- MAGA skup, zadnji takav uoči inauguracije Donalda Trumpa, održava se u Capitol One Areni u Washingtonu
- Na listi govornika se nalaze Elon Musk, Hulk Hogan i Dana White
- U Washingtinu se za Večernji list javlja profesorica i politička analitičarka Marijana Grbeša
Tijek događaja:
00:38 Jedan od govornika je i šef UFC-a, Dana White: "On mi je bio nevjerojatno odan prijatelj više od dva desetljeća, i niti jednom me nije tražio ništa zauzvrat", rekao je White. "I ponovno je dokazao koliko je čvrst. Ali on je također čovjek kojemu je doista stalo do ljudi. Sve sjajno što mi se dogodilo u karijeri, on je bio prvi koji mi je pružio ruku i čestitao. I više. Ono što je važno, u teškim vremenima, on je prvi došao do mene. I sve to, vrijeme kada je imao vlastite probleme... On je najbolje ljudsko biće koje sam ikada upoznao", dodao je White.
00:35 Trump se pohvalio da je vratio TikTok u SAD, a na pozornicu je izveo i Elona Muska koji je rekao kako se veseli mnogim promjenama.
22:32 Trumpov skup, zajedno s inauguracijskim obraćanjem u ponedjeljak, mogao bi nagovijestiti ton njegova drugog mandata u Bijeloj kući. U posljednjim tjednima Trump je zbunio strane saveznike izjavama o aneksiji Grenlanda i Panamskog kanala te prijedlogom pretvaranja Kanade u američku saveznu državu.
23:22 U Washingtonu je počela mećava, Trump drži govor pred krcatom Arenom. 'Pobijedili smo', poručio je pristašama. "Oduševljen sam što sam se vratio s toliko prijatelja, pristaša i istinskih američkih patriota uoči ponovnog preuzimanja naše zemlje. To je ono što ćemo učiniti: vratiti našu zemlju", dodao je Trump.
22:45 - U glavnom gradu SAD-a počeo je padati snijeg, no neumorni MAGA pristaše i dalje se nadaju kako će uspjeti ući u Arenu. "Primio je metak za nas. Možemo stajati na hladnom" kazao je jedan od Trumpovaca, prenosi Washington Post.
22:37 - Budući zamjenik šefa kabineta, Stephen Miller, također je održao govor i obećao da će ubrzo okončati Bidenovu politiku o imigraciji. Naglasio je kako će biti puno promjena kada Trump sutra preuzme dužnost. Međutim, nije razjasnio kako će nova politika o imigraciji funkcionirati već je novu mjeru opisao kao "izvršnu naredbu kojom se završava invazija granica, šalju ilegalci kući i vraća Amerika nazad".
22:25 - Nastupio je Kid Rock i izveo mnoge svoje pjesme, a nakon njega je na pozornicu izašao Jon Voight, holivudski glumac. "Ponosan sam što predsjednika Sjedinjenih Država mogu nazvati prijateljem. Našim prijateljem. Mojim herojem. Našim herojem. Čovjekom koji nikada nije odustao od američkog naroda. A mi ljudi nikada nismo odustali od njega" kazao je Voight.
21:45 - MAGA skup službeno je započeo s pola sata zakašnjenja. Program je otvoren izvođenjem himne, a prije glavnog govora Donalda Trumpa predviđeno je obraćanje niza govornika.
20:34 U 21 sat po našem vremenu trebalo bi početi okupljanje. U okolnim ulicama sve je puno Trumpovih pristaša.
19:40 - Donald Trump i JD Vance stigli su na nacionalno groblje u Arlingtonu kako bi položili vjence na Grobnicu nepoznatog vojnika. S njima su buduća prva dama Melania Trump i Usha Vance kao i direktorica nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard, ministar obrane Petea Hegsetha i državni tajnik i senator Marca Rubia.
18:20 - "Red za ući u Arenu je ogroman, proteže se preko nekoliko blokova" kazala je profesorica i politička analitičarka, Marijana Grbeša za Večernji list.
18:05 - Na skupu se očekuje kako će govor održati Elon Musk, Hulk Hogan i Dana White, a nastupat će Kid Rock, The Village People i Billy Ray Cyrus.
18:00 - Trumpovi vjerni simpatizeri su se već danas skupili u Capitol One Areni uoči MAGA skupa kako bi proslavili sutrašnju inauguraciju, a slavlje je već započelo jučer kada su Trump i njegovi saveznici sudjelovali u raznim događajima u Washingtonu, piše NBC News.
Sutra, 20. siječnja 2025. se održava druga inauguracija Donalda Trumpa u Washingtonu DC, glavnom gradu Sjedinjenih Država. Inauguraciji će prisustvovati svi bivši predsjednici. Očekuje se kako će se pojaviti Bill Clinton, George W. Bush i Barack Obama, a trebale bi doći i bivše prve dame Lura Bush i Hilary Clinton. Ceremonija se prvotno trebala održati u National Mallu, ali je preseljena u zatvoreni prostor Capitola radi niskih temperatura.
Pomeo kao Milanović. Vratio čovjek nadu i rasturio.