NE MIRE SE S NOVIM PRAVILIMA

Mali iznajmljivači zatražili pomoć Ustavnog suda: 'Diskriminiraju iznajmljivače po geografskoj osnovi'

Zagreb: Udruga Spasimo male obiteljske iznajmljivače (SMOi) na konferenciji za medije ispred Ustavnog suda
Foto: Josip Regovic/PIXSELL
1/3
23.04.2025.
u 13:51

Zakon o lokalnim porezima, Zakono ugostiteljskoj djelatnosti i Zakon o upravljanju i održavanju zgrada krše temeljna prava građana i ugrožavaju egzistenciju tisuća obitelji koje se bave iznajmljivanjem, poručili su predsatvnici udruge i zatražili ocjenu ustavnosti triju zakona

Udruga Spasimo male obiteljske iznajmljivače (SMOi) danas je predala Ustavnom sudu prijedlog za ocjenu suglasnosti triju zakona; o lokalnim porezima, o ugostiteljskoj djelatnosti i o upravljanju i održavanju zgrada, s Ustavom RH. Na konferenciji za medije ispred sjedišta Ustavnog suda Predstavnici udruge smatraju da spomenuti zakoni krše temeljna prava građana i ugrožavaju egzistenciju tisuća obitelji koje se bave iznajmljivanjem smještaja, a to su istaknuli i na konferenciji za medije ispred ustavnog suda. Kao argumente protiv ustavnosti navode retroaktivno ograničavanje vlasničkih prava.

- Vlasnici koji su ulažući u nekretninu poštovali tada važeće zakone sada su kažnjeni promjenom pravila. To je neustavno i neprihvatljivo - smatra Vedran Tomić, predsjednik SMOi‐a. "Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti diskriminira iznajmljivače po geografskoj osnovi, odnosno oni koji nemaju prebivalište u županiji gdje se nalazi objekt, kao i oni koji iznajmljuju u zgradama koji ne mogu biti domaćini čak i kada žive na toj adresi. Porez na nekretnine je koncipiran kao protuustavan i kazneni porez, koji kažnjava i dvostruko oporezuje iznajmljivače, a temelji se na diskriminatornoj naplati poreza prema kvadraturi i to samo za prazne i stanove u kratkoročnom najmu. Zahtjevi vezani uz dvotrećinsku suglasnost predstavljaju protuustavno i ničim opravdano kršenje vlasničkih prava i sloboda, a i očitu diskriminaciju temeljenu na načinu i vremenskom trajanju iznajmljivanja stana", stoji u priopćenju Udruge Spasimo male obiteljske iznajmljivače.

Također, iz te Udruge ocjenjuju kako se time na protuustavan način stvaraju administrativne prepreke koje ugrožavaju egzistenciju ljudi, ali ni na koji način ne utječu na dostupnost stanova jer apartmani u stambenim zgradama ne čine niti jedan posto od više od 2,3 milijuna stanova u Hrvatskoj prema popisu stanovništva iz 2021. "Argumenti za penalizaciju apartmana u zgradama počivaju na netočnim brojkama, što smo u potpunosti priloženom dokumentacijom i dokazali, a na istim se netočnim podacima, namjerno ili svjesnim propustom, temelji i Nacionalni plan stambene politike RH do 2030.", kaže se u prioćenju.

Potpredsjednica udruge Hana Matić  zahvalila je Saborskom klubu SDP‐a koji je predao Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o upravljanju održavanju zgrada i Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti te se, rekla je H. Matić, na taj način svrstao na stranu hrvatskih građana  ‐ malih iznajmljivača. Pozvala je i sve članove Udruge, a i ostale građane kojima je stalo do poštivanja ustavnih načela, da podrže inicijativu Udruge SMOi i osobno pošalju prijedlog prema Ustavnom sudu te tako sudjeluju u sprječavanju tragičnih posljedica ovakvih nepravednih i protuustavnih zakona. - Ovo nije borba samo za male iznajmljivače, ovo je pitanje od javnog interesa i borba za pravdu i prava svakog građanina. Ako dopustimo da se ovako ishitreno kreiraju i provode zakoni, otvara se Pandorina kutija za proizvoljno ograničavanje svih vlasničkih prava- poručila je Matić.  

Komentara 1

TA
Tarantula
09:06 24.04.2025.

Upravo suprotno vi diskriminirate pravo sustanara u zgradi koji moraju trpiti česte izmjene nepoznatih ljudi. Ja ne želim da se meni u haustoru izmjenjuju nepoznati ljudi, to si radi doma gdje nikome ne smetaš. Zabraniti kratkoročni najam u stambenim zgradama, ako imaš kuću radi što hoćeš ali ako si u suvlasništu zaboravi.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije