Tisuće hektara državne poljoprivredne zemlje u pravnom vakuumu, a na terenu bura, nevjerica i nezadovoljstvo poljoprivrednika od kojih pojedini dobivaju i kazne poljoprivredne inspekcije, nakon što su nastavili i dalje obrađivati zemlju na koju sad nemaju ili još čekaju pravo – samo su neki od epiloga proizišlih nakon tko zna kojih po redu izmjena Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koji ovih dana stižu na naplatu.
Nakon pet godina, otkako je nadležnost prenesena na općine i gradove, konačno su se, naime, stekli uvjeti da se od početka 2023. počne s masovnijom objavom natječaja i dodjelom državne zemlje u zakup. Pojedini natječaji i odluke u nekim su jedinicama lokalne samouprave (JLS) već provedeni, a prate ih problemi i prozivanja mjerodavnih. Dugogodišnji zakupci, uredni (i neuredni) posjednici državne zemlje, počeli su, naime, gubiti poljoprivredno zemljište koje su godinama obrađivali, ulagali u njega, brinuli se o kvaliteti i na temelju toga dobivali i potpore iz fonda ruralnog razvoja, kredite banaka, koje sada treba vraćati. No kako, ostanu li bez nužnog poljoprivrednog potencijala?
Izmjene zakona stižu na naplatu: Zakupci na natječajima gube zemlju koju su godinama obrađivali

Sporno je oko 150.000 hektara državne zemlje na koju bi se moglo čekati jako dugo. Natječaji za dodjelu većinom nisu raspisani, a ako i jesu, trebat će šest do devet mjeseci, možda i dulje, da se cijeli postupak okonča
Za državnu zemlju ne bi se smjeli dobivati poticaji. Kakav je smisao davati milijune potpore za državne krške livade i pašnjake, na kojima nema ni stoke?! Totalni reset sustava treba. Bacamo novce ekipi koja terorizira županije. Ako netko u poljoprivredi preživljava na račun poticaja, nek se time ne bavi.