Kako je to već postalo uobičajeno, novi tjedan, nova akcija policije i USKOK-a. Koja se ovaj put, kako je priopćeno, provodi na području Zagreba, Osijeka te Zagrebačke, Karlovačke, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije, gdje je policija pokucala na vrata većem broju osumnjičenika koje sumnjiči za počinjenje koruptivnih djela. Prema neslužbenim informacijama, među onima kojima je policija jutros pokucala na vrata je i Josip Škorić, bivši čelni čovjek Hrvatskih cesta. Koji je i lani bio uhićen u rujnu i to nakon što je u srpnju nenadno sam odstupio s čela HC-a. Lani se Škorić sumnjičio za mito, a prema neslužbenim informacijama, mito je razlog ponovnog uhićenja. Jer USKOK je istraživao HAC i HC zbog sumnje u korupciju, neki su od osumnjičenika bili tajno praćeni i prisluškivani, a prema neslužbenim informacijama, Škorić je upao u tajne mjere. Sumnjiči ga se da je u zamjenu za mito davao poslove jednoj tvrtki. Među sada uhićenima, prema neslužbenim informacijama je i Anđelko Šćukanec, profesor na Fakultetu prometnih znanosti.
Istražitelji će tijekom dana obaviti pretrage kod osumnjičenika, nakon čega će oni biti dovedeni u USKOK na ispitivanje. Nakon čega će se odlučiti hoće li se i za koga tražiti istražni zatvor i zbog čega. Kada je lani uhićen, Škorić je bio u istražnom zatvoru mjesec dana, a s njim su tada bili uhićeni i njegov rođak Zoran Škorić, koji je bio na čelu Osijek Koteksa. Dvojica Škorića u Remetincu su tada provela oko mjesec dana, a otprilike je toliko u istražnom zatvoru tada bila i njihova suosumnjičenica Sanda Bajtl. USKOK u tom slučaju sumnjiči Zorana Škorića da je svom rođaku Josipu Škoriću davao mito kako bi Osijek Koteks dobio poslove s Hrvatskim cestama. Događalo se to od veljače 2023. do veljače 2024., kada su se, kako se sumnja, Zoran Škorić i Sanda Bajtl dogovorili da će Josipu Škoriću dati novčanu nagradu. On je, kako se sumnja, zauzvrat, trebao dodijeliti poslove Osijek Koteksu, koji je pak za podizvođača radova planirao uzeti tvrtku Sande Bajtl.
Radilo se o izradi bukobrana prilikom rekonstrukcije ceste između Baćin Dola i Rešetara i taj je posao trebao ići preko javne nabave, a vrijednost mu je procijenjena na nešto malo više od šest milijuna eura. Kada je javna nabava raspisana, u veljači 2023. Hrvatske ceste dobile su dvije ponude. Prema neslužbenim informacijama, osim Osijek Koteksa, ponudu je poslao i Strabag, a obje su ponude bile nešto više od osam milijuna eura. No ona Osijek Koteksa ipak je bila nešto niža. Nakon toga su, prema neslužbenim informacijama, Hrvatske ceste osigurale povećanje vrijednosti javne nabave, a to povećanje cijena, prema neslužbenim informacijama, do centa se poklopilo s ponudom koju je poslao Osijek Koteks. Koji je i dobio posao, dok je tvrtka Sande Bajtl od Osijek Koteksa, kao podizvođač radova, dobila posao na postavljanju bukobrana u vrijednosti 700.000 eura. Odluku da se poveća vrijednost javne nabave, ali i da se posao dodijeli Osijek Koteksu, kako se sumnja, potpisao je Josip Škorić.
Škorići su slično, kako se sumnja, napravili i u srpnju 2023. Ovaj put riječ je o izgradnji bukobrana na osječkoj obilaznici. I tada su Hrvatske ceste u postupku javne nabave tražile izvođače za posao čija je vrijednost bila oko dva milijuna eura. I taj put stigle su dvije ponude, izabrana je ona Osijek Koteksa, koji je pak kao podizvođača radova vrijednih 1,5 milijuna eura uzeo tvrtku Sande Bajtl.
FOTO Ovo je popis najboljih borbenih zrakoplova na svijetu: Teško su naoružani, izdržljivi...
FOTO Ovo je popis najboljih borbenih zrakoplova na svijetu: Teško su naoružani, izdržljivi...
Koliko je u Hrvatskoj korupcije i kriminala ni tri Uskoka nam ne bi bila dovoljna. Vjerovatno je nekoliko stotina tisuća ljudi u nekom ilegalnom biznisu. Otuda cijene divljaju. U drzavi je obilje novca čije je porijeklo s onu stranu zakona. Sve to treba potrošiti ili prevesti u druge oblike imovine, kako bi se zameo trag koruptivnim radnjama.