Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 60
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Europska pravila

Država sada jamči za 100 tisuća eura

euri,novac,pare,nofci
Goran Jakuš/PIXSELL
01.07.2013.
u 13:30

Bankari vjeruju da je jedina izvjesna posljedica okrupnjavanja štednih uloga bogatijih štediša manje štednje u malim bankama

Iznos štednje za čiju isplatu jamči država i koju će u slučaju propasti banke isplatiti Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB) povisuje se s danom priključenja Europskoj uniji sa 400 tisuća kuna na protuvrijednost od 100 tisuća eura.

Dodatna sigurnost

Za sretnike koji u bankama drže više od 400 tisuća kuna i dosad su ih “lomili” na manje iznose štednje u više banaka ili na više članova obitelji to je bitna informacija, za ostale prosječne štediše samo dodatna sigurnost.

– Povećanje visine osiguranog depozita trebalo bi smanjiti disperziju depozita - klijenti neskloni riziku koji imaju ukupne depozite veće od 50 tisuća eura neće ih više dijeliti i raspoređivati u više banaka, što bi moglo smanjiti interes za štednjom u malim bankama – tvrde u RBA.

I ostali bankari koje smo pitali kako bi se nova granica osiguranog iznosa štednje mogla odraziti na štedne trendove i eventualni priljev stranih štediša, slažu se da većih promjena neće biti. Za razliku od godina u kojima smo se isticali iznimno visokim kamatama na štednju, trend se preokrenuo i prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, prosječne kamate na kratkoročne depozite građana u eurima spustile su se na rekordno niskih 2,5 posto, na dugoročne depozite na 3,6 posto.

Kamate nisu mamac

Premda su i dalje primjetno veće nego u eurozoni, kamate baš i nisu neki mamac za inozemne štediše, čiji su depoziti svojedobno rasli po visokim stopama; 2010. godine iznos im se, primjerice povećao 33 posto na godišnjoj razini. Trenutačno štednja ne raste zbog visokih prinosa, već zbog nesklonosti potrošnji. A premda to nitko u bankarskoj industriji ne želi izgovoriti na glas, ciparski je slučaj prilično uzdrmao povjerenje štediša, premda su i ondje ulozi do 100 tisuća eura ostali zaštićeni. Dosad je iznos osigurane štednje pokrivao više od 90 posto depozita u hrvatskim bankama, a u ukupnoj štednji građana, koja je na kraju prvog tromjesečja iznosila oko 153,6 milijardi kuna, udio štednje nerezidenata (stranih državljana) iznosi oko 4,3 posto.

>> Država izdaje jamstvo za kredit HŽ Infrastrukture za 450 mil. kuna

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije