Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 106
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
PREMA OPTI

Superračunalo daje nove prognoze: 'Šanse idućeg hrvatskog suparnika za prolazak sada su porasle'

SP 2026 Toronto: Susret Paname i Hrvatske na Svjetskom prvenstvu
Sanjin Strukic/PIXSELL
25.06.2026.
u 09:20

Na vrhu ukupne utrke za naslov, Optin model premjestio je svoje vodeće kandidate. Argentina je zamijenila Francusku na vrhu...

Šanse Gane za prolazak skupine naglo su porasle nakon što je remizirala s Engleskom u drugoj utakmici SP-a. S četiri boda iz dvije utakmice, Gana je gotovo osigurala mjesto u šesnaestini finala, iako će u posljednjoj utakmici skupine igrati važan susret s Hrvatskom.

Prema najnovijim Optinim projekcijama, vjerojatnost da će Gana proći skupinu sada iznosi 99,95 posto, što je znatno povećanje u odnosu na 78,22 posto prognoziranih prije početka turnira. Njihove šanse za plasman u osminu finala također su porasle, s 29,17 na 32,00 posto.

Model nadalje procjenjuje vjerojatnost od 12,31% da će Gana stići do četvrtfinala, što je porast u odnosu na prethodnu projekciju od 11,15%. Njihovi izgledi za polufinale neznatno su pali, s 4,12% na 4,01%. Možda najupečatljivija brojka jest šansa Gane da postane prva afrička nacija koja je stigla do finala Svjetskog prvenstva, koja je neznatno pala s 1,26 na 1,23 posto. Njihova vjerojatnost da podignu trofej na stadionu MetLife 19. srpnja također je pala s 0,38% na 0,31%.

Na vrhu ukupne utrke za naslov Optin model promijenio je vodeće kandidate. Argentina je nakon snažnog početka turnira preuzela prvo mjesto od Francuske i sada ima 15,46 posto šanse da zadrži svoju krunu.

Španjolska se penje na drugo mjesto s 12,48%, nakon uvjerljive pobjede nad Saudijskom Arabijom, dok Francuska pada na treće mjesto. Engleska je pala na četvrto mjesto nakon remija s Ganom, a Opta je Albionu dala 9,48% šanse.

Portugal, kojeg predvodi Cristiano Ronaldo, ima 6,71 posto šanse za osvajanje prvog naslova svjetskog prvaka u povijesti. Njemačka, četverostruki prvak, stoji na 6,60 posto, dok Brazil, rekorder po broju naslova, ima tek 4,56 posto.

Posljednja utakmica Gane u skupini protiv Hrvatske odredit će hoće li put afričke momčadi kroz nokaut fazu završiti povoljno za nju. 

Slavlje u Bosni i Hercegovini

Komentara 1

Avatar Behemot
Behemot
15:40 25.06.2026.

Englezi su taktizirali u nebitnoj utakmici, suci su masovno poklanjali penale favoritima i poništavali golove onim drugim. Sve u svemu, i polufinalisti i finalisti i pobjednik imati će vjetar u leđa od strane nevidljive ruke ;)

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata