Iako formalno živimo u jedinstvenoj Europskoj uniji, radni tjedan i standard građana i dalje se bitno razlikuju. U bogatijim i razvijenijim državama EU radnici u prosjeku imaju kraći radni tjedan, a u slabije razvijenima dulji, pri čemu Grčka prednjači s najduljim radnim tjednom u Uniji. Lani su Grci, prema podacima Eurostata, u prosjeku tjedno radili 39,8 sati, a nasuprot njima Nizozemci imaju najkraći radni tjedan od samo 32,1 sat!
Zaposleni građani EU u dobi od 20 do 64 godine u prosjeku su radili u 2024. godini 36 sati tjedno, što uključuje zaposlene na puno i nepuno radno vrijeme. No razlike po zemljama Unije su velike. Nakon Grčke najdulji radni tjedan imaju Bugarska (39 sati), Poljska (38,9 sati) i Rumunjska (38,8 sati). S druge strane, nakon Nizozemske najkraći radni tjedan u prosjeku imaju Danska, Njemačka i Austrija, od 33,9 sati. Radni tjedan u Hrvatskoj dulji je od prosjeka EU i iznosi 37,8 sati. Dakle, i Hrvatska se ubraja u države u kojima se radi više od prosjeka Unije za manje plaće.
Analiza radnog tjedna u EU: Što je zemlja bogatija, zaposleni kraće rade

Građevinarstvo je, uz poljoprivredu, šumarstvo, ribarstvo, rudarstvo, među djelatnostima u kojima je najdulji radni tjedan
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.