PROMETNI STRUČNJAK

Vještak o strašnoj tragediji u kojoj je poginuo Nikola Pokrivač: 'Ta cesta ima dio...'

U prometnoj nesreći na Turanjskoj obilaznici smrtno stradali Nikola Pokrivač i još jedna osoba
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
1/3
19.04.2025.
u 12:00

Prometni stručnjak Goran Husinec kaže da se pred blagdane često događaju prometne nesreće jer svi hoće što prije doći na odredište i započeti sa slavljem i druženjem. Nekad se putovalo polako, napominje

Bivši hrvatski nogometni reprezentativac Nikola Pokrivač tragično je izgubio život u prometnoj nesreći u petak navečer na Turanjskoj obilaznici kraj Karlovca. Vraćao se s treninga zajedno sa suigračima kada je u njihov automobil frontalno udario vozilo austrijskih registracija koje je nepropisno pretjecalo. Prometni stručnjak Goran Husinec za 24sata komentira kako se nesreće često događaju uoči blagdana.  - Svi nekamo žure, hoće što prije završiti posao i krenuti, doći na odredište, krenuti sa slavljem. Vozači obično budu umorni, jer su dan, dva prije na brzinu rješavali štošta ne bi li što prije krenuli na vikend. Automobili su pak sve jači i brži, a ceste su opasne, i još uvijek hladne. Kiša je, mokro je, plus noć, kad se sve zbroji, ne treba puno za tragediju - kaže Husinec. Dodaje kako suvremeni automobili imaju velike brzinske mogućnosti, ali vozači nisu prilagođeni takvom napretku: 
- Danas su svi automobili strahovito brzi, a vozači nisu evoluirali u skladu s tim. I nema strpljenja za volanom. Nekad, kad se automobilom išlo na godišnji odmor, vozač je prethodno tjedan dana odmarao, pa bi odvezao auto na tehnički, pregledavao ga, sređivao, a onda bi se do Zadra, recimo, putovalo čitav dan. Danas završimo s poslom u Zagrebu pa poslijepodne odlučimo 'skočiti' do Zadra - napominje Husinec.

Govoreći o Turanjskoj obilaznici, Husinec ističe da je riječ o kvalitetnoj cesti, no to često ima i negativnu stranu.
- Ta cesta ima dio na kojem bi svi htjeli dobiti na vremenu. Obilaznica je rekonstruirana, dobra je, ali kad je cesta kod nas dobra, uvijek ima onih koji znaju gdje nema kamera i ne boje se kazne pa koriste to za prebrzu vožnju. S druge strane, ako je cesta loša, puna rupa, onda je i opet opasna - napominje Husinec.

Zaključno, ističe da je prometna kultura u Hrvatskoj na niskoj razini, odražavajući šire društvene probleme: 
Prometna nam je kultura, napominje, jako loša, i odraz je (ne)kulture u društvu. To je začarani krug - kaže Husinec.


 

Komentara 14

KD
krunoslav.dj
12:48 19.04.2025.

Bespotrebne price o prometnoj kulturi, cestama, brzima autima... Postoje pravila. Kolona se ne pretice ni po isprekidanoj crti a kamoli po punoj crti. Tu je samo rijec o bahatosti vozaca koji da je u Austriji sigurno ne bi tako vozio.

PB
pb1520
13:39 19.04.2025.

Došao iz Austrije. Bahatio se. Nažalost, ubio druge. Tu nikakva supercesta ne može pomoći.

Avatar Franko15
Franko15
14:13 19.04.2025.

Pa negine se kao nekada ... 1979 bila je zastrašujuća, poginulo je 1.605 osoba u prometu , 1.368 osoba više u odnosu na prošlu godinu. Loše su bile i posljednje dvije godine dok je Hrvatska bila dijelom bivše države, 1990.. je poginulo 1.360 osoba, dok su ratne 1991. godine prometnice uzele živote 1.020 osoba. Od hrvatske samostalnosti crne brojke padaju, pa je tako 1992. godina završila sa 975 poginulih u prometu, da bi ta brojka kroz ‘90-te padala, zaključno sa 1999. godinom kada su 662 osobe izgubile živote u prometnim nesrećama. Godina 2000. završila je sa opet visokih 655 poginulih, a tijekom tog desetljeća brojka se, ne još dovoljno, smanjivala, pa je 2009. godine na cestama poginulo 548 osoba. Od 2010. godine pad broja poginulih se nastavlja, a 2019. ona prvi puta pada ispod 300 – poginulo je 297 osoba. U posljednjih pet godina i ta brojka pada, zaključno sa prošlom, kada je poginulo 237 osoba, daleko najmanje od kada je policijske crne statistike koja bilježi broj poginulih osoba u prometnim nesrećama

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije