POZIVI ZA VOJNU EVIDENCIJU

Žustre reakcije: 'Ne razumijem paniku roditelja, sinovi su mimoze, a kad s 14 ide po klubovima to je u redu'

Ročnici
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
1/3
19.03.2025.
u 11:01

Rasprava o pozivima maloljetnicima za vojnu evidenciju izaziva podijeljene stavove roditelja i javnosti u Hrvatskoj

Pozivi maloljetnicima za uvođenje u vojnu evidenciju koje šalje Ministarstvo obrane (MORH) izazvali su buru reakcija diljem Hrvatske. Prema Zakonu o obrani, uvođenju u evidenciju podliježu državljani koji u kalendarskoj godini navršavaju 18 godina, no roditelji su šokirani što njihova djeca, poput sedamnaestogodišnjih srednjoškolaca, dobivaju pozive prije punoljetstva. Jedna majka kaže: „Šokirao me poziv maloljetnom sinu koji ima 17 godina i još je srednjoškolac. Da je punoljetan, ne bih rekla ništa, ali smatram da je ovo kršenje prava djeteta jer se pozivi maloljetnicima ne upućuju roditeljima koji su im zakonski zastupnici.“

Ona dodaje da je zabrinuta zbog psihološkog utjecaja na mlade u vrijeme geopolitičkih napetosti i pita se jesu li maloljetnici spremni donositi odluke o vojnom roku ili civilnoj službi. S druge strane, postupak uvođenja u evidenciju uobičajena je praksa koja uključuje prikupljanje osobnih podataka, zdravstvene preglede i psihološka ispitivanja kako bi se utvrdila sposobnost za eventualnu vojnu službu. Iako obvezni vojni rok trenutačno nije na snazi, najave o njegovu povratku dodatno su podigle tenzije. Dok se raspravlja o ovom pitanju, na društvenim mrežama komentari o uvođenju mladih u vojnu evidenciju ne prestaju. Mnogi su komentirali kako su takvi pozivi u prošlim vremenima bili svakodnevna praksa, a vojni rok smatrao se normalnim dijelom odrastanja. "U bivšoj Jugoslaviji svi smo prošli kroz to, pa nismo plakali", navode neki korisnici, ističući da je služenje vojnog roka mladima davalo odgovornost i disciplinu.

Međutim, drugi komentatori kritiziraju sustav, govoreći da je sadašnja generacija mladih potpuno drukčija od prošlih te da je služenje vojnog roka u današnje doba neprikladno. "Današnja djeca nemaju istu odgovornost i umjesto da se šalju na vojnu obuku, možda bi trebali naučiti druge životne vještine", komentiraju roditelji koji smatraju da bi vojna obuka mogla stvoriti više problema nego koristi. Društvene mreže nisu ostale imune ni na podjele među korisnicima. Dok neki smatraju da bi vojni rok trebao biti obavezan i da bi mladima pomogao u razvoju discipline i odgovornosti, drugi smatraju da bi država trebala pružiti veće slobode i prava maloljetnicima. "Zašto bi moje dijete išlo na vojnu obuku kad nije ni sigurno da će biti potrebna?", pita jedan od komentatora. Drugi smatraju da bi mladi trebali "proći kroz stegu" jer se smatra da bi im vojska pomogla da postanu odgovorniji i zreliji ljudi.

S obzirom na aktualnu situaciju u kojoj se ponovno uvodi obvezni vojni rok, sve oči su uprte u vlast i kako će se ove promjene odraziti na mlade ljude. "Služiti vojni rok nije samo dužnost, već i prilika da naučimo životne vrijednosti", piše jedan od komentatora koji je ranije služio vojsku. No drugi naglašavaju da bi roditelji trebali biti ti koji će odlučiti što je najbolje za njihovu djecu.

"A tko je nas što smo živjeli u bivšem jugokomunističkom totalitarnom sustavu pitao za naša prava? Još da smo kojim slučajem rekli da smo uznemireni, završili bismo na robiji. Situacija je takva da svi koji su vojno sposobni bez iznimke moraju na obuku. Kad se zarati, država daje topove, bogati volove, a sirotinja sinove. A kad rat završi, država kupuje nove topove, bogati traže od države nove volove, a sirotinja traži grobove svojih sinova"; "Za vrijeme bivše države bila je sramota ne ići u vojsku jer kad nisi sposoban, onda nisi ni za ženidbu. Ipak je danas drukčije.

Sada su sinovi mimoze, ne svi, ali ima ih zahvaljujući roditeljima. Sad su šokirani svi, a kad idu sa 14-15 po klubovima, onda nisu šokirani, nitko, to je normalno. Nisam protiv vojnog roka, neka steknu odgovornost neku i stegu. Imam tri sina i sva tri će ići ako dobiju poziv", "Što te ima šokirati... moli Boga da ti dijete može služiti vojsku... neće ga poslati još u vojsku... samo će ga upisati u evidenciju. Ako žene služe vojni rok, zašto vaš sin ne bi služio? Moj sin je dragovoljno služio prije tri godine i s njim su služile žene koje su bile udate i imale djecu. Ne znam zašto od sinova pravite nesposobne ljude. 2-3 mjeseca discipline neće im upropastiti život, samo im može koristiti", "Pa kaj je tu strašno???"

Upis u evidenciju je samo upis, svi smo to nekada prošli. Vidiš jesi li zdrav, normalan, u koju školu ideš i odredi ti rod vojske prema tome. To je sve, pozivi idu po završetku škole i po mogućnostima prijama u takav rod vojske. Uopće ne razumijem paniku roditelja, pa idu na vojnu obuku, a ne u rat. Nekada se o tome nije uopće raspravljalo, a služili smo po 15 mjeseci", "Kršenje ljudskih prava? Ako je maloljetan, nije dobio poziv za odlazak na služenje vojnog roka, nego da se javi radi evidencije podataka. U bivšoj državi takav poziv dobivali smo u 8. razredu, a na služenje vojnog roka i to od 13 do 15 mjeseci išli smo po završetku srednje škole. I svima nam je to na kraju koristilo, dok se događao domovinski rat (a nismo ga priželjkivali). Ali smo bili obučeni kako rukovati oružjem i kako se obraniti", samo su neki od brojnih komentara s Facebook stranice Večernjeg lista. 

FOTO/VIDEO MORH se pohvalio uspješnom vježbom u Bradley vozilima

Ročnici
1/18

Komentara 170

Avatar Purger_1993
Purger_1993
11:26 19.03.2025.

Di su mame kad im dica razbijaju po gradu i vozu ka divljaci?

ST
strahimir
11:38 19.03.2025.

Vojska je važna osim za obranu i za odrstanje svakog muškarca, tu mimoze moraju poštivati red, druže se, upoznaju novo ljude pa i nove prijatelja.

Avatar Anti rašist
Anti rašist
11:38 19.03.2025.

smiješne su te ideje da nam vojska ne treba dok s druge strane rusija (a i srbija) gomila vojne snage za udar na EU za par godina. Možemo se praviti naivni i gurati glave u pijesak pa ih dočekati nespremni kao Ukrajinci 2014. i 2022...ili se sada dobro obučiti i naoružati i time preventivno odbiti njihov napad dok je još kao ideja...jer nitko ne napada ako je s druge strane jak protivnik koji je spreman na žestok odgovor

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije