Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 84
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
49 ciljeva u 9 područja

Konferencija o budućnosti Europe usvojila 325 preporuka za reformu Europske unije

Europska unija
Foto: Glories Francois/ABACA/PIXSELL
1/3
30.04.2022.
u 19:10

Predstavnici četiri institucionalnih komponenata Konferencije (EP, Vijeće EU-a, Europska komisija i nacionalni parlamenti) odobrili su preporuke konsenzusom

Plenarna skupština Konferencije o budućnosti Europe je na svom posljednjem sastanku u petak i u subotu u Strasbourgu usvojila 325 preporuka za reformu Europske unije, objavio je u subotu Europski parlament, od kojih neke podrazumijevaju i izmjene temeljnih ugovora Unije.

Plenarna skupština zaključila je svoj rad, a eurozastupnici odobrili ishod i najavili da će Europski parlament započeti reformu Unije, uključujući i pokretanje pitanja izmjena ugovora o Europskoj uniji, na temelju 178 prijedloga s panela građana, nacionalnih panela i 43.743 doprinosa na višejezičnoj digitalnoj platformi.

Preporukama se namjerava ostvariti 49 ciljeva u devet tematskih područja, priopćio je Europski parlament.

Delegacija Europskog parlamenta u petak je odlučila podržati nacrt preporuka plenarne skupštine, a europarlamentarci su naglasili važnost dosadašnje uloge Parlamenta, koji je građanima jamčio da će se njihov doprinos nalaziti u središtu rasprava tijekom cijelog procesa.

Predstavnici pet političkih grupacija, koji predstavljaju veliku većinu (pučani, socijalisti, liberali, zeleni i ljevica), složili su se da su nacrti preporuka veliko političko dostignuće. Također su istaknuli konkretna postignuća Parlamenta, koji je osigurao učinkovit i demokratski proces, primjerice osnivanjem radnih skupina, odgovornima za nacrte preporuka plenarne skupštine.

Europarlamentarci iz redova konzervativaca i krajnje desnice smatraju da preporuke ne odražavaju javno mišljenje u Uniji te su izjavili da ih njihove grupacije neće podržati.

Sjednica je u petak započela tako da su predsjednici radnih skupina i glasnogovornici građana predstavili preporuke, a gotovo su se svi govornici složili da se preporuke sastoje od važnih reformi temeljenih na prijedlozima građana.

Predstavnici četiri institucionalnih komponenata Konferencije (EP, Vijeće EU-a, Europska komisija i nacionalni parlamenti) odobrili su preporuke konsenzusom.

Supredsjedatelj Konferencije Guy Verhofstadt je u svom govoru u ime delegacije Parlamenta potvrdio da će političke grupacije tijekom plenarne skupštine EP-a od 2. do 5. svibnja predstaviti rezoluciju kojom bi se pozvalo na reviziju osnivačkih ugovora Unije.

Verhofstadt je kazao da je zbog Konferencije shvatio važnost participativnih mehanizama, koji upotpunjuju predstavničku demokraciju, dodavši da eurozastupnici moraju stremiti tome da osiguraju da se preporuke Konferencije pretvore u reforme potrebne Uniji.

Građani su u subotu ujutro odobrili konačne preporuke kao i proces koji je doveo do njih. Naglasili su da sada očekuju od institucija EU-a i država članica da osiguraju prikladno daljnje djelovanje. Također su naglasili da je izuzetno važno da se građane ne razočara u ishodu ovog povijesnog trenutka. Osvrnuli su se i na načine kako su se njihove ideje razvijale tijekom rasprava na Konferenciji i utjecaja ruskog rata u Ukrajini na njih.

Troje supredsjedatelja izvršnog odbora Konferencije će 9. svibnja, na Dan Europe, predstaviti konačno izvješće o Konferenciji predsjednicima institucija EU-a na ceremoniji u Europskom parlamentu u Strasbourgu.

Konferencija o budućnosti Europe predstavlja jedinstvenu i pravodobnu priliku da europski građani i građanke rasprave o izazovima i prioritetima Europe, a nastala je kao ideja Europskog parlamenta, Vijeća i Europske komisije koji su se obvezali saslušati Europljane i na temelju dobivenih preporuka poduzeti daljnje korake u okviru svojih nadležnosti. Na Konferenciji mogu sudjelovati europski građani i građanke iz svih segmenata društva i svih dijelova Unije, pri čemu mladi imaju središnju ulogu u oblikovanju budućnosti europskog projekta. Pravo na sudjelovanje imaju i europska, nacionalna, regionalna i lokalna tijela, kao i civilna društva i druge organizacije koje žele organizirati događanja i doprinijeti idejama. Svi sudionici i sudionice dužni su poštovati vrijednosti utvrđene u Povelji o načelima.

Konačni ishod Konferencije bit će predstavljen u obliku izvještaja zajedničkom predsjedništvu, a tri institucije odgovorene za Konferenciju će u kratkom roku procijeniti na koji način učinkovito odgovoriti na izvještaj, svaka u okviru svojih nadležnosti.

Digitalna platforma okosnica je konferencije jer ona omogućuje da se svi uključe i iznesu svoja mišljenja o konferenciji, a uz to se mogu podijeliti razmišljanja o Europi i potrebnim promjenama, vidjeti mišljenja drugih, pronaći događanja u svojoj blizini ili organizirati vlastito događanje te pratiti tijek i ishod Konferencije. S obzirom da je poseban naglasak Konferencije o budućnosti Europe na mladima, primarno se potiču studenti na sudjelovanje u davanju svog mišljenja organizatorima i sudionicima konferencije, a ona će se potom prezentirati na službenoj platformi.

*Projekt je sufinancirao Europski parlament koji se ne može smatrati odgovornim za iznesene informacije i gledišta te neposrednu ili posrednu štetu do koje može doći u okviru realizacije projekta.

VIDEO Otkriveno u kojim zemljama EU se najdulje živi: Pogledajte kako stoji Hrvatska

 

Komentara 4

V0
Vlaskoulicanec3.0
07:33 01.05.2022.

Ameri su nas de facto uvaljali u rat sa Rusima a ovi donose preporuke...

XA
xaron
21:17 30.04.2022.

…49 ciljeva iz 9 područja…ovo zvuči ko neslana šala preplačenih birokrata . Koliko su ciljeva postogli u zadnjih 10 godina ? Nula ciljeva i tako če to biti i ubudiče.

Avatar nekakav
nekakav
20:03 30.04.2022.

325 preporuka.. Lista lijepih želja. Ništa više. Mogli su i 1001 preporuku donijeti. Preporuka? Treba samo eu odrediti što je i tko, gdje. Koji su interesi eu članica? Biti američki sluga i dalje, ili će eu voditi svoju politiku? Amerika je konkurent uniji, nije partner.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije