U organizaciji Udruge žena iz Vukovara i Ženske mreže Hrvatske danas je ispred Konzulata Republike Srbije u Vukovaru održan mirni prosvjed na kojem se ukazalo na represiju i prosvjede koji se događaju u Srbiji. Oni su ispred sebe držali transparent na kojem je pisalo „Solidarnost sa svim žrtvama represivnog sustava u Srbiji“ i s krvavom rukom koja je simbol višemjesečnih prosvjeda u Srbiji. Mirjana Mizdrak Mišanović, koordinatorica Udruge žena Vukovar, rekla je kako je takav prosvjed održan i ispred zgrade Veleposlanstva Srbije u Zagrebu te da na taj način žele izraziti solidarnost sa svim žrtvama represivnog sustava u Srbiji.
- Ovo je jasna poruka kojom izražavamo solidarnost da svima kojima se krše njihova građanska prava u Srbiji i svim ostalim građanima koji dolaze iz susjednih zemalja. Ovim putem izražavamo i duboko žaljenje i sućut za sve izgubljene i ugrožene živote uključujući pri tome i studenticu koja se bori za život. Osuđujemo represivne postupke i kršenja ljudskih prava aktivistima, kulturnjacima kao i svim građanima u posljednjem razdoblju – rekla je Mizdrak Mišanović.
Ukazali su i na mjere zastrašivanja i neovlaštenog ispitivanja kao i zabrani ulaska u Srbiju što se događa posljednjih dana. Pozvali su srpske vlasti na poštivanje međunarodnih standarda i zaštitu ljudskih prava. Istaknuli si i kako pružaju punu podršku i solidarnost svim studentima i studenticama kao i građanima Srbije u njihovom nastajanju da blokadama i generalnim štrajkom upozore na stanje ljudskih prava u Srbiji.
Na upit kako komentira nedavno pritvaranje aktivistkinja iz Hrvatske u Srbiji kazala je kako je više od 320 organizacija civilnog društva iz svih 27 država Europske unije poslalo u EU i svim drugim institucijama pismo u kojem ih upozoravaju na kršenje ljudskih prava i represivne postupke prema aktivistima koji su u Beogradu bili na edukaciji.
Jedna od prosvjednica je bila i Maja Celing Celić iz osječke Udruge Adela koja je rekla kako su se uključili u mirni prosvjed da iskažu solidarnost sa građanima Srbije i studentima koji dva i pol mjeseca se bore za pravdu i istinu. Upozorila je i na represivne mjere koje su državljanke Hrvatske imale tijekom boravka u Srbiji kada su, kako je rekla, bez suvislog objašnjena bile privedene i protjerane iz Hrvatske pri čemu im je zabranjen ulaz na godinu dana u Srbiju.
- Međutim, niti kod nas nije najbolja situacija pa tako će Josip Dabro umjesto u zatvoru biti u saborskim klupama. Standard u Hrvatskoj je nešto bolji pa su naši građani uljuljkani i na reagiraju na to – rekla je Celing Celić.
To su ovdašnji Srbi, ili?