Istine o lijekovima za glavobolju

Neurologinja otkriva koje kombinacije lijekova doista djeluju

glavobolja Belupo
Foto: Shutterstock
1/4
26.05.2025.
u 09:29

Što je multimodalna analgezija i zašto je važna kod terapije boli, objašnjava dr. med. Slavka Bogdan, spec. neurolog, subspec. za neuromuskularne bolesti

Glavobolja je jedan od najčešćih neuroloških simptoma i pogađa milijune ljudi diljem svijeta. Postoji više vrsta glavobolja, a svaka ima svoje uzroke, karakteristike i načine liječenja.

Tenzijska glavobolja najčešći je oblik glavobolje. U većini je slučajeva blaga do umjerena te je najčešće uzrokovana stresom, umorom ili emocionalnom napetošću. Analgetici, ponajprije paracetamol i ibuprofen, koji su dostupni bez recepta, predstavljaju prvu i učinkovitu pomoć kojoj pribjegavamo kada nas zaboli glava.

Kod osoba koje boluju od migrena ili imaju druge neurološke dijagnoze, glavobolja može biti izraženija i zahtjevnija za liječenje. Takvi pacijenti često trebaju individualiziran pristup terapiji jer su osjetljiviji na određene sastojke lijekova, poput laktoze. Stoga liječenje ovisi o vrsti glavobolje, njezinoj ozbiljnosti i osnovnom uzroku.

dr. med. Slavka Bogdan, spec. neurolog, subspec. za neuromuskularne bolesti
Foto: Ustupljena fotografija

Bilo da se radi o povremenim glavoboljama, migrenskim napadajima ili glavoboljama povezanim s drugim bolestima, pravilno i racionalno liječenje ključno je za ublažavanje simptoma i prevenciju mogućih komplikacija.

Multimodalna analgezija čest je pristup u liječenju glavobolje, a podrazumijeva primjenu dvaju ili više lijekova u kombinaciji. Zašto je takav pristup važan u terapiji boli, kako se provodi i koje su njegove prednosti, objašnjava dr. med. Slavka Bogdan, specijalistica neurologije, subspecijalistica za neuromuskularne bolesti i pročelnica Odjela za neurologiju u privatnoj poliklinici.


Niže doze, bolji učinak

“Multimodalna analgezija podrazumijeva primjenu više lijekova različitog mehanizma djelovanja. Sinergijsko djelovanje pažljivo odabranih lijekova omogućuje njihovu primjenu u nižim dozama u odnosu na pojedinačne lijekove, uz bolju podnošljivost, veću sigurnost i pojačan učinak zahvaljujući sinergijskom efektu”, objašnjava dr. med. Slavka Bogdan, ističući kako se farmakoterapija dijeli na akutnu i preventivnu.

Kad je riječ o migrenama, akutna terapija uključuje primjenu lijekova posebno dizajniranih za liječenje migrene, dok se preventivni lijekovi uzimaju svakodnevno kako bi se smanjila učestalost i intenzitet bolova. Tenzijske glavobolje i blage migrene najčešće se liječe lijekovima koji se izdaju bez recepta, poput paracetamola i ibuprofena, a koji se mogu uzimati pojedinačno ili u kombinaciji.

Foto: Shutterstock

Paracetamol i ibuprofen preporučuju se u liječenju blagih do umjerenih tenzijskih glavobolja i migrena, a mogu se kombinirati ako učinak ibuprofena u dozi od 400 mg ili paracetamola u dozi od 1000 mg nije dovoljan. Kombinacija tih lijekova djeluje brže od samog ibuprofena, ima duži analgetski učinak od samog paracetamola, a trajanje analgezije može biti dulje od osam sati. U kombinaciji se primjenjuju niže doze, čime se postiže bolja kontrola boli uz manju učestalost primjene“, objašnjava dr. Bogdan, napominjući kako klinička ispitivanja kombinacije ibuprofen-paracetamol nisu ukazala na nuspojave, osim onih koje se odnose na pojedinačni ibuprofen ili paracetamol. 


Kada ipak potražiti pomoć liječnika?

Ibuprofen i paracetamol najčešći su lijekovi kojima pribjegavamo kod glavobolje, jer djeluju brzo i učinkovito. Glavobolja je česta pojava koja, iako u većini slučajeva nije opasna, može znatno narušiti kvalitetu života.

No što ako glavobolja potraje? Kada je potrebno potražiti liječničku pomoć? Pomoć specijalista neurologa preporučuje se potražiti kada glavobolja postane učestalija, jačeg intenziteta ili promijeni karakter. Posebnu pažnju treba obratiti ako joj prethode ili je prate smetnje vida i govora, vrtoglavica, zbunjenost, pospanost, umor, trnjenje lica i udova, poremećaj ravnoteže, a osobito ako se tijekom ili nakon glavobolje jave slabost jedne strane tijela, utrnulost, nemogućnost govora ili drugi simptomi koji mogu upućivati na moždani udar.

Foto: Shutterstock

Osim lijekovima, glavobolje se mogu liječiti i nefarmakološkim metodama kao što su akupunktura, kognitivno-bihevioralna terapija i druge tehnike relaksacije. Ipak, temelj prevencije, osobito kod osoba koje pate od migrena, čine redovita higijena spavanja, uravnotežena prehrana i tjelesna aktivnost.

Sadržaj nastao u suradnji s Belupom. 

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije