Udruga Zmijolovac jedina se u Hrvatskoj bavi izmještanjem zmija na području cijele zemlje. Svake godine imaju velik broj intervencija. Ove godine su već imali jednu, što je prilično neobičan slučaj s obzirom na to da bi zmije još uvijek trebale spavati zimski san. Oni su, naime, krajem veljače bili na intervenciji u slavonskom selu Garčin te ondje zatekli dvije zmije.
Zmijolovce iz udruge, Vladu Lađarevića i Darka Karamazana ovaj je slučaj, kako su rekli za Novi list, iznenadio zato što se u ovom dijelu godine još uvijek očekuje da zmije spavaju zimski san. "Iznenadio me poziv gospođe iz Garčina zato što je poprilično hladno i zmije se još uvijek nisu probudile iz zimskog sna. Međutim, kada nas je gospođa nazvala i rekla da je vidjela zmiju, da se boji, te da je pronašla presvučenu zimsku kožu, nije bilo odgađanja za našom intervencijom. I uistinu smo kad smo ušli u šupu pronašli zmiju na drvima. Detaljnom pretragom i prebacivanjem drva te pomicanjem dasaka uočio sam još jednu zmiju, bjelicu", kazao je Lađarević. S obzirom na to da je još uvijek hladno, Lađarević kaže da zmije nisu imali gdje izmjestiti u prirodu pa ih je preuzeo jedan biolog iz Ministarstva koji će o njima brinuti dok ne zatopli.
Ovakve su pojave uistinu neobične, posebice zato što je posljednjih tjedana bilo prilično hladno. Ipak, Lađarević smatra da je zmije pronađene u Garčinu probudilo nešto drugo. "Budući da je jedna zmija bila ozlijeđena, moja prva misao je bila ta da ju je napao nekakav glodavac te je tako probudio i istjerao iz prostora u kojemu obitava. Moguće da je ona zbog toga izgmizala van i pobjegla", kazao je Lađarević.
Postoji i mogućnost da vremenske prilike, odnosno naglo zatopljenje u siječnju i veljači ubrzaju buđenje zmija iz hibernacije. "S obzirom na to da je sunčano, može doći do toga da izgmižu iz svojih staništa", kazao je Lađarević.
Tijekom godine imaju iznimno velik broj intervencija, najviše tijekom ljetnih dana. "Ljude najviše zanima gdje se nalaze poskok i riđovka, naše otrovnice. Riđovku pronalazimo najčešće u Slavoniji, a poskoka u Baniji, Lici te primorskom dijelu Hrvatske. Od drugih vrsta zmija koje najčešće pronalazimo u kontinentalnom dijelu zemlje su bjelice, bjelouške, ribarice i smukulje. S druge strane, na primorju najčešće susrećemo poskoka, šaru poljaricu, žutu poljaricu i bjelicu, a rjeđe kravosasa, šilca i zmajura, kaže Lađarević.
Zmije u ožujku??? Isto kao i puževi u vrtu u veljači praktički usred zime, pčele izlaze iz košnica ali ugibaju jer ne nalaze pašu... Pa 80% voćaka stradava od mraza u travnju jer su cvale mjesec dana ranije od normalnog... Ma kakvi, nije to ništa čudno, ni slučajno klimatske promjene...