Golom Ante Budimira u 54. minuti reprezentacija Hrvatske je u Torontu pobijedila Panamu s minimalnih 1-0 (0-0) te je teško izborenom pobjedom ostala u igri za plasman u drugi krug natjecanja na Svjetskom prvenstvu.
Hrvatska je s tri boda uoči posljednjeg kola na trećem mjestu, s bodom manje od Engleske i Gane koje su u Bostonu odigrale 0-0. Panama je bez bodova ostala bez izgleda za plasman u drugi krug.
Hrvatski kapetan Luka Modrić se prvim zviždukom gabonskog suca upisao u "Klub 200", pridružio se maloj skupini igrača koji su u reprezentativnom dresu skupili barem 200 nastupa, a u njoj su Cristiano Ronaldo (229), Kuvajćanin Bader Al-Mutawa (202) i Lionel Messi (201).
Legendarni Francuz Thierry Henry biranim je riječima govorio o Hrvatskoj i njezinim uspjesima od samostalnosti. Prisjetio se Svjetskog prvenstva 1998.godine, kada je Hrvatska u polufinalu bila ozbiljan protivnik budućim prvacima Francuzima.
– Hrvatska nas je umalo izbacila 1998. godine u polufinalu. Tada je imala najboljeg strijelca prvenstva Davora Šukera. Govorimo o državi s 3.9 milijuna stanovnika – ispričao je Henry.
– Završila je treća 1998. godine, igrala finale 2018. godine pa opet bila treća 2022. godine. Imaju i osvajača Zlatne lopte. Za zemlju poput Hrvatske... To je ludo što sam sve naveo. Još kad znate sve što se dogodilo s ratom i svim... Nije lako. Nastavljaju sanjati i sve što naprave je odlično. Ne tražim opravdanja za njih, samo razmislite o tome što su sve oni napravili u povijesti nogometa – dodao je Henry te za kraj rekao kako se nada da prolazimo skupinu na SP-u.
Vatreni puno boljim drugim dijelom stigli do prvih bodova: Dalićev 'joker' s klupe donio pobjedu Hrvatskoj
Ovaj Henry mi se nije previše sviđao kao igrač, zbog kakaktera, a ne zbog neupitne vrhunske kvalitete igre, ali ovo što je rekao je sve velika istina. Hrvatska nije najuspješnija nogometna država samo u odnosu na države nastale iz SFRJ, nego je i najuspješnija u odnosu na čitavu istočnu Europu u zadnjih 30tak godina otkada je nezavisna i samostalna država. I kada se zna kolika je popularnost, brojnost gledatelja, novac i emocije uključeni u Svijetska nogometna prvenstva i kada se zna tko je do sada osvajao Svjetska nogometna prvenstva (samo 8 država), onda je nestvaran uspjeh jedne (po broju stanovnika i financijskoj moći) male Hrvatske. To govori puno o Hrvatima kao narodu. Nije to samo talent, nije to samo nogometna inteligencija, nije to samo volja i disciplina, nije to samo emocija i strast, u pitanju je nešto što nadilazi i amalgamira sve ovo nabrojano. Radi se o nekoj autentičnoj vibraciji hrvatskog duha i zato to i ostaje neobjašnjivo svim svijetskim analitičarima. Na pristupu, talentu i inteligenciji u nogometu se vidi zašto SFRJ nije mogla opstati. Zato jer je svaka Jugoslavija gušenje i sputavanje aatentičnog hrvatskog duha u svakom kolektivnom sportu ili području ljudske djelatnosti gdje se selektira po nacionalnom ključu i gdje Hrvati "moraju" slušati manje stručne, manje talentirane, manje inteligentne i manje karakterne od sebe.