O ukusima se ne raspravlja, oni su stvar pojedinca. Tako je i kad se u sportu biraju najbolji, svatko ima svog favorita. Tako je i kad se govori o najboljem hrvatskom golmanu od našeg osamostaljenja, svatko od nas imat će novog svog favorita, ali postoje i činjenice. Dominik Livaković radio je čuda na Svjetskom prvenstvu Kataru, a sada je ovom Svjetskom prvenstvu naš najbolji igrač, čovjek koji nas spašava. Nije nas uspio spasiti od poraza protiv Engleske, ali je spriječio veliki rezultatski debakl, a u utakmici s Panamom sačuvao je našu mrežu što je, uz pogodak Budimira, bilo dovoljno da upišemo važne bodove i ostanemo u ozbiljnoj igri za prolazak skupine.
Stinčić: Livi je u samom vrhu
Ako ćemo subjektivno, onda je za potpisnika ovih redaka Dominik Livaković najbolji hrvatski golman u samostalnoj Hrvatskoj. I nije to samo zbog čuda koje je radio u Kataru, ni sad zbog ove dvije utakmice. Ne mogu se zaboraviti sjajne obrane u Dinamu, u europskim utakmicama u kojima je s plavima ispisivao povijest, slavio nad velikanima, ulazio u europsko proljeće, branio čuda vrhunskim igračima kao što je Harry Kane i brojni drugi.
Vatreni puno boljim drugim dijelom stigli do prvih bodova: Dalićev 'joker' s klupe donio pobjedu HrvatskojImali smo mi puno sjajnih golmana, Dražen Ladić je golman s najviše nastupa za Dinamo, a 1998. godine bio je sjajan na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj. U utakmici s Njemačkom Eurosport ga je proglasio za potez dana, čovjeka dana i igračem utakmice, a da o utakmici za treće mjesto s Nizozemskom ni ne govorimo, toliki broj obrana je neopisiv i na kraju smo stigli do svoje prve velike medalje. Imali smo Danijela Subašića koji je briljirao na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, 'skidao' udarce s jedanaest metara i na kraju smo stigli do finala i srebrne medalje. I nisu oni jedini, imali stvarno dobrih golmana, ne treba zaboraviti ni Pletikosu i Butinu i brojne druge koji nisu imali prilika doći do veće minutaže u reprezentaciji kao što su Marjan Mrmić ili pokojni Tonći Gabrić.
No, po nama je Livaković najbolji u našoj povijesti. No, je li tako pitali smo stručnjake, bivše vratare.
– Složit ću se s vama oko Livakovića, najbolji je, uz bok Ladiću, ali ne bih ja zaboravio ni Butinu i Subašića. Ima tu dosta golmana koji mogu konkurirati za najboljeg, ali složit ću se da je Livaković najbolji. Ipak je on dosad napravio najviše s reprezentacijom, ali i s Dinamom, sjetimo se kako je branio s plavima u Europi, a što je stariji, to je bolji. Golman mora imati iskustva, mladi mogu biti odlični, ali i osciliraju. Kad dođeš u godine, onda dobiješ stabilnost. I sad je Livaković, uz Ladića, Subašića i Butinu sigurno u vrhu. Njegovo je iskustvo veliko, svi ti spomenuti golmani odigrali su stotine velikih utakmica – kazao nam je Željko Stinčić, nekadašnji vratar Dinama.
Možete li rangirati nekoliko najboljih?
– Svaki od tih spomenutih golmana ima nešto svoje i mislim da bi bilo nepravedno da slažem nekakvu rang-listu najboljih, njih tri četiri su tu negdje jer ne možemo zaboraviti Ladića u Francuskoj i njegove 802 utakmice u Dinamu, pa Subašića u Rusiji – zaključio je Željko Stinčić.
Još jedna legenda Dinama, čovjek koji je s plavima 1982. osvojio onaj čuveni naslov prvaka, Marijan Vlak koji je bio i trener Dinama kad je s 5:0 srušen Partizan, koji je bio i sportski direktor plavih, pa skaut, drži da je Livaković postao hrvatski broj jedan.
– Bilo je kod nas vrhunskih golmana, dovoljno se sjetiti Ladića, Pletikose, Subašića, ali Livaković ima sjajan kontinuitet, u samom vrhu je, stalno pokazuje vrhunsku formu. I nisu mi jasni veliki klubovi koji traže vratare, a Livaković im je pred nosom. Pa kakve bi golmane oni htjeli? Stvarno ne znam postoji li na svijetu bolji od ovoga. Sve što je napravio u prošlosti, na SP-u u Kataru, pa s Dinamom u europskim utakmicama, sve je to sjajno – kazao je Marijan Vlak i dodao:
– Puno mu je značio povratak u Dinamo, možda nije naša liga jaka, ali dobio je kontinuitet. I gledajući on je naš broj jedan od osamostaljenja. Sjajni su bili Ladić, Pletikosa, Subašić, Butina, ali Livaković je ipak razina iznad njih.
Pudar: Ne mogu reći da je najbolji
Bivši vratar Hajduka Ivan Pudar nije želio rangirati naše najbolje vratare, ali hvali Livakovića.
– Ne mogu reći da je najbolji. Znate, kad su u pitanju Hajdukovi vratari, nikad nisam rekao da imam 300 utakmica, a ovaj drugi ima 100 pa da sam najbolji. Eto, Ladić je meni bio rezerva, ali se život okrene, a svi naši golmani imali su svakakvih obrana. No, mi smo čudan narod, spremni odmah ići u ekstreme, brzo sve dižemo ili spuštamo od euforije do negative, ali Livaković sigurno spada u sami vrh. Svi naši reprezentativni golmani su tu negdje, ali nikad nisu cijenjeni, ne dovoljno kao, primjerice, napadači. Livi ima fantastičan odraz, ali rekao sam da ne dolazi do stopera, da mora govoriti, ima nekih sitnica, ali sad nas spašava. Teško je reći da je najbolji jer ne postoje dva ista golmana. Tako je nezahvalno reći tko je najbolji igrač na svijetu, Pelé, Maradona, Messi, Ronaldo... No, jedino je važno da Livi brani dobro i da nas i na ovom SP-u drži iznad vode – rekao je Pudar.