ZAVRŠEN KURIKULUM

Iduće školske godine zaštitari odlaze iz škola: Doznajemo tko će ih zamijeniti

Zagreb: Gradonačelnik Tomašević i ministar Fuchs obilježili su početak radova na dogradnji OŠ Borovje
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
1/2
21.02.2025.
u 20:45

Dva puta godišnje sve će škole morati simulirati evakuacije i druge krizne situacije, a u vježbi će sudjelovati i roditelji

Zaštitari u školama, angažirani kao jedna od prvih mjera nakon ubojstva učenika u zagrebačkoj osnovnoj školi, do sljedeće školske godine bit će prošlost. Njih će, naime, zamijeniti osobe zadužene za sigurnost, koje će morati proći edukaciju, a kako doznajemo, kurikulum na kojem će se zasnivati njihova edukacija je gotov. Finaliziraju se detalji, lektorira sadržaj kurikuluma.

Srećom, jer sve češći problemi s angažiranim zaštitarima, osobito u metropoli, samo svjedoče onome na što se upozoravalo – ljudi zaštitarske službe koji nisu prošli pedagoške osnove ne mogu adekvatno obavljati posao u školama. S druge strane, njihovo angažiranje u školama bio je uvjet na kojem su roditelji u brojnim školama inzistirali nakon stravičnog događaja. Prva poduzeta kratkoročna mjera koja je obuhvaćala sve hrvatske škole bila je obvezno zaključavanje škola, no posljednji incident u zagrebačkoj osnovnoj školi, kada su se potukli otac djeteta i zaštitar, svjedoči da neke škole nisu ispoštovale tu obvezu jer je djetetov otac u školu, kaže, ušao kroz otključana vrata.

250 sati edukacije

Budući operativni djelatnici za sigurnost i civilnu zaštitu u školama tako će, prema završenom kurikulumu, u edukaciji provesti 250 sati. Od toga će 110 sati biti učenje temeljeno na radu, dakle u ustanovi. Samu edukaciju budućih djelatnika za sigurnost moći će provoditi škole, odnosno odgojno-obrazovne ustanove iz sustava redovnog obrazovanja koje imaju odobrenje za provođenje programa obrazovanja odraslih. Svi koji će krenuti na tu edukaciju morat će, dakle, svladati osnove razvoja djece i mladih u školskoj dobi, osnove komunikacijske vještine i pravila rada u odgojno-obrazovnim ustanovama, a u edukaciji će se susresti i s osnovama tehničke zaštite, zaštite od požara, eksplozije i civilne zaštite, osnovama samoobrane i uporabe sredstva prisile kao i dijelom koji podrazumijeva poslove zaštite i ovlasti operativnog djelatnika, a učit će i o ovlastima koje imaju u odgojno-obrazovnim ustanovama. Njihovim ulaskom u škole privremeno angažirani zaštitari napustit će obrazovne ustanove.

Uz angažirane školske osobe za sigurnost, a sudeći prema najavama ministra obrazovanja Radovana Fuchsa, Hrvatska neće napustiti praksu zaključavanja vrata škola za trajanja nastave. Ministar Fuchs istaknuo je da su angažirani zaštitari privremeno rješenje, da je odmah u početku njihova angažmana bilo jasno istaknuto da zaštitarske službe mogu pokriti samo dio potreba, a da prilikom zapošljavanja osoba zaduženih za sigurnost u školama treba voditi računa koga se angažira. Dovršenim kurikulumom Hrvatska se ujedno približava i krajnjem roku u kojem je svaka školska ustanova bila obvezna izraditi procjenu postojećeg stanja i analizu rizika temeljem koje će se izraditi plan sigurnosti školske ustanove, odnosno definirati mjere sigurnosti i zaštite.

Sigurnosni timovi

Uza sve to, svaka je škola već dosad morala formirati školski sigurnosni tim u čiji je rad uključen ravnatelj, pedagog/psiholog, učitelji/nastavnici te predstavnici roditelja, koji će na redovitim sastancima analizirati potencijalne sigurnosne prijetnje i evaluaciju mjera. Na sastanke sigurnosnog tima mogu biti pozvani predstavnici osnivača školske ustanove, policije, civilne zaštite, socijalnog rada, zdravstva i drugih relevantnih dionika. Dva puta godišnje sve će škole, među ostalim, morati simulirati evakuacije i druge krizne situacije, a u takvim vježbama trebaju sudjelovati i roditelji. 

>> VIDEO Drakonske kazne: HZZO želi smanjiti stope bolovanja, evo koliko ćete platiti za simuliranje

Ključne riječi

Komentara 12

JO
Jole123
22:15 21.02.2025.

Priča se da bi ih mogli zamjeniti bubnjari sa Trga.

Avatar Aurel
Aurel
00:03 22.02.2025.

ovo sa zaštitarima je bilo TOTALNO besmisleno - čisti jeftini populizam. a ni ovo sa "osposobljenim osobljem" nije ništa bolje. nitko na svijetu, nikakvo "osiguranje" ne može spriječiti da nekakav bolesnik napadne dijete u dvorištu škole... na igralištu.. na ulici... u busu... tramvaju. zar će svaka škola imati 20 "stručnjaka" za obranu djece od NEPOSTOJEĆE opasnosti??? svatko od nas bi se samo trebao sjetiti da BAŠ NIŠTA u životu ne može biti 100% sigurno... i ne može se osigurati protiv svake zamislive opasnosti. što će biti ako sutra na neku školu padne meteorit? hoće li onda sve škole u hrvatskoj dobiti raketne sustave patriot za obranu od meteorita koji će gotovo SIGURNO, sa 99,999% vjerojatnosti, u idućih milijun godina pasti na neku školu???

NE
NervozniPoštar
21:26 21.02.2025.

Prosvjeta je problemu pristupila na sebi svojstven način.. najvažniji im je bio kurikulum, nešto što se izvan prosvjetnog miljea nikad ne spominje i nitko o tome ne vodi računa. Npr. ne bi li recimo i vozači tramvaji kod prekvalifikacije morali imati neki takav kurikulum?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije