TROKUTASTA STRATEGIJA

Nova ruska vojna taktika izbezumljuje Ukrajince: Rusi ih iscrpljuju na tri strane

Rusi
Foto: Reuters/Pixsell/Screenshot
1/3
23.05.2025.
u 15:30

Rusija primjenjuje složenu strategiju trostrukog obruča kombinirajući kopnene napade, dronove i precizne klizne bombe za iscrpljivanje ukrajinskih snaga na bojištu

Ukrajinske snage suočavaju se s velikim pritiskom na više bojišta dok Rusija nastoji iscrpiti njihove resurse integrirajući tri borbena elementa u koherentnu strategiju koja je učinkovitija nego svaki pojedini dio zasebno. Snage Vladimira Putina provode kopnene napade kojima nastoje zarobiti vojnike na mjestu, zatim slijede udari dronovima koji ograničavaju kretanje, a potom lansiraju precizne bombe na ključne ofenzivne položaje.

Prema informacijama koje je The Telegraph dobio, ruska vojska je ovu taktiku prvi put primijenila na bojištu još prošle godine, no tijekom posljednja dva mjeseca znatno su pojačali njezinu primjenu duž linije bojišta. „Cijela ruska vojska koristi ovu trokutastu strategiju“, izjavio je Serhij Kuzan, predsjednik Ukrajinskog centra za sigurnost i suradnju. „Mi je nazivamo strategijom i ratom iscrpljivanja.“

Od početka godine Rusija se suočava s nedostatkom resursa i nizom neuspjelih ofenziva. Procjenjuje se da ruska vojska gubi više od 1000 vojnika dnevno, dok su ukrajinske snage od početka 2025. uništile 1159 ruskih tenkova i više od 2500 oklopnih vozila. Zbog velikih gubitaka Rusija nastoji iskoristiti svoje ključne prednosti nad Ukrajinom – neprekidan dotok vojnika i sposobnost brze proizvodnje dronova i preciznih bombi.

Ovi napori pokazuju se učinkovitima jer su ruske snage prošle godine zauzele gotovo 1500 četvornih milja teritorija – najveći teritorijalni dobitak od početka invazije 2022. godine. „Radi se o vrlo iscrpljujućem načinu ratovanja“, objasnio je Nick Reynolds, istraživač za kopnenu vojnu strategiju pri Royal United Services Institute (RUSI). „Ta tri elementa stvaraju sukobljene zahtjeve za ukrajinske branitelje.“

Metodični pristup počinje kopnenim napadima kojima se ukrajinske snage prisiljavaju na obrambene položaje i sprečava njihova sposobnost manevara. Kontinuirani napadi vrše velik pritisak na ukrajinske obrambene linije. „Korištenjem velikog broja ljudi i slanjem u napade na ukrajinske položaje pokušavaju iscrpiti naše vojnike i resurse“, rekao je Kuzan. „Intenzitet borbi u mjestima poput Pokrovska vrlo je visok, s napadima svaka dva sata. To je, naravno, iscrpljujuće za naše vojnike.“

Sljedeći korak je uporaba dronova za ograničavanje kretanja Ukrajinaca, izviđanje, ciljanje ranjivih mjesta i ometanje kretanja snaga. Među njima su i dronovi s izravnim prijenosom slike (FPV), koji ruskim snagama omogućuju praćenje ukrajinskih položaja u stvarnom vremenu i brzi odgovor na pokrete neprijatelja. „Zbog tih dronova Ukrajina je prisiljena braniti liniju fronta statičnim obrambenim položajima podržanim raznim mjerama zavaravanja, poput masovnog kopanja rovova, kako bi prikrila stvarne koncentracije trupa“, rekao je Reynolds.

Treći dio taktike uključuje lansiranje preciznih kliznih bombi koje ciljaju ključne ofenzivne položaje s velike udaljenosti, čime se slabi sposobnost Ukrajine za vođenje operacija. Ove dalekometne, precizno navođene bombe ciljaju posebice ukrajinske topničke i obrambene instalacije. „Ovdje nastaje pravi problem, odnosno teško pitanje na koje nema jednostavnog odgovora“, izjavio je Reynolds. „Ukopavanje i druge zaštitne mjere izvrsne su za smanjenje gubitaka od topništva ili FPV dronova, no klizne bombe uništit će te utvrde i zatrpati vojnike.“

Ova kombinacija prisiljava ukrajinske vojnike da biraju između držanja položaja, s rizikom velikih gubitaka i iscrpljenosti resursa i toga da se kreću, što ih izlaže većem riziku od udara dronova i izoliranih napada. „Ono što ukrajinske snage drži na mjestu jest kombinirana prijetnja ruskih kopnenih operacija, topništva i dronova, posebno FPV-a i taktičkih bespilotnih letjelica“, dodao je Reynolds.

Klizne bombe postale su najvažniji element ove strategije, potpomognute sposobnošću Rusije da ih brzo proizvodi. „Proizvodnja i uporaba kliznih bombi i FPV dronova znatno su porasli tijekom rata“, rekao je za Telegraph John Hardie, zamjenik direktora programa za Rusiju u Zakladi za obranu demokracija. Rusija planira proizvesti 75.000 kliznih bombi tijekom 2025. godine, što je prosječno oko 205 bombi dnevno, znatno povećavajući sposobnost primjene ove taktike.

Ukrajina se prilagodila „trostrukom obruču“ prelaskom na dinamičnu strategiju obrane – stalnim mijenjanjem položaja i nepredvidivošću, umjesto držanja fiksnih položaja. Upotrebljava kombinaciju mina, različitih zona udara i klasičnog vatrenog djelovanja protiv ruskih snaga prije nego što Rusi uspiju pretražiti premalo branjene pješačke položaje, kaže Hardie. Ukrajina je također proširila jedinice za napad s dronovima koje djeluju kao ključni faktor povećanja snage te je znatno povećala proizvodnju FPV dronova i drugih bespilotnih sustava.

„Ukrajinci su postali vrlo vješti i inovativni u suprotstavljanju svim vrstama ruskih napada“, rekao je Hamish de Bretton-Gordon, bivši pukovnik britanske vojske i stručnjak za kemijsko oružje. Strategija je Ukrajinu gurnula još dublje u rat izdržljivosti. Ipak, do sada su ruski dobici uglavnom marginalni, a taktika nije dovela do većih operativnih proboja.

„Rusija fiksira ukrajinske snage, ali ne može manevrirati tako da omogući nanošenje odlučujućeg udara“, rekao je de Bretton-Gordon. Problemi Rusije s nedovoljno obučenim vojnicima i nedostatkom oklopnih vozila ostaju neriješeni. Svjedoci su izvijestili o korištenju motocikala, pa čak i električnih romobila, od strane ruskih vojnika u pokušajima probijanja ukrajinskih obrambenih linija.

Klizne bombe također imaju znatno visok postotak kvarova. „Vrlo im je teško koncentrirati snagu jer ovakve manevarske operacije zahtijevaju puno obuke i koordinacije“, rekao je De Bretton-Gordon. „Većina vojnika na prvoj liniji tek su minimalno obučeni regruti koji mogu samo napadati u ravnoj liniji“, dodao je. „Mnogi čak ne znaju ni pravilno očistiti svoje puške.“

VIDEO Novi naoružani dron na bojištu Ukrajine

Ključne riječi

Komentara 43

CM
Cazzo Marino
13:51 23.05.2025.

od trenutka nastanka carske rusije pa sve do danas, samo u 20 godina ruske povijesti nije bilo ratova! To jasno govori da su rusi kao rak koji širi smrt, razaranja i zlo na sve strane

DR
drumom
13:50 23.05.2025.

ruski zločinci razorili su od 2022. brojne gradove i sela u Ukrajini pod geslom oslobađanja, pobivši tisuće govornika ruskog jezika...ali to naravno ne smeta ruske podguzne muhe

BR
Brdo
08:24 25.05.2025.

Lezeci, a sto je to paor?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije