Pred nama je dvanaesti izbor za najbolje obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo – Zlata vrijedan. Kako i svih prethodnih godina, finalista će biti 21, odnosno iz svake županije te Grada Zagreba po jedan OPG. Osim njih, u završnicu ulazi i troje mladih poljoprivrednika koji će se natjecati za najbolju mladu nadu u poljoprivredi. Između finalista žiri će odabrati troje najboljih, kao i mladu nadu. O petoj nagradi odlučit će glasovi čitatelja Večernjaka, a šestu će poljoprivredniku koji koristi nove tehnologije i inovacije dodijeliti Spar. Ovaj projekt Večernjeg lista i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva kojemu je partner Hrvatska radiotelevizija, a generalni pokrovitelj Spar Hrvatska danas su predstavili potpredsjednik Vlade, ministar David Vlajčić, glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić te direktor Spara Hrvatska Goran Vukelić: - Obiteljska poljoprivredna gospodarstva su temelj razvoja poljoprivredne proizvodnje u Republici Hrvatskoj, ona osiguravaju održivo gospodarenje prirodnim resursima, doprinose bioraznolikosti, bogatoj lokalnoj tradiciji, identitetu i kulturnom nasljeđu ruralnog prostora. Kao netko tko koje je odrastalo na temeljima jednog takvog gospodarstva i koga je zemlja othranila, znam koliko obitelji ulažu sebe u svaku uzoranu brazdu, koliko često, unatoč svemu, ne traže ništa više nego poštene uvjete i razumijevanje – kazao je ministar Vlajčić. Prema podacima Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, u 2024. godini u Hrvatskoj su bila registrirana 154.721 obiteljska poljoprivredna gospodarstva: - Posebno nas veseli porast interesa mladih poljoprivrednika, njihov je udio u površini poljoprivredne proizvodnje danas veći od jedne petine, a najviše mladih poljoprivrednika dolazi iz Vukovarsko - srijemske županije – dodao je ministar podsjetivši na osigurane potpore za potpore za ulaganje u obnovljive izvore energije, primarnu proizvodnju, preradu proizvoda, male poljoprivrednike, mlade poljoprivrednike te za jačanje poslovne infrastrukture kroz Strateški plan zajedničke poljoprivredne politike za razdoblje 2023. do 2027.
- Osim financijskih sredstva, naša strategija razvoja ruralnih područja uključuje i zakonske izmjene pa će uskoro biti predstavljen i novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu - rekao je Vlajčić. Glavni urednik Večernjaka podsjetio je kako prije dvanaest godina, kada je započeo izbor za najbolje poljoprivredno gospodarstva slika hrvatskoga sela bila drugačija nego danas. Mladi su odlazili u inozemstvo, a poljoprivreda i ostanak na zemlji nisu bili"in". - Projekt je poljoprivredu učinio vidljivom, pokazao je kako je za dio mladih poljoprivreda atraktivan posao koji se isplati raditi. - rekao je Klarić. Važnost poljoprivredne proizvodnje posebno se vidjela u vrijeme pandemije, kada su upravo mali proizvođači hrane bili ti koji su se organizirali i donosili kupcima svoje proizvode do vrata. A sam izbor za najbolji OPG – Zlata vrijedan ni u tom razdoblju nije bio prekinut. Da je "Zlata vrijedan" iznimno važan projekt koji se k tome uklapa u strategiju Spara Hrvatska, naglasio je direktor Goran Vukelić: - Bez poljoprivrede nema života na selu, a domaća proizvodnja je bitna vrijednost koju treba razvijati – kazao je objasnivši kako je nagrada koju dodjeljuje Spar, Smart OPG 4.0,, nagrada koju će dodijeliti poljoprivrednom poduzetniku koji je u skladu s agronomskom praksom spojio poljoprivredu i tehnologiju, omogućivši tako bolje prilagođavanje klimatskim promjenama, boljem utjecaju na okoliš te osiguravši održavanje proizvodnje. S ciljem promoviranja ljudi koji su odlučili živjeti i raditi na selu proizvodeći hranu za sve nas 2014., pokrenut je izbor za najbolji OPG, u godini što ju je Glavna skupština Ujedinjenih naroda službeno proglasila Međunarodnom godinom obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. U proteklih jedanaest godina izbora pratili smo kako su se razvijala i modernizirala obiteljska poljoprivredna gospodarstva i predstavljali ljude koji su odlučili živjeti i raditi na selu proizvodeći hranu za sve nas. Tako će biti i ove dvanaeste godine.
Tijekom kolovoza na stranicama Večernjaka i na portalu vecernji.hr donijet ćemo vam 24 inspirativne poljoprivredne priče o ljudima koji su odlučili ostati, živjeti i raditi na selu. Priloge o finalistima emitirat će i HTV. A tko su najbolji hrvatski poljoprivrednici te tko je najbolja mlada nada u poljoprivredi, bit će poznato 11. rujna na svečanoj završnici projekta "Zlata vrijedan". Prvoplasirani OPG osvojit će 4000 eura, za drugo je mjesto osigurana nagrada u iznosu od 3000 eura, a 2000 eura dobit će gospodarstvo koje će odlukom žirija biti trećeplasirano te najbolja mlada nada u poljoprivredi. OPG koji dobije najviše glasova čitatelja Večernjaka osvojit će 1000 eura.