Pokrenuli su i peticiju

Privatni vrtići traže da se subvencije izjednače. Grad: Povećali smo ih 70%

storyeditor/2025-03-11/PXL_180624_116295777.jpg
Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL
1/4
13.03.2025.
u 07:00

Ured pravobraniteljice za djecu preporučio je da se potpore u sustavu predškolskog odgoja unificiraju, a za danas je sazvan sastanak nakon kojega bi se trebalo znati hoće li se zahtjevima udruge udovoljiti

Redovni desetosatni program u gradskom vrtiću mjesečno stoji nešto više od 250 eura. Grad pritom roditeljima pomaže subvencijama u iznosu od 170 do 230 eura, ovisno o prosječnim primanjima, pa trebaju izdvojiti od 20 do 80. Mjesto u privatnom vrtiću pak stoji oko 800 eura, a subvencije su od 150 do 290, pa roditelji mjesečno plaćaju više od 500 eura.

Gradska je uprava u ovom mandatu potonje potpore nekoliko puta povećavala, ali u privatnim vrtićima smatraju kako to nije dovoljno. Stoga su u sklopu građanske inicijative pokrenuli i peticiju kojom traže da se subvencije izjednače s onima za gradske vrtiće, a dosad ju je, kažu, potpisalo oko 4000 roditelja.

– Priča s Gradom traje više od tri godine, no tek smo se lani u travnju, kada su povećali subvencije za 100 eura, počeli približavati svojem cilju. Najavljivali smo povećanje cijena, na što smo na kraju bili primorani jer je sve poskupjelo. Usto je stručni kadar u deficitu, a oni koji ga imaju, moraju ga nekako zadržati – ističe Ljiljana Vukšić, ravnateljica vrtića "Mali istraživač" i predsjednica Udruge privatnih predškolskih ustanova. Cijena mjesta u njezinu vrtiću, podsjetimo, lanjskoga je travnja, unatoč povećanju subvencija, porasla s 553 na 800 eura. Od tada su, napominje, od Grada u nekoliko navrata tražili dodatna povećanja, no kako u tome nisu uspjeli, pokrenuli su građansku inicijativu.

– Život je poskupio i nismo imali izbora. U proces smo uključili i Ured pravobraniteljice za djecu, iz kojeg također već godinama prema Gradu odlaze zahtjevi za dodatna povećanja, no ništa se ne događa. Tvrde da su u ovom mandatu povećali subvencije za gotovo 70 posto, no mi se pitamo kamo taj novac odlazi – kaže Lj. Vukšić. Koliko je zahtjeva odaslano Gradu i treba li povećati, odnosno izjednačiti subvencije, pitali smo i ured kojemu je na čelu Helenca Pirnat Dragičević.

– Već dulji niz godina upućujemo preporuke te upozoravamo nadležna tijela i Sabor na nejednaku dostupnost i kvalitetu predškolskog odgoja za svu djecu, pa tako i vezano za subvencioniranje cijene privatnih vrtića. Kontinuirano ističemo da je potrebno ujednačiti subvencioniranje, kao i kriterije za upis u vrtiće, na razini države, s ciljem osiguravanja jednake dostupnosti predškolskog odgoja. Na temelju pritužbi roditelja čija djeca pohađaju privatne vrtiće, koje se odnose na puno više cijene zbog različitog sufinanciranja Grada, preporučivali smo jedinicama lokalne samouprave pronalaženje načina za jednako subvencioniranje, neovisno o tome tko je osnivač ustanove. Odgovori na naše preporuke pokazuju kako pitanje subvencioniranja ovisi o financijskim mogućnostima jedinica lokalne samouprave i njihovu senzibilitetu, što stvara razliku među djecom ovisno o mjestu u kojem žive – kažu u Uredu pravobraniteljice za djecu. Napominju i kako je predškolski odgoj javna potreba, odnosno usluga koja bi trebala biti pod jednakim uvjetima dostupna svim građanima jedinice lokalne samouprave, a ona bi je morala osigurati.

Koliko su dosad povećavali potpore i je li u planu izjednačavanje, pitali smo i Grad. – Iznosi subvencija privatnim i vjerskim dječjim vrtićima prije mandata ove uprave nisu se mijenjali čak deset godina i bili su oko 200 eura mjesečno. U mandatu ove uprave pak iznosi su povećani triput, dva puta u 2023. te lani u travnju, i to za ukupno gotovo 70 posto – kažu na Radićevu trgu. Na pitanje jesu li u planu nova povećanja, nisu odgovorili, već su nas uputili na videosnimku konferencije za novinare održane 25. veljače, na kojoj je dogradonačelnica Danijela Dolenec "detaljnije komentirala pregovore s privatnim vrtićima i stav gradske uprave".

– U protekle tri godine tri smo puta povećavali subvencije, a sve su to bili rekordni iznosi. Otvorena je mogućnost da i ove godine idemo s povećanjem, ali često napominjemo i kako bismo voljeli utjecati na cijenu privatnih vrtića, no oni to uredno odbijaju. Zahtijevaju od Grada punu subvenciju, a nemaju nikakvu kontrolu nad cijenama – kazala je tom prilikom D. Dolenec.

Za danas je pak, kako su jučer najavili iz udruge, u gradskom Uredu za obrazovanje, sport i mlade sazvan sastanak pročelnika Luke Juroša s predstavnicima privatnih vrtića i roditelja kojemu bi, navode, trebala prisustvovati i pravobraniteljica za djecu. Očekuje se da će nakon njega biti poznato hoće li se zahtjevi uvažiti, ističe Lj. Vukšić, dodajući kako će o rezultatima nakon sastanka također izvijestiti na konferenciji za medije. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije