OD ŠTEDNJE DO INVESTICIJA

Koliko novca trebate držati na bankovnom računu? Evo što kažu stručnjaci

Od 1. siječnja euro postaje službena valuta u Hrvatskoj i nakon 29 godina zamijenit će kunu
Foto: Igor Soban/PIXSELL
1/4
17.03.2025.
u 13:49

Imati bankovni račun danas je nužnost, no koliko novca na njemu držati? Financijska stručnjakinja Marci Bair otkriva zašto preveliki iznosi na tekućem računu mogu biti loša ideja i savjetuje kako pametnije upravljati svojim financijama.

Danas je gotovo nemoguće zamisliti život bez bankovnog računa. Ipak, iznos novca koji ljudi drže na svojim računima značajno varira. Prema mišljenju financijskih stručnjaka, postoje određene smjernice koje bi bilo pametno poštovati kako biste najbolje upravljali svojim financijama.

Marci Bair, osnivačica i direktorica tvrtke Bair Financial Planning, navodi dva ključna razloga zbog kojih nije dobro gomilati previše novca na tekućem računu. Prvi je rizik od prekomjerne potrošnje, jer veći iznos može potaknuti nepotrebne troškove. Drugi razlog je što novac koji stoji na računu ne donosi nikakav prinos, prenosi Fenix magazin.

Pa koliko je onda idealno držati na računu? Prema Bair, za one s redovitim primanjima optimalan iznos iznosi “najviše dva mjeseca troškova”. Sve iznad toga moglo bi značiti propuštene prilike za pametnije ulaganje. U Njemačkoj tekući računi uglavnom ne nude kamate ili su one iznimno niske.

Ovi računi služe za svakodnevna plaćanja, a ne za stvaranje dodatnog prihoda. Iako neke banke mogu ponuditi simbolične kamate, one su daleko ispod onoga što možete dobiti na drugim financijskim proizvodima. Ako želite da vaš novac radi za vas, razmislite o sljedećim mogućnostima:

  • Štedni račun: Siguran izbor s boljim kamatama i mogućnošću brzog pristupa novcu.  
  • Oročeni depozit: Idealno za srednjoročno čuvanje novca uz zajamčeni prinos.  
  • Investicijski fondovi ili ETF-ovi: Dobri za dugoročno povećanje vrijednosti, uz određeni rizik.  
  • Dionice ili obveznice: Mogu donijeti veće dobitke, ali uz veću izloženost riziku.  
  • Podmirenje dugova: Brža otplata kredita ili hipoteke smanjuje troškove kamata.

Ključno je istražiti opcije i, po potrebi, konzultirati se sa stručnjakom kako biste prilagodili strategiju svojim financijskim ciljevima. Bez obzira na iznos kojim raspolažete, pametna raspodjela novca može osigurati i sigurnost u kratkom roku i financijsku dobit na duge staze.

>> FOTOGALERIJA Štrajk u školama počinje u srijedu. Ministarstvo: 'Rekli smo da svi učenici dolaze u školu'

Ključne riječi

Komentara 2

PR
prokurator
13:51 18.03.2025.

"Drugi razlog je što novac koji stoji na računu ne donosi nikakav prinos" - ima li nekog mjesta gdje novac stajanje donosi neki prinos? Samo nemojte reći trzorci, čiji prinos pojede inflacija. Ukratko, nema nikakvih prinosa, ima samo ulaganja u biznis. A to je ono što mi već 30 godina nikako ne možemo dosanjati. Nemamo za to pismenosti, nemamo uređen sistem, tržište, praktički ništa nemamo.

TJ
tjako
08:47 18.03.2025.

Sto manje to bolje, banke su sve vise rizicne sto je veca nestabilnost u svijetu...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije