodno pozorište u Beogradu, Pozorište Ateljea 212, Beogradsko dramsko pozorište, Pozorište „Boško Buha”, Malo pozorište „Duško Radović”, Pozorište na Terazijama, Jugoslovensko dramsko pozorište kao i Drama Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada, zaposleni Pozorišta mladih, Novi Sad, većina kolektiva Novosadskog pozorišta/Újvidéki Színház, ansambl Narodnog pozorišta Sombor i Narodnog pozorišta „Toša Jovanović” u Zrenjaninu.
"Prvi put u povijesti srpskih kazališta odlučujemo se na ovakav čin, prihvaćajući poziv studenata na borbu za rad institucija i odgovoran odnos prema vlastitoj djelatnosti, svjesni da već desetljećima prisustvujemo urušavanju svih, pa i kulturnih institucija ovog društva. Studenti su nas podsjetili na odgovornost i ohrabrili na samoorganiziranje kako bismo, unutar svojih struka i institucija u kojima radimo, započeli aktivno sudjelovanje u kreiranju boljeg društva.
Istovremeno, izražavamo punu solidarnost sa studentima i bezuslovno podržavamo sve njihove zahtjeve. Njihova borba za pravdu, sigurnost, pravo na slobodno izražavanje i dostojanstven život je borba svih nas. Pružamo apsolutnu podršku i svim građanima koji vjeruju da ova naša zemlja može biti sretnije i pravednije mesto. Znamo da je naša publika među njima.
Kazalište je živo samo onda kada je dio zajednice. Zato napuštamo scenu i pridružujemo se onima koji traže promjenu.
Kazalište je mjesto istine, slobode i empatije, a mjesecima već, istina, sloboda i empatija stoje na blokadama fakulteta i protestima širom Srbije" stoji u zajedničkom priopćenju kazališnih djelatnika.
Brojni kazalištarci su i ranije izražavali svoju podršku studentskim prosvjedima, a čitavi ansambli nakon izvedbi predstava, na naklon izlazili su noseći na ruci crvenu rukavicu, simbol prosvjeda koji predstavlja krvave ruke vladajućih.
Studentski prosvjedi započeli su nakon tragičnog događaja 1. studenog 2024. na željezničkoj stanici u Novom Sadu, gdje je urušavanje nadstrešnice odnijelo 15 života. Ovaj događaj postao je simbol sistemskih problema u srbijanskom društvu i katalizator za masovne demonstracije.
Među zahtjevima prosvjednika su i objava kompletne dokumentacije o rekonstrukciji željezničke stanice, procesuiranje odgovornih za tragediju, odbacivanje optužbi protiv uhićenih prosvjednika, prestanak represije nad studentima i građanima te povećanje proračunskih izdvajanja za visoko školstvo.
Ono što je započelo kao studentski prosvjed preraslo je u široki društveni pokret koji se proširio na više od 150 gradova i općina diljem Srbije, a prosvjedima se svakodnevno pridružuju nove skupine građana, od odvjetnika do prosvjetnih i kulturnih radnika.