Nekadašnji proslavljeni nogometaš i bivši sportski direktor Bayerna, Hasan Salihamidžić, suočava se s pravnim posljedicama spora oko jedne od svojih nekretnina u Frankfurtu. Nakon uspješne nogometne karijere i godina provedenih na visokoj funkciji u bavarskom gigantu, Salihamidžić je dio svog bogatstva uložio u nekretnine, uključujući i zgradu u frankfurtskoj četvrti Gallus, u ulici Sulzbacher Straße. Upravo je ta zgrada postala poprište neugodnog sudskog postupka koji je protiv njega pokrenula dugogodišnja podstanarka Jela Jeremić, koja već devet godina živi u skromnoj sobi od svega deset kvadratnih metara unutar spomenutog objekta. Cijeli slučaj privukao je pažnju njemačkih medija, posebice uglednog lista Frankfurter Rundschau, koji je detaljno izvijestio o presudi.
Spor je eskalirao sredinom 2023. godine kada su u zgradi započeli opsežni radovi na obnovi. Prema navodima podstanarke Jeremić, tijekom renovacije uklonjeno je nekoliko zajedničkih kupaonica koje su stanari koristili, uključujući i onu na prvom katu gdje se nalazi njezina soba. Kako nije dala suglasnost za renovaciju vlastite sobe, našla se u situaciji da, protivno odredbama ugovora o najmu, više nema pristup kupaonici i WC-u na svojoj etaži. Bila je primorana koristiti sanitarne čvorove na trećem katu ili čak u podrumu zgrade, koje su, prema nekim navodima, koristili i radnici angažirani na obnovi. Ovakvi uvjeti života potaknuli su je da pravdu potraži na sudu, odbijajući prihvatiti drastičnu promjenu uvjeta stanovanja.
Na sudu je Jela Jeremić iznijela niz pritužbi. Osim problema s nedostatkom adekvatnog pristupa kupaonici i WC-u, žalila se i na česte nestanke struje u svom stanu, što je dodatno otežavalo svakodnevni život. Posebno je istaknula činjenicu da je, unatoč svim tim problemima i značajno smanjenoj kvaliteti stanovanja, i dalje bila primorana plaćati puni iznos mjesečne stanarine, koja je prije početka spora iznosila oko 360 eura. Njezina tužba temeljila se na kršenju ugovornih obveza od strane najmodavca, odnosno tvrtke koja upravlja Salihamidžićevom imovinom.
Općinski sud u Frankfurtu donio je presudu u korist Jele Jeremić, usvojivši gotovo sve točke njezine tužbe, iako presuda još uvijek nije pravomoćna. Sutkinja Bettina Damm naložila je tuženiku, Hasanu Salihamidžiću, da mora osigurati "korištenje kupaonice i WC-a na prvom katu u skladu s odredbama najamnog ugovora". Nadalje, sud je naložio da se mora zajamčiti trajna i nesmetana opskrba stana električnom energijom i svjetlom. Kao mjeru kompenzacije za pretrpljene neugodnosti, stanarki je priznato pravo da privremeno umanji iznos stanarine za čak 50 posto, sve dok se uvjeti ne normaliziraju. Sud je također odlučio da sve troškove sudskog postupka snosi Hasan Salihamidžić. U obrazloženju presude, sutkinja Damm je navela kako je tijekom postupka više vjerodostojnosti pridala iskazima Jele Jeremić i njezinih svjedoka nego argumentima i svjedocima Salihamidžićeve strane.
Jela Jeremić izrazila je zadovoljstvo ishodom sudskog spora. "Zadovoljna sam presudom", izjavila je za Frankfurter Rundschau, dodavši oprezno: "Pričekat ću da presuda postane pravomoćna, a onda ću vidjeti što dalje." Njezin odvjetnik, David Görge, presudu smatra potpunim uspjehom za svoju klijenticu. Naglasio je kako odluka suda znači da Salihamidžić, odnosno tvrtka Renditus koja upravlja njegovim nekretninama u Frankfurtu, sada ima obvezu osigurati funkcionalnu kupaonicu na prvom katu. "To će biti građevinski vrlo zahtjevno, a u krajnjem slučaju tvrtka će se morati odreći jedne stambene jedinice kako bi ispunila nalog suda", pojasnio je Görge, dodajući da ukoliko se preinaka ne izvrši, prijete novčane kazne.
S druge strane, Michael Schramm, direktor tvrtke Renditus GmbH koja upravlja Salihamidžićevom imovinom, ima drugačije viđenje situacije. Iako je sud presudio protiv njih, Schramm govori o "djelomičnom uspjehu". Objasnio je svoj stav činjenicom da su prije presude Jeli Jeremić ponudili nagodbu u iznosu od 12.000 eura kako bi napustila stan i odustala od tužbe, što je ona odbila. "Ponuđeno je 12 tisuća eura za nagodbu, a sada ćemo platiti znatno manje", izjavio je Schramm, aludirajući na troškove postupka i privremeno smanjenje stanarine. On smatra da najveći dio odgovornosti leži na samoj stanarki, tvrdeći da nije pokazivala interes za dogovor, da je odbijala razgovore te da je bila jedina osoba u cijeloj zgradi koja je odbila prihvatiti plan obnove i ponuđenu financijsku naknadu za neugodnosti tijekom radova.
Odnosi između stanarke i uprave zgrade bili su napeti i prije same presude. Salihamidžićeva tvrtka Renditus pokušala je uručiti otkaz ugovora o najmu Jeli Jeremić samo dan prije zakazane rasprave na Općinskom sudu. Razlog za otkaz navodno je bilo vrijeđanje domara od strane stanarke. Međutim, taj navodni incident nije bio predmet glavnog postupka, iako je spomenut u presudi. Sutkinja Damm je u svojoj odluci navela kako izneseni razlozi nisu dovoljni za izvanredni otkaz ugovora o najmu bez otkaznog roka. Prema neslužbenim informacijama koje prenosi Frankfurter Rundschau, tvrtka Renditus planira uložiti žalbu na presudu, što sugerira da pravna bitka oko stana u Sulzbacher Straße još uvijek nije u potpunosti završena i da bi se sukob mogao nastaviti i na višim sudskim instancama. Ovaj slučaj baca drugačije svjetlo na život bivše nogometne zvijezde nakon završetka sportske karijere, pokazujući izazove s kojima se suočava kao vlasnik nekretnina.