Premijer se nije zaboravio pohvaliti! Više puta u razmaku od nekoliko sati. Naučio je kao pjesmicu. A kako i ne bi. Možda se ne rimuje, ali lijepo zvuči vidjeti da je prosječna neto plaća za ožujak dosegnula 1326 eura. To je u odnosu na lanjski isti mjesec nominalno više za solidnih 17,3 posto. Naravno, odmah ćete pitati, a koliko je to stvarno kad se uračuna inflacija? No, i u tom slučaju, porasle su za realnih 12,7 posto.
Da, u pravu ste, neki Hrvatići jedu meso, neki kupus, a svi u prosjeku jedemo sarmu. Bili vegetarijanci ili ne. Kad u računicu uvedemo medijalnu plaću, stvari ne djeluju tako optimistično. Medijan nije toliko pod utjecajem ekstremnih plaća, dolazi na svega 1086 eura. No, ako je prosječna plaća dosegnula 1326 eura, znači li to da Plenkovićevo obećanje, upisano u program ove Vlade, da će do kraja trećeg mandata dosegnuti 1600 eura – uopće nije nedostižno? Bismo li se onda mogli zapitati nije li nam zapravo mogao – pa možda i trebao – obećati više? Kad bismo pitali Vilima Ribića, on bi danas još sigurnije odgovorio: Da! Novca ima, ali ga Vlada ne da!
tko je ono jednom rekao da nam je danas bolje ali da mi to ne znamo vidjeti. evo sada imamo jos jednog iz istog zbora