AMBICIOZAN POTHVAT

Povijesni projekt njemačke vojske, sada je sve spremno. 'Formirali smo nešto potpuno novo'

FILE PHOTO: German Defence Minister Boris Pistorius visits the airborne brigade of German army Bundeswehr in Saarlouis
Foto: Thilo Schmuelgen/REUTERS
1/3
22.05.2025.
u 15:46

Do kraja godine planira se da u Litvi bude ukupno 5000 njemačkih vojnika. Infrastruktura se još stvara: na vojnom poligonu Rudninkai, glavnom sjedištu brigade, grade se vojarne, nove ceste i produžuje željeznička pruga

Jedan od najambicioznijih projekata Bundeswehra postaje stvarnost: stacioniranje gotovo 5000 njemačkih vojnika u Litvi. Dana 1. travnja u glavnom gradu Vilniusu službeno je uspostavljena nova, 45. oklopna brigada. Ona je glavni dio borbene skupine kojom Njemačka, na zahtjev Litve, osigurava istočno krilo NATO-a – kao odgovor na rusku agresiju na Ukrajinu. Njemačka kopnena vojska dosad je imala osam brigada, a sada joj se pridružuje i deveta – ova u Litvi. Oklopna brigada u Bundeswehru sadrži između 4 i 5 tisuća vojnika, oko 50 tenkova, ali i lake oklopne izviđačke jedinice, vod inženjerije, vod za uklanjanje mina i naravno čitavu logistiku održavanja opreme i skrb vojnika. Za njemačku vojsku je i tehnički bio veliki izazov sakupiti toliku opremu jer od kako je Njemačka na koncu ipak Ukrajini isporučila tenkove tipa Leopard 2, oni su uzeti iz sastava Bundeswehra i trebalo vremena dok nisu počeli stizati novi.

Njemačke jedinice su i ranije neko vrijeme znale boraviti u zajedničkim trupama NATO-a za brze intervencije i u nekoj drugoj državi Saveza, ali ovo je sad presedan u povijesti Bundeswehra: ta brigada bi trebala ostati trajno stacionirana u Litvi. Utoliko novi grb 45. brigade koji njemački vojnici nose na uniformama, sadrži i Gediminasov toranj, simbol Vilniusa, kao znak povezanosti s Litvom, piše Deutsche Welle.

„Njemačka će biti spremna braniti svaki kvadratni centimetar teritorija NATO-a“, naglasio je ministar obrane Boris Pistorius (SPD) u svom prvom govoru u Bundestagu nakon promjene vlade. Stacioniranje njemačke brigade u Litvi je, rekao je, „snažna poruka našim partnerima i jasan signal svakom mogućem protivniku“.

Litva, koja ima oko tri milijuna stanovnika, smještena je između ruske eksklave Kalinjingrad i ruskog saveznika Bjelorusije od koje je razdvaja gotovo 680 kilometara granice. I sama Litva razvija vlastite oklopne snage – naručila je 44 moderna tenka Leopard 2 A8 njemačke proizvodnje. Istu vrstu tenka koristit će i njemačka brigada u Litvi, što bi trebalo olakšati suradnju dviju vojski.

Od ljeta 2023. ministar Pistorius intenzivno radi na formiranju brigade. Najprije su tamo otišli stožer brigade i prve logističke jedinice. Do kraja godine planira se da u Litvi bude ukupno 5000 njemačkih vojnika. Infrastruktura se još stvara: na vojnom poligonu Rudninkai, glavnom sjedištu brigade, grade se vojarne, nove ceste i produžuje željeznička pruga. Rudninkai se nalazi na jugoistoku Litve, oko 30 kilometara od granice s Bjelorusijom. U Vilniusu i Kaunasu grade se škole i vrtići za obitelji vojnika. Stalno stacioniranje cijele brigade koja će tamo biti u potpunom sastavu tek do kraja 2027., predstavlja logistički i financijski izazov za obje države. Litva je povećala svoj obrambeni proračun, a i nova njemačka vlada pod kancelarom Friedrichom Merzom (CDU) ne namjerava štedjeti na obrani.

Ostaje pitanje osoblja, budući da Bundeswehru općenito nedostaje kadra. Bit će veliki izazov uopće pronaći 4800 vojnika i 200 civilnih djelatnika koji će dobrovoljno htjeti više godina živjeti u Litvi. Ministar obrane na to se već pripremio: kako bi učinio atraktivnijom službu na istočnom krilu NATO-a – i u Bundeswehru općenito, pokrenuo je zakon koji je Bundestag usvojio početkom godine. Takozvani „Zakon o prekretnici“ (Artikelgesetz Zeitenwende) predviđa veće doplatke za službu u inozemstvu i bolje uvjete za misije u zemlji i vani.

Njemačke škole i vojne pošte

Bundeswehr je prisutan u Litvi od 2017. godine, kada je Njemačka preuzela vodstvo nad multinacionalnom NATO-borbenom skupinom koja je od 1. travnja pod zapovjedništvom nove oklopne brigade. Pravna osnova za trajno stacioniranje brigade je međuvladin sporazum koji su Njemačka i Litva potpisale u rujnu 2024. Cilj je, kako naglašava litvanska strana, stvoriti „najbolje  moguće uvjete za njemačke vojnike i njihove obitelji“. To uključuje pravo Bundeswehra na besplatno korištenje litavskih vojnih objekata, skladištenje oružja i streljiva po vlastitom nahođenju, te uspostavu vojnih pošta. Dozvoljeno je i otvaranje vrtića i škola na njemačkom jeziku. Nastava se održava prema njemačkom nastavnom programu, a svjedodžbe su priznate i u Litvi.

VIDEO Znanstvenici šokirali, stiže megatsunami koji bi mogao izbrisati dio svijeta: 'Dovoljno je samo jedno podrhtavanje'

Ključne riječi

Komentara 7

PO
Porta
18:40 22.05.2025.

Ruski treći rajh vodi Putin, sve već viđeno.Rušenje ,logori i teror.

MR
Mrki
18:48 22.05.2025.

Ako migranti dođu do oružja njemačka je gotova bit če gore od Švedske .

Avatar superhik74
superhik74
18:38 22.05.2025.

Punih 5000 tisuca, nevjerojatno, spremni za operaciju Barbarosa 3.0. Mislim da ce ta brojka frapirati cak i onu sacicu Kineza od svega milijardu i pol.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije