Oporavilište za divlje životinje Zoološkog vrta Grada Zagreba prošle je godine zaprimilo čak 1631 divlju životinju. Povećanje je to od sedam posto u odnosu na prethodnu godinu i rekordan broj životinja zaprimljenih u Oporavilište na godišnjoj razini od 2017. kada je ono počelo s radom. – U Oporavilište su prošle godine primljene 443 jedinke strogo zaštićenih i 1188 jedinki nezaštićenih vrsta životinja. Životinje nezaštićenih vrsta u Oporavilište stižu iz Zagreba, a one zaštićenih vrsta iz cijele zemlje. Neke su životinje samo pregledane, pa brzo vraćene u prirodu, a neke su zadržane na liječenju i oporavku – kazao je Ivan Cizelj, ravnatelj zagrebačkog ZOO-a.
Lani početkom godine u Oporavilištu je na oporavku bio i bjeloglavi sup koji je uz zagrebačku obilaznicu kraj Buzina iscrpljen sletio u jesen 2023. Iz Zagreba je otišao u Centar za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove u Belom na Cresu odakle je pušten u prirodu. Početkom prošlog proljeća u Oporavilište je stigao orao štekavac iz Gračenice Šišinečke u blizini Pokupskog. Imao je tešku ozljedu krila koje mu je na kraju amputirano. Orao će se uskoro iz Maksimira preseliti u AWAP – udrugu za zaštitu divljih životinja.
– Među životinjama strogo zaštićenih vrsta kojima je tijekom prošle godine pružena pomoć u Oporavilištu su i barske kornjače, čančare, ćukovi, piljci, sove ušare, škanjci, bijele rode, vjetruše i šišmiši. Među životinjama nezaštićenih vrsta najviše smo posla imali s golubovima, kojih je bilo 502 i 215 vrana. Životinje kojima smo pružili pomoć, su, među ostalima, galebovi, labudovi, ježevi, kune, lisice i srne – istaknuo je Jadranko Boras, veterinar u zagrebačkom ZOO-u. Privremeno su ondje smještene i dvije indijske kobre naočarke preuzete krajem prošle godine po nalogu Carinske uprave.
Oporavilište već gotovo godinu dana radi na dvije adrese, onoj u Vrtu u Maksimiru te onoj u Dumovcu gdje je u sklopu projekta „Oporavilište za divlje životinje – Modernizacija Zoološkog vrta u Zagrebu III faza” izgrađena nova zgrada. Njezini specijalizirani prostori imaju površinu od 1300 metara četvornih, a cijeli je projekt vrijedan više od tri milijuna eura. Pedeset i pet posto sredstava izdvojeno je iz proračuna Grada Zagreba, a ostala sredstva su nacionalna te iz fondova Europske unije.
Zoološki vrt Grada Zagreba ove godine slavi sto godina postojanja. U tom se razdoblju iz mjesta koje građanima predstavlja divlje životinje, razvio u mjesto s bogatim znanjem i iskustvom u brizi za životinje, od onih egzotičnih do životinja zavičajnih vrsta. Zahvaljujući tome u mogućnosti je, u slučaju potrebe, pomoći životinjama zaštićenih vrsta koje se pronalaze ozlijeđene i bolesne diljem zemlje. Vezano uz to surađuje s parkovima prirode, nacionalnim parkovima te ustanovama koje se bave zaštitom prirode.
Cijeli je Zagreb oporavilište za štakore , preracunato za 520 holubova i 290 vrana potroseno par milijuna eura a sve preko senfove udruge , eto posla za uskok , otvoris udrugu i oporaviliste , nafataš par golubova , vrana , štakora , zavijes ih gazom i odes na ljetovanje , i hop par milja u dzep , Bandic je to radio preko Roma al ovi su puno pametniji