Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 0
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
REAKCIJA NA PREDSJEDNIČKE IZBORE

'Aktualni predsjednik Zoran Milanović, prijatelj Rusije': Evo kako ukrajinski, a kako ruski mediji pišu o hrvatskim izborima

Igor kralj/PIXSELL, screenshot
13.01.2025.
u 12:33

Kyiv Independent piše i da se Milanović u listopadu usprotivio slanju hrvatskih vojnika u NATO-vu misiju pomoći Ukrajini NSATU

Ukrajinski mediji u ponedjeljak, dan nakon premoćne pobjede Zorana Milanovića na predsjedničkim izborima, izvještavaju o ponovnom izboru „prijatelja Rusije”, dok mediji u Moskvi pišu da je izabran političar koji je osudio njezinu „specijalnu vojnu operaciju”, ali i zapadne sankcije nad Rusijom. „Aktualni predsjednik Zoran Milanović, prijatelj Rusije, ponovno je izabran za predsjednika Hrvatske”, naslov je članka na Kyiv Independentu, portalu osnovanom 2021. godine. 

Taj ukrajinski medij piše da je Milanović kritičar zapadne pomoći Ukrajini i njezinu pridruživanju NATO-u te da je o prosvjedima Euromajdana 2014. govorio kao o „puču”. Kyiv Independent piše i da se Milanović u listopadu usprotivio slanju hrvatskih vojnika u NATO-vu misiju pomoći Ukrajini NSATU. Ukrajinska državna novinska agencija Ukrinform popratila je izbore šturim, faktografskim tekstom, no navela je članak Politica u kojem se tvrdi da su proruski botovi na društvenim mrežama provodili dezinformacijsku kampanju u korist Milanovića. 

Ruska novinska agencija TASS također navodi samo statističke podatke o Milanovićevoj pobjedi, dok agencija RIA Novosti piše da je hrvatski predsjednik „osudio specijalnu vojnu operaciju” i javno se žalio na nedjelotvornost zapadnih sankcija uvedenih protiv Rusije. RIA Novosti piše da se Milanović usprotivio i uključivanju hrvatskih vojnika u sukob, no da je usprkos tome hrvatska vlada Ukrajini dala „300 milijuna dolara i nastavlja” pomagati, da je Hrvatska pokrenula državni program za prijam i zaposlenje ukrajinskih izbjeglica. 

VEZANI ČLANCI:

Ta agencija piše da se prema ruskom ministarstvu obrane na strani ukrajinskih snaga bore i hrvatski plaćenici te podsjeća da je premijer Andrej Plenković Milanovića nazivao „Putinovom pudlicom”, a da je njegova vlada „podržala antiruske sankcije, zatvorila naftovod JANAF za Srbiju i protjerala gotovo sve ruske diplomate”. Američka novinska agencija AP u članku o izbornoj pobjedi ponovno Milanovića naziva kritičarem EU i NATO-a, ali i žestokim protivnikom „hrvatskog konzervativnog premijera”. 

AP piše da je Milanović najpopularniji političar u Hrvatskoj te da ga se često zbog „borbenog stila komunikacije” uspoređuje s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Američka agencija piše i da su se izbori u Hrvatskoj održali u vremenu dok se zemlja bori s visokom inflacijom, korupcijskim skandalima i manjkom radne snage. 

Izvještaj AP-a prenijeli su i drugi američki mediji poput CNN-a. BBC piše kako je rezultat Dragana Primorca, kandidata kojeg je podržavao HDZ, najgori u povijesti za „najmoćniju političku snagu” u Hrvatskoj. Britanski medij piše da premijer nije čestitao novom-starom predsjedniku te da je Milanović osudio rusku invaziju na Ukrajinu, ali i često kritizirao zapadnu pomoć Kijevu. Politico o Milanoviću piše kao o populistu koji „ostaje najpopularniji hrvatski političar” s poviješću proruskih i antizapadnih izjava koje su u kontrastu s njegovim vođenjem Hrvatske tijekom ulaska u Europsku uniju 2013. godine. 

Politico piše da je HDZ oslabljen korupcijskim skandalom u studenom, s danas bivšim ministrom zdravlja Vilijem Berošem, a zbog kojeg se vlada sporila s uredom europskog tužitelja (EPPO) koji je „optužio Zagreb da sprečava istragu sustavne korupcije u zemlji”. Časopis dodaje da je Hrvatska, „pod dominacijom Plenkovićevog HDZ-a od 1991”, u studenom imala treću najvišu inflaciju u eurozoni te da se bori s velikom nestašicom radnika. 

>>FOTO Svadljivi dječak koji se potukao čim je postao predsjednik razreda: Evo kako se Milanović mijenjao kroz godine>>

1/33

Komentara 36

PO
Poletarac101
12:49 13.01.2025.

Ukrainska korupcija i nezasitni političari(bivši predsjednici i oligarhi)su ih doveli do toga di sad jesu.Tko im neda ili ne pomaže nije dobar i odma je protiv njih .Mile je bio sasvim u pravu kad je rekao NE za slanje Hrvatskih vojnika

Avatar Heisenberg
Heisenberg
12:47 13.01.2025.

Najbolji znak da je Hrvatska dobro izabrala je naricanje kijevskih medija. Milanović je glas razuma i malo će ratobornog Plenkovića spustiti na zemlju .

IZ
ivan.zorger
13:22 13.01.2025.

Ne proruski...nego prohrvatski predsjednik!! Netko tko je konačno rekao DOSTA, da naši vojnici idu po treći put ginut na istočni front! Konačno netko da sprječi tu ttagediju po treći put. A kome se ide ratovat, nek samo ide, tam uu plaćenike; čujem da nikog ne sankcioniraju za to iako je u svim zemljama plaćeništvo kazneno djelo

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja