Bilo je određenih neizvjesnosti, ali očekivao sam i vjerovao da će predsjednik Milanović oduzeti Branimiru Glavašu odlikovanja. Sve drugo bilo bi suprotno s njegovim mandatom, njegovim ovlastima i suprotno Ustavu i zakonu naše zemlje i suprotno onomu što je i sam govorio kada mu je vraćao odlikovanja. Kazao je to jučer predsjednik SDSS-a i saborski zastupnik Milorad Pupovac u Političkom intervjuu tjedna Večernji TV-a.
Za Glavaševu reakciju, odnosno objavu na Facebooku kako će sada nositi odličja koja je njegovu ocu dao Ante Pavelić kazao je da je jako važna i da pokazuje da Glavaš ima pričuvna i rezervna odlikovanja, za njega očito jedina autentična, kao što je svojevremeno imao i pričuvnu i rezervnu domovinu. Pupovac je kazao i kako je Glavaševu provokaciju na društvenim mrežama shvatio kao još jedno pljuvanje u lice ove zemlje i njezinih istinskih povijesnih i slobodarskih vrijednosti i pljuvanje u osnovne vrijednosti Ustava RH i civilizacijskih postignuća. - Predsjednik je sigurno bio svjestan kakve će komentare to izazvati. Nije on nesvjestan klime koja je stvorena i koja se zagrijavala godinama. I u kojoj su nekritički mnogi sudjelovali i stvarali pretpostavke za to. Kao što je i on sam rekao u Brezovici, mislim da smo došli do momenta u kojem više ne znamo što je dobro, a što je zlo - kazao je Pupovac.
To je, dodao je, sasvim sigurno opasan moment u kojem djeca ne znaju što je dobro, a što je zlo i u kojem mladi ne znaju što je dobro, što je zlo i u kojima ne vrijedi što škola uči, a što ne uči. - To je ismijavanje koje se godinama događa za počinjenje ratnog zločina. To je ismijavanje zakona ove zemlje-kazao je Pupovac. Povlađivanje Glavašu dovelo je, nastavio je, do toga da mi danas imamo ljude koji ne znaju da su zločini počinjeni i prema pripadnicima manjinskog srpskog naroda, civilima, ljudima koji su ostali u Osijeku, kao što su ostale većina Hrvata i drugih njegovih građana. - Nisu otišli, ništa nisu radili protiv zemlje, a završili su sa solnom kiselinom u želucu ili sa selotejpom preko usta prije nego što su upucani u potiljak i bačeni u Dravu - kazao je.
Osvrnuo se i na vlastitu izjavu koju je dao 2021. godine kada je Milanović vratio Glavašu odlikovanja koja mu je ranije uzeo bivši predsjednik Ivo Josipović. Pupovac je tada kazao kako bi, da može, Milanovića odlikovao redom Dravsko - selotejpskim i "Solno-kiselinskim". - Znate kako je, kad se toliko godina netko ismijava sa pravdom, kad se netko ruga onima koji očekuju da pravda bude zadovoljena onda to ne može nego izazvati razočaranje. Gesta, koju je predsjednik u prvom koraku napravio izraz je tog razočarenja - kazao je. Na pitanje zašto su žrtve toliko čekale na pravdu rekao je da su neki ljudi, kao što su bili u vrijeme rata samouvjereni da mogu činiti što žele, takvu drskost zadržali i u miru.
Komentirao je i izjavu predsjednika Milanovića koji je na Dan antifašističke borbe u Brezovici kazao kako se "Srbi ne bi digli na ustanak da su ustše imale malo više razuma". Rekao je da je ta izjava sasvim u skladu s izjavom koju je čuo od Slavka Goldsteina, istaknutog hrvatskog intelektualca, židovske nacionalnosti i antifašista od djetinjstva čiji je otac je ubijen u Jadovnu, a o čemu je i njegov sin jučer svjedočio svojom izjavom pred okupljenima. - On je meni prepričavao kako je od Ive Vojvode, istaknutog hrvatskog antifašista i Karlovčanina, kasnije jugoslavenskog diplomata, čuo da kad je na području Like i Gorskog kotara došao među Srbe u Drežnici koji su se povukli u šumu i pitao vodećeg čovjeka među njima pod kojim uvjetima biste se vratili iz šume kućama dobio odgovor: "Pod uvjetima da nas Ante ne dira" - prepričao je Pupovac.
Dodao je i kako nitko ne bi bio toliko lud da ode u šumu i ostavi djecu i obitelj da zločini nisu počeli praktički od dana proglašenja NDH. Za činjenicu da su i premijer i predsjednik Sabora u Brezovici poslali svoje izaslanike, ali ne došli i osobno rekao je da se sjeća da je premijer bio u Brezovici kada predsjednik nije bio i kada je premijer poslao poruku i istaknuo važnu ulogu Srba, a prije svega hrvatskih partizana u kojima je srpski korpus imao značajnu komponentu. - Volio bih da se to ponovi i da to ponovo čujem jer neki ljudi misle da to nećemo više čuti - kazao je Pupovac.
Za izjave i premijera i predsjednika Sabora koji su se na Dan antifašističke borbe ogradili od svih totalitarizama rekao je da osude svih totalitarizama je najlakše izreći kad zapravo ne znate kako biste i na koji način stvarno osudili ono što treba osuditi. - Ako je riječ o žrtvama fašizma osudi žrtve fašizma. Kad treba osuditi žrtve partizanskog pokreta i JNA osudimo i njihove zločine. Ne može se pakirati jer ne možete u istu vreću staviti i pod isti pojam strpati stvari koje se ne mogu strpati - rekao je Pupovac. Sve češće desni političari traže da se ukine Dan antifašističke borbe kao državnog praznika. - Pa mi smo zagazili u tu vodu - kazao je Pupovac te dodao kako je i u Brezovici bilo praznih riječi, ali i da riječi predsjednika Milanovića nisu bile prazne, ali ni takve da su nekoga trebale uvrijediti što se, dodao je, znalo od njega čuti ranije.
Na pitanje je li konačno došlo do poboljšanja odnosa između njega i Milanovića kazao je kako mora reći da je dobro, ono što smatra da je dobro bez obzira je li to rekao netko s kime je do jučer razmijenio nekoliko teških riječi. - U političkom životu odgovorni ljudi, ako ne razgovaraju onda stvaraju loš primjer, ali i rade štetu općem interesu i funkcijama koje imaju - kazao je. Govorio je i o komemoraciji koja je jučer održana u Jadovnom, na mjestu nekadašnjeg ustaškog logora nakon čega je delegacija otišla i na otok Pag gdje je četvrti put postavljena obnovljena spomen ploča ustaškim žrtvama. Na pitanje hoće li i peti put morati dolaziti na postavljanje nove ploče kazao je da se nada da ovog puta to neće biti slučaj i da su ovog puta poduzete i sve radnje i oko teksta i izgleda ploče da se to ne dogodi, ali i da su izgrađeni odnosi. - Mi se nismo dogovorili s gradonačelnikom Novalje i zastupnikom Ivanom Dabom da on izrekne ispriku članovima obitelji tamo ubijenih. Vidim to kao gestu koju kao čovjek trebam poštovati i kao pripadnik i predstavnik naroda koji je tamo stradao. To stvara obvezu prema meni i prema bilo kome drugome da uzvratimo na mjestima na kojima možda nismo to uradili ili možda bismo trebali ponoviti. Tako ja to vidim - kazao je Pupovac.
U Jadovnu je bio i bivši predsjednik Srbije Boris Tadić kojemu su u tom logoru stradali djed i djedov brat. Nakon komemoracije na društvenim mrežama izjavio je kako Hrvatska ne smije šutjeti dok stotine tisuća njih pjeva na Thompsonovim koncertima te da osuda pozdrava "Za dom spremni" mora biti snažnija od urlike koji pozivaju na zlo i mržnju. - Predsjednik Tadić je uložio mnogo truda s bivšim predsjednikom Josipovićem da odnosi između dviju zemalja budu što je moguće bolji. Otišli su na mjesta stradanja u Domovinskom ratu. Otišli su na mjesta stradanja u Drugom svjetskom ratu. I jedan i drugi razmijenili su isprike. Kao što je gospodin Dabo to uradio, oni su to uradili na jednako teškim i bolnim mjestima i ne treba nikom zamjeriti ako nakon takvog iskustva kaže da pozdravu "Za dom spremni" ne bi trebalo mjesta biti mjesta u javnoj sferi-kazao je. Na pitanje je li Ivan Anušić bio u pravu kada je na koncertu Thompsona kazao kako više ništa neće biti isto u hrvatskoj politici Pupovac je kazao da nije jer jedan koncert i jedan pjevač, ma koliko bio značajan, ne može imati tako magičnu snagu da promijeni političku prirodu jedne zemlje. - Ja sam jedan od onih Hrvata, Srba i svih drugih hrvatskih rodoljuba koji će političkim sredstvima učiniti sve da Hrvatska na svojem prostoru i u europskom prostoru ne prođe još jedno tako povijesno iskustvo koje je prošla sa takvim pozdravom-poručio je. Plenković je mogao uraditi najviše da atmosfera u društvu nije ovakva kakva je, ali nije jedini, kazao je Pupovac koji je u tim okolnostima pustio da se dogodi to što se moglo organizirati kao koncert, a ne kao dernek po gradu.
Na pitanje zamjera li Plenkoviću ponašanje od Thompsonovog koncerta rekao je da bi volio da su govorili oni koji su šutjeli, a oni koji su odluke donosili da ih nisu donosili i da se nisu pojavljivali na određenim mjestima. Komentirao je i svoje izjave da se takvi kao Plenković plaćaju suhim zlatom, ali i da Plenković nije imao drugog izbora kada je SDSS izbacio iz vlasti. Upitan je li u međuvremenu promijenio mišljenje rekao je da je situacija, kada je posrijedi bilo slaganje vladajuće većine, bila nešto složenija te poručio da se treba prisjetiti tko je sve doprinio tomu da DP postane najbolja udavača. Na pitanje aludira li na Milanovića rekao je da između ostalih misli i na njega i na neke druge stranke. Govorio je i kada očekuje nove izbore. - Premijer Plenković ima dovoljno vještine i psihološke uvježbanosti da izdrži i nemoguće okolnosti kad su posrijedi unutar koalicijski odnos. Ali, s druge strane znamo i da ima i drugačije sposobnosti, a to je da pozove tajnicu. Na njemu je da odluči, ne na meni i SDSS-u. Jako dobro znamo što znači nositi teret većine i biti u većini. Nosili smo taj teret najbolje što smo umjeli i ne žalimo se što ga sada ne nosimo - rekao je Pupovac.
Upitan je li u aktualnoj situaciji, u slučaju da Plenković "pozove tajnicu" moguće preslagivanje ili su mogu jedino novi izbori kazao je da odluku o novim izborima donosi premijer, da su oni za izbore spremni, a da na druge opcije mogu biti spremni samo u okolnosti teških ucjena. - Postoje ljudi koji politiku razumiju kao ucjenu. Koji svoje zahtjeve razumiju kao sredstvo za ucjenjivanje partnera. To je loša politička kultura i mi mislimo da je dobro pomoći da takvi izgube moć ucjenjivanja - kazao je Pupovac i ponovio da su dugo nosili teret dijela većine i da nisu nezadovoljni što ga više ne nose, ali da bi voljeli imati efikasniju komunikaciju oko stvari koje su važne za srpsku zajednicu.
Katastrofa u Venezueli nakon razornih potresa: Izvanredno je stanje, strahuje se od velikog broja žrtava
A koja odlikovanja imaju Pupovčeva braća?Koliko ih je sudjelovalo u pobuni u RH i gdje su danas?