Udovica Omara Khana, afganistanskog pirotehničara, podigla je tužbu protiv tvrtki Disney, National Geographic i producenata nagrađivanog dokumentarca "Retrograde", tvrdeći da je taj film izravno doveo do mučenja i ubojstva njezina supruga od strane talibana.
Naime, film "Retrograde" redatelja Matthewa Heinemana, koji je nagrađen, među ostalim, s tri Emmyja, pratio je posljednje mjesece američkog povlačenja iz Afganistana 2021. godine. U njemu se pojavljuje i 25-godišnji Khan, koji je bio dio specijalizirane jedinice za uklanjanje mina koja je surađivala s američkom vojskom. Ubrzo nakon premijere filma 2022. godine Khan, čiji je nadimak bio "Justin Bieber", zbog svog dobrog izgleda postao je hit na društvenim mrežama. Međutim, tvrdi Khanova udovica, upravo je popularnost koju je stekao na Zapadu, dovela do njegove smrti. U noći početkom 2023. godine talibani su došli na njegova vrata, odveli ga i podvrgnuli brutalnom mučenju koje je trajalo više od dva tjedna. Iako je poslije prebačen na liječenje u Pakistan, preminuo je od ozljeda, a prije smrti navodno je kazao da su mu talibani pokazali film i priznali da su ga upravo zbog njega identificirali i pronašli.
Da je upravo "Retrograde" presudio Khanu, svjedočio je i Thomas Kasza, direktor organizacije 1208 Foundation koja pomaže Afganistancima koji su radili s američkim specijalnim snagama: "Kada je 'Retrograde' postao hit u Hollywoodu, postao je popis za odstrel u Afganistanu koji su talibani koristili da identificiraju, otmu, muče i ubiju onoga koga se moja organizacija obvezala zaštititi: 25-godišnjeg oca po imenu Omar." Prema navodima 1208 Foundation, još devet osoba čija su lica prikazana u filmu i dalje je u opasnosti, a Kasza je također ustvrdio kako je Disney mogao pomoći u evakuaciji ugroženih pirotehničara, ali je to odbio učiniti iako su 2021. već pomogli afganistanskim suradnicima serije "Homeland".
U tužbi se navodi da su producenti i distributeri "iskoristili Omarov identitet za komercijalnu dobit, svjesno ga izlažući smrtnoj opasnosti" te da nisu poštovali industrijske standarde zaštite osoba koje se pojavljuju u dokumentarcima snimljenim u ratnim zonama. Ključna je optužba da film prikazuje krupne planove Khana i drugih pirotehničara unatoč tome što su redatelja i producenticu američko vojno osoblje i bivši pripadnici Zelenih beretki više puta upozorili da bi takvo eksponiranje moglo ugroziti njihove živote.
Redatelj Matthew Heineman i producentica Caitlin McNally u izjavi za medije rekli su da se "ne sjećaju" da su primili upozorenja o prikazivanju lica afganistanskih pirotehničara te su Khanovu smrt nazvali "srceparajućom tragedijom", ali i ustanovili da je "duboko pogrešno" kriviti film za tragediju koja je posljedica "ishitrenog povlačenja američke vlade iz Afganistana i osvetničkih akcija talibana".