Javnim predavanjima i stručnim vodstvom autora u Muzeju Grada Zagreba se nastavlja program aktivnosti uz studijsku izložbu "Ideologija i planska industrijalizacija 1947. – 1952.", koji je počeo u ožujku predavanjem o planiranju i gradnji zagrebačkih naselja Gajnice, Volovčica i Voltino. Predavanja najavljena od srijede do petka, sadržajno su povezana s temom izložbe ili sa studijama slučaja prikazanim na izložbi. Doznat će se više o položaju i ulozi mladih u industrijalizaciji i planskoj privredi poslijeratne Jugoslavije i Hrvatske, o svakodnevici radnika u Hrvatskoj u formativnim godinama socijalizma na primjeru slavonskobrodske tvornice Đuro Đaković te o planiranju i izgradnji radničkih naselja u Sisku u drugoj polovini 20. stoljeća.
Predavanja koja slijede bave se temama izravno povezanim s postavom izložbe te pojedinim studijama slučaja prikazanima u njoj. Kroz interdisciplinarni pristup, predavači će publici približiti aspekte svakodnevice radničke klase, ulogu mladih u izgradnji socijalističkog društva te urbanističke promjene potaknute planskom industrijalizacijom.
U srijedu u 14.30, dr. sc. Tatjana Šarić održat će predavanje pod naslovom "Mladi u službi socijalizma: industrijalizacija i radne akcije u Hrvatskoj (1945. – 1953.)". Predavanje je usmjereno na položaj mladih u prvim godinama poslijeratne obnove, njihovo uključivanje u obrazovne i proizvodne procese te sudjelovanje u omladinskim radnim akcijama. Ističe se uloga omladinskih organizacija koje su djelovale kao produžena ruka Komunističke partije u provođenju partijskih smjernica i stvaranju tzv. radničke omladine.
Dan kasnije, u 14.30, dr. sc. Ana Rajković Pejić govorit će o svakodnevici radnika u tvornici Đuro Đaković u Slavonskom Brodu u razdoblju od 1945. do 1960. godine. Predavanje pod naslovom "Život mimo tvorničke hale", analizira kako je tvornica, osim što je bila važan industrijski pogon, istovremeno funkcionirala kao socijalna i kulturna institucija. Kroz organizaciju obrazovanja, zdravstvene zaštite, kulturnih aktivnosti i kolektivne prehrane, oblikovan je novi radnički identitet i standard života.
U petak, 14 dr. sc. Vlatko Čakširan održat će predavanje "Radnička naselja Siska", koje donosi pregled urbanog razvoja Siska u drugoj polovini 20. stoljeća. Poseban fokus stavlja se na ubrzanu izgradnju stambenih naselja za radnike povezanih s razvojem industrije, ponajprije Željezare Sisak i Rafinerije. Nova naselja, zajedno s pratećom infrastrukturom poput škola, vrtića i zdravstvenih ustanova, trajno su izmijenila sliku grada i definirala njegov identitet kao modernog industrijskog središta.
Program završava u subotu u 11 kada će kustos izložbe Goran Arčabić održati stručno vodstvo za posjetitelje. Vodstvo će trajati sat i 15 minuta i uključivat će interakciju s publikom te dodatna objašnjenja pojedinih izložbenih cjelina. Ovim nizom događanja pruža se prilika za dublje razumijevanje složenih procesa industrijskog i društvenog preobražaja u Hrvatskoj i Jugoslaviji nakon Drugog svjetskog rata te pozivaju svi zainteresirani da se pridruže i sudjeluju u razgovoru o naslijeđu planske industrijalizacije.
O tempora, o mores!