Naslovnica Sport Svjetsko prvenstvo u nogometu - Katar 2022

Urugvaj i Koreja bez golova: Valverde bio za dlaku od strašnog pogotka (0:0)

Urugvaj je najmanja zemlja koja ima naslov Svjetskog prvaka, osvojili su ih čak dva (više od Engleske, Španjolske, Portugala, Nizozemske...), dok je Južna Koreja najuspješnija azijska reprezentacija u povijesti SP-a, četvrtim mjestom iz 2002. godine
24. studenoga 2022. u 16:02 0 komentara 1100 prikaza
FIFA World Cup Qatar 2022 - Group H - Uruguay v South Korea
Pogledajte galeriju 1/9

Prva utakmica posljednje skupine H na Svjetskom prvenstvu u Kataru između Južne Koreje i Urugvaja završila je rezultatom 0:0.

Urugvaj je u ovom susretu vidno razočarao protiv jedne limitirane ekipe, čak se u nekoliko perioda i grčevito branio iako je imao vidno veću kvalitetu na terenu. Bila je to jedna vrlo jalova i dosadna utakmica, možda čak i dosadnija od one Hrvatske i Maroka.

Što se tiče prvog dijela, Južna Koreja je na samom otvaranju bila vidno bolja, ali se negdje ne sredini prvog poluvremena Urugvaj probudio i malo izjednačio stanje na terenu. I jedni i drugi su imali po tri-četiri dobre situacije pred suparničkim vratima, od toga svaki po jednu veliku priliku.

Prvo je u 34. minuti iz vrlo dobre situacije Hwang s desetak metara gađao tik preko grede, da bi u 43. minuti nakon urugvajskog kornera prekaljeni Diego Godin sjajno skočio i pogodio vratnicu.

(SP)QATAR-AL RAYYAN-2022 WORLD CUP-GROUP H-URU VS KOR | Autor : Meng Yongmin/XINHUA Foto: Meng Yongmin/XINHUA (221124) -- AL RAYYAN, Nov. 24, 2022 (Xinhua) -- Luis Suarez (L) of Uruguay shakes hands with Son Heung-min of South Korea before the Group H match between Uruguay and South Korea at the 2022 FIFA World Cup at Education City Stadium in Al Rayyan, Qatar, Nov. 24, 2022. (Xinhua/Meng Yongmin) Photo: Meng Yongmin/XINHUA

Za jednu 0:0 utakmicu u prvom poluvremenu je to bio zanimljiv susret, ali nas je zato u drugom dijelu dočekala poprilična uspavanka, gdje, osim jednog solidnog bijega Darwina Nuneza nismo vidjeli gotovo pa nikakva uzbuđenja, sve do 89. i 90. minute susreta.

Prvo je sve bolji veznjak Real Madrida Federico Valverde fenomenalno potegnuo s nekih 25 metara, ali taj siloviti udarac iz daljine odsjeo je na vratnici Kimovog gola. Da je ta lopta ušla, bio bi to jedan od najljepših, ako ne i najljepši pogodak Svjetskog prvenstva, ali nedostajali su centimetri.

Minutu nakon toga zanimljivu je priliku nakon greške urugvajskog vratara Rocheta imala Južna Koreja, ali Heung-min Son je bio neprecizan s dvadesetak metara.

To je bilo to, nismo vidjeli previše u ovom susretu bez udarca u okvir, već četvrtom 0:0 susretu Svjetskog prenstva. Za kontekst, na cijelom prošlom Svjetskom prvenstvu u Rusiji smo imali samo jednu 0:0 utakmicu.

U idućem kolu skupine H (ponedjeljak, 28. studenog) Urugvaj igra protiv Portugala, dok Južna Koreja igra protiv Gane.

FIFA World Cup Qatar 2022 - Group F - Belgium v Canada EDI DŽINDO Gospodine Herdman, niste se educirali o Hrvatskoj, ali hvala Vam na motivacijskom gorivu FIFA World Cup Qatar 2022 - Group E - Germany v Japan NAKON VELIKE POBJEDE Japanci se ponovno iskazali: Svijet oduševljen potezom igrača i navijača nakon utakmice
''Prometne zgode i nezgode''
Neobična scena u garaži šoping centra u Splitu: 'Može li ta minijatura uopće pokrenuti ovu grdosiju?'
Mercedes više nije san
Kvalitetnim izborom goriva do novog Mercedesa: Lojalnost koja se isplati
  • KRAJ SUSRETA Kraj
    Kraj susreta. Bez obzira na dvije vratnice Urugvaja i jednu veliku priliku Koreje, susret je završio bez pobjednika i pogodaka, 0:0.
  • KRAJ PRVOG DIJELA Poluvrijeme
    Kraj prvog poluvremena utakmice između Južne Koreje i Urugvaja rezultatom 0:0. Južna Koreja je na samom otvaranju bila vidno bolja, ali se negdje ne sredini prvog poluvremena Urugvaj probudio i malo izjednačio stanje na terenu. I jedni i drugi su imali po tri-četiri dobre situacije pred suparničkim vratima, od toga svaki po jednu veliku priliku. Prvo je u 34. minuti iz vrlo dobre situacije Hwang s desetak metara gađao tik preko grede, da bi u 43. minuti nakon urugvajskog kornera prekaljeni Diego Godin sjajno skočio i pogodio vratnicu. Za jednu 0:0 utakmicu, ovo je zasad zanimljiv susret. Ako se nastavi ovim ritmom, i jedni i drugi imaju podjednaku šansu doći do pobjede.
  • 1' Početak
    Francuz Clement Turpin dao je znak za početak utakmice, počeo je susret Urugvaja i Južne Koreje čime je započeo nogomet i u posljednjoj skupini H na ovom Svjetskom prvenstvu.
SP, 14:00, AL RAYYAN
Urugvaj
0
0
Južna Koreja
  • KRAJ SUSRETA

• 90+1'

Sudačka nadoknada u ovom susretu bit će sedam minuta.

• 90'

Velikom prilikom je uzvratila i Koreja! Barem je narastao ritam u ovoj samoj završnici. Koreja je povukla kontru i s 20-ak metara je pokušao Son, no taj šut nije bio precizan i otišao je pored gola.

• 90'

STRAŠAN ŠUT VALVERDEA ODSJEO NA VRATNICI! Druga vratnica na susretu za Urugvaj, a kod ove druge u 90. minuiti najvrjedniji igrač Urugvaja Federico Valverde je skoro zabio možda i najljepši gol prvenstva. Iz daljine je punim dijelom kopačke silovito pucao i bilo je to vrlo blizu pogotka.

• 89'

Jo je zbog korištenog lakta pri skoku zaradio žuti karton.

• 88'

Varela je ušao u igru umjesto Pellistrija u redovima Urugvaja.

• 88'

Bentancur je uputio centaršut prema Edinsonu Cavaniju, koji u teškoj situaciji nije mogao dobro zahvatiti loptu.

• 82'

Konačno malo veća prigoda na susretu, a pripala je Urugvaju. Darwin Nunez je s ruba kaznenog prostora iskosa pokušao pogoditi suprotni kut Kimovog gola, ali pucao je tik do vratnice.

• 78'

Vina i de la Cruz su u igri za Urugvaj umjesto Olivere i Vecina.

• 78'

Nakon dugo vremena dogodilo se malo uzbuđenje na terenu. Novi igrač na terenu, Cho, je opucao s dvadesetak metara. Otišlo je to tri-četiri metra pored gola. Drugo poluvrijeme je dosadnije nego prvo.

• 74'

Trostruka izmjena u redovima Koreje. Izašli su Hwang, Lee i Na, a ušli su Cho, Son i Lee

• 64'

Pazite kakva izmjena u redovima Urugvaja. Izašao je Luis Suarez, a ušao Edinson Cavani.

• 63'

Koreja je u posljednjih šest-sedam minuta držala malu opsadu pred vratima Urugvaja, koji je čekao i dočekao svoju kontru koju je poveo i završio Darwin Nunez, ali njegov prizemni ubačaj je spriječio vratar Kim.

• 55'

Bentancur je pokušao u naletu silovito zabiti s dvadesetak metara, ali Napolijev Min-jae Kim je to blokirao.

• 53'

Nakon centaršuta Sona Bentancur je u svojem kaznenom prostoru bio u skoku s Kimom na par metara od Rocheta i blago ga odgurnuo. Južnokorejci su tražili kazneni udarac, ali je Clement Turpin utvrdio da nema dovoljno kontakta za kazneni udarac, te nakon vrlo kratke provjere povrdio svoju odluku.

• 51'

Son je dobio upotrebljivu loptu na rubu kaznenog prostora Urugvaja i pokušao se izboriti za prostor za udarac, ali ga je odličnim klizećim startom spriječio Martin Caceres.

• POČELO DRUGO POLUVRIJEME

Počelo je drugo poluvrijeme susreta prvog kola skupine H između Urugvaja i Južne Koreje. Izbornici nisu posezali za promjenama, a nakon prvih 45 minuta rezultat je 0:0.

• KRAJ PRVOG DIJELA

Za jednu 0:0 utakmicu, ovo je zasad zanimljiv susret. Ako se nastavi ovim ritmom, i jedni i drugi imaju podjednaku šansu doći do pobjede.

FIFA World Cup Qatar 2022 - Group H - Uruguay v South Korea | Autor : MOLLY DARLINGTON/REUTERS Foto: MOLLY DARLINGTON/REUTERS Soccer Football - FIFA World Cup Qatar 2022 - Group H - Uruguay v South Korea - Education City Stadium, Al Rayyan, Qatar - November 24, 2022 Uruguay's Jose Maria Gimenez in action with South Korea's Lee Jae-sung REUTERS/Molly Darlington Photo: MOLLY DARLINGTON/REUTERS

• 43'

Najveća prilika Urugvaja na susretu! Tko će drugi iz kornera nego Diego Godin, stoper koji je majstor za ofenzivne prekide. Sjajno je skočiko pored dva suparnička igrača i trznuo glavom, ali je njegov pokušaj odsjeo na vratnici. Puno sreće u ovim trenucima za Južnu Koreju

• 42'

Dobro se otvorio Urugvaj nakon još jedne kontre, Pellistri je poslao prizemnu loptu za Suareza konji se pripremao za udarac, ali Jung je to u posljednji čas blokirao.

• 39'

Iz daljine se okušao In-beom Hwang, no otišao je taj dalekometni pokušaj preko gola.

• 34'

Najveća prilika zasad na susretu! Južna Koreja je trebala u 34. minuti ući u vodstvo. Lee je odlično u sredini pronašao Ui-jo Hwanga koji je s desetak metara bio nečuvan te je iz prve potegnuo nakon prizemnog centaršuta. Lopta je otišla tik iznad grede urugvajskog vratara Rocheta, koji je već praktički bio svladan.

• 33'

Koreja je ponovno preuzela mini-inicijativu i pokušala s nekoliko centaršuteva sa strane, ali Urugvajci zasad to čiste bez problema.

• 27'

Sad je tempo utakmice skočio za nekoliko razina! Nakon pokušaja Sona, uzvratio je Urugvaj, ali lopta Olivere za Nuneza u polukontri je bila za nijansu preduga i vratar Kim je stigao reagirati te izbiti loptu rukom ispred napadača Liverpoola. Da je lopta bila odigrana malo preciznije, Nunez bi bio u gotovo stopostotnoj 1 na 1 šansi.

• 26'

Prvi put na susretu Heung-min Son je odradio svoj klasični ulazak u sredinu s lijeve strane i opalio, no sjajan je u bloku Mathias Oliveira.

• 22'

Dvije velike šanse za Urugvaj! Na dva ubačaja u jednoj akciji, i s jedne i s druge strane, u velikim prilikama su se našli Nunez, pa Suarez, ali ni jedan ni drugi nisu uspjeli zahvatiti loptu i uputiti udarac prema južnokorejskim vratima.

• 19'

Zasad nemamo konkretnih pokušaja prema vratima Rocheta i Kima, ali Južna Koreja je ta koja pokazuje bolji nogomet.

• 17'

Dosta neugodno je bilo ubacivanje lijevog beka Kima za urugvajskog vratara Rocheta koji nije htio riskirati i morao je loptu odbiti preko grede, ali je naknadno utvrđeno da je lopta već pri ubačaju prešla gol-aut liniju.

• 14'

Prvi put nešto opasnija situacija ispred južnokorejskih vrata. Vecino je proigrao u kazneni prostor na glavu Nuneza, no on nije uspio zahvatiti loptu kako treba pa ju je Kim mirno uhvatio u ruke.

• 13'

Nakon prvih 12 minuta igre Južna Koreja ima 57 posto posjeda, 'ničije lopte' je bilo 22 posto, dok Urugvaj ima samo 21 posto posjeda.

• 8'

Bilo je za očekivati da će Koreja izaći vrlo rastrčano u uvodnom dijelu susreta, ali možda je iznenađenje da su zasad bolji suparnik na terenu i stvaraju više problema protivniku nego favorizirani Urugvaj.

• 2'

Vratar Urugvaja Sergio Rochet je prvi puta morao intervenirati na susretu nakon korejskog prekida. Nakon velike gužve na pet metara iz drugog pokušaja je uspio uhvatiti loptu u skoku.

• 1'

• TREĆI DVOBOJ NA SP-u

Urugvaj i Južna Koreja već su dva puta igrali na Svjetskim prvenstvima. Prvi put su se susreli 1990. godine kad je Urugvaj slavio 1:0, a drugi put su se sučelili u Južnoafričkoj republici 2010. godine, a opet je slavio Urugvaj, ovaj put 2:1.

• ZVIJEZDA JUŽNE KOREJE

Tko drugi, nego Heung-min Son, čovjek koji je u protekle dvije godine zabio najviše pogodaka u engleskoj Premier ligi ako se ne računaju kazneni udarci. Čudesni ofenzivac Tottenhama prije četiri godine Koreji je pomogao do šokantne 2:0 pobjede protiv Njemačke, može li opet ponoviti nešto slično?

• ZVIJEZDA URUGVAJA

Iako igrači poput Suareza, Cavanija i Godina imaju veću reputaciju, najbolji igrač Urugvaja u ovom trenutku je Realov Federico Valverde koji je u briljantnoj formi otkako je počeo preuzimati poziciju Tonija Kroosa u Real Madridu.

• POČETNE POSTAVE

Za ove su se sastave odlučili treneri Diego Alonso i Paolo Bento. Bitno je naglasiti da Urugvaj igra bez ozlijeđenog braniča Barcelone, Ronalda Arauja, koji za Urugvaj inače starta na desnom boku.

• SON JE SPREMAN

Nakon loma kosti u licu u utakmici Lige prvaka protiv Marseillea, jedan od najboljih igrača Premier lige i vođa igre Južne Koreje u potpunosti je spreman za ovaj susret.

FIFA World Cup Qatar 2022 - South Korea Training | Autor : KIM HONG-JI/REUTERS Foto: KIM HONG-JI/REUTERS Soccer Football - FIFA World Cup Qatar 2022 - South Korea Training - Al Egla Training Site 5, Doha, Qatar - November 23, 2022 South Korea's Son Heung-min during training REUTERS/Kim Hong-Ji Photo: KIM HONG-JI/REUTERS

• PROMJENA GENERACIJE

Iako urugvajsko 35+ društvo poput Suareza, Cavanija, Godina, Caceresa i Muslere ima svoj 'posljednji ples' na SP-u, Urugvajci imaju još nekoliko fantastičnih nadolazećih fantastičnih igrača, poput Valverdea, Nuneza, Pellistrija...

• DOBRODOŠLI

Poštovane čitateljice i čitatelji Večernjeg lista, dobrodošli u tekstualni prijenos druge utakmice petog dana Svjetskog prvenstva u Kataru u kojem se u skupini H susreću Urugvaj i Južna Koreja.