Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 123
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Hrvat zarobljen u Ukrajini na slobodi

Oslobađanje Prebega hrvatske vlasti pratile iz minute u minutu

21.09.2022.
u 23:46

Prebega su u svibnju zarobile ruske snage dok je, kako su objavili ruski izvori, pokušavao pobjeći iz Mariupolja. Kako je Večernji objavio još u veljači, Prebeg je u Ukrajinu je došao prije više od godinu dana i bio je pripadnik 1. bojne 36. brigade morskog pješaštva, koja je bila na liniji uz grad Mariupolj, na sjevernoj obali Azovskog mora

Kod velike političke i diplomatske akcije oslobađanja Hrvata Vjekoslava Prebega, pripadnika ukrajinske vojske, iz zarobljeništva u samoproglašenoj i međunarodno nepriznatoj Narodnoj Republici Doneck (NRD), proruske tvorevine na ukrajinskom teritoriju, paralelno se radilo na nekoliko strana. Dio posla je bio vidljiv - primjerice, diplomatske note, a dio je išao političkim i diplomatskim kanalima.

Informacije i pregovori išli su prema ukrajinskoj strani, prema Saudijskoj Arabiji, prema državama čije su državljane proruske snage također zarobile u Ukrajini, kao i prema Rusiji. Svatko je u toj akciji odradio svoj dio jer su svi imali i svoje posebne interese. Hrvatski je bio da pomogne svom državljaninu, iako je on u Ukrajinu otišao svojevoljno, odnosno vlastitim izborom. Sam finiš akcije u kojoj je iz zarobljeništva proruskih snaga oslobođeno 10 zatvorenika - petorica Britanaca, dvojica Amerikanaca, Marokanaca, Šveđanina i Hrvata - događao se prije tri dana, da bi ona završila jučerašnjim slijetanjem zrakoplova sa stranim borcima u Riad u Saudijskoj Arabiji. Hrvatska strana pratila je završni dio puta gotovo u realnom vremenu i tek kad je zrakoplov prizemljio potvrdila da je Prebeg na slobodi.

Komentara 26

Avatar Pešča
Pešča
00:23 22.09.2022.

Moš mislit da bi ih oslobodili da Ukrajinci nisu zarobili nekog bitnog Rusa

TO
tomislavone
01:19 22.09.2022.

Vjekoslave, Bogu Hvala Molio sam za tebe.

DU
Deleted user
09:09 22.09.2022.

Putlerovci na aparatima jer im je vožd dobio po piksi i za očito nekoliko važnih rusa morao pustiti strance i Azovce.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Kupnja

Pretplata