Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Hrvatska

MIOC nastavio tradiciju u Americi, osvojena dva srebra!

Zagrebačka XV. gimnazija, popularni MIOC, nastavila je ‘harati’ na sjevernoameričkom kontinentu, gdje, za razliku od naših nogometaša, sada već redovito nastupa svake godine.
28. svibnja 2017. u 11:34 9 komentara 1731 prikaza
Gimnazijalci MIOC-a u Los Angelesu
Foto: Danijel Lijović

U trenucima dok je hrvatska nogometa reprezentacija potapljala nade Meksikancima na stadionu Coliseum, nešto malo zapadnije i sjevernije od Los Angelesa jedna još mlađa selekcija također je nizala uspjehe. Taman nakon što je Fran Tudor zabio drugi gol Meksiku, profesor Nikola Dmitrović je u srednjoj školi Newbury Park čestitao svojim učenicima na novim medalja na informatičkom natjecanju All-Star ACSL.  Jer, zagrebačka XV. gimnazija, popularni MIOC, nastavila je ‘harati’ na sjevernoameričkom kontinentu, gdje, za razliku od naših nogometaša, sada već redovito nastupa svake godine. 

Ova puta osvojili su dva srebra, a zlato je prvom timu pobjeglo samo za 1 bod. 

28.02.2017., Zagreb - U Osnovnoj skoli Miroslava Krleze odrzano je zupanijsko matematicko natjecanje osnovnoskolaca na kojem je 200 izvrsnih ucenika. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL Višekratnici broja 7... Ovo su zadaci za učenike 5. i 7. razreda. Pokušajte odgovoriti...

Malo je ostao gorak okus jer nismo prvi, ali kako vrijeme odmiče sve smo zadovoljniji. Imamo lijepi kontinuitet osvajanja medalja svake godine od 2013.  Ovaj put stvarno su nijanse presudile. Seniorska momčad je izgubila titulu za samo jedan bod, imali su 109 od 120 bodova, a pobjednici su imali 110. Naš, drugi tim, pak, nije imao sreće, za vrijeme pisanja na papiru jedan je učenik krivo popisao rješenja i tako smo izgubili 3 boda i to je taman bila razlika koja je odnijela zlato - prenio nam je dojmove voditelj i mentor učenika XV. gimnazije profesor Nikola Dmitrović

Ovo su učenici koji su sudjelovali u natjecanju: 

Senior 5 tim: Ivan Stjepanović (3. razred), Paula Vidas (3. razred), Petar Nizić-Nikolac (3. razred), Marin Knežević (4. razred), Robert Benić (4. razred). 

Intermediate 5 tim: Til Ocvirk (1. razred), Gabrijel Jambrošić (2. razred), Fabijan Bošnjak (2. razred), Juraj Marušić (3. razred), Vilim Lendvaj (3. razred)

Od 2013. timovi iz njegove škole pod njegovim su vodstvom na ACSL turnirima osvojili čak 11 medalja: 2013. srebro i broncu, 2014. zlato i srebro, 2015. dva zlata,  2016. dva zlata i broncu i sada dva srebra. U finalu nastupi 20 srednjih škola, a u prednatjecanjima oko 200 škola iz Amerike, Kanade, Europe, Afrike i Azije. 

Charlotte, neredi, policija Znanstvena predviđanja Što nas to očekuje? Matematičar predviđa velike političke nemire u 2020-ima

- Konačno su nas zapamtili i skužili da XV. znači 15., svi su nam prilazili i čestitali. Prvi put je do nas došao i voditelj natjecanja i zadržao se u razgovoru s našim učenicima, ispitivao je kako uče i jesu li to učenici iz cijele Hrvatske ili doista samo iz Zagreba. A najviše ga je zanimalo kako smo uvijek tako dobri i koja je naša tajna - priča Dmitrović, a na pitanje koja je to tajna bez puno mistike ističe: 

- Rad, pamet i jako dobri učenici. Ima tu puno rada, matematike i informatike. 

Dakar, da je Dmitrović i ponosan što je pomogao učenicima da ostvaruju svoj potencijal. 

- Ovo mi je doista veliki osobni uspjeh. Teško je zadržati kontinuitet. Kada krenemo u pretkola jako puno radimo i onda postaneš svjestan koliko je tu posla u cijeloj priči. Svake godine dobijete prve razrede koji puno toga ne znaju. Ovo natjecanje je nadogradnja na ostala osnovna znanja. Tri naša učenika su u hrvatskom timu od 4 učenika koji idu na svjetsku olimpijadu u Iran ove godine. Ja ću pak prvi put voditi tim na olimpijadi u Ljubljani sredinom srpnja. 

Profesor Dmitrović i njegovi učenici će u utorak posjetiti poznato sveučilište CalTeh u Pasadeni, a u srijedu lete nazad za Hrvatsku. 

Gimnazijalci MIOC-a u Los Angelesu
1 / 14
Stari podrum MIOC-a učenici pretvorili u učionicu i družionicu
Sjedni na kauč Stari podrum MIOC-a učenici pretvorili u učionicu i družionicu Boris Jokić DIJAGNOZA Možda zvuči grubo i neugodno, ali trećina naših učenika je funkcionalno matematički nepismena dejan nemčić UČITELJI ENTUZIJASTI Umrežio učitelje diljem svijeta i učenicima donio sliku uživo sa 7 kontinenata
Koronavirus Italija
NAŠ DOPISNIK SVJEDOČI KAOSU U ITALIJI
‘Ovdje se događa nešto čudno, virus je možda mutirao’
A1 Hrvatska
HOME OFFICE
Najbolji savjeti za što bolji rad od doma
 • Avatar lvan12
  lvan12:

  Pa zašto već pale nove medalje?! Tek su ih osvojili...

 • Deleted user:

  Odkud to, pa zar nase skolstvo nije lose ??? Kad slusamo Jokica i ekipu ispada da ako on i ekipa ne provedu kurikulum mi ostajemo ispod Gane sto se tice obrazovanja..

 • Deleted user:

  Ma neviđeno čudo da prestižne svjetske nagrade iz znanosti i tehnologije osvajaju djeca iz Zagreba koji je novcem i mogućnostima svjetlosnim godinama ispred bilo koje druge hrvatske sredine. Kada takve nagrade budu osvajala djeca iz Lovreća, Županje, Otočca onda ćemo ... prikaži još!o govoriti o vrlo modernoj i razvijenoj Hrvatskoj a ovakvi napisi su samo još jedan poticaj svakome tko živi u provinciji da se bolje brže preseli u Zagreb ili još bolje izvan Hrvatske.