Norveški premijer Jonas Gahr Støre najavio je da će svoju zemlju koja ima 5,6 milijuna stanovnika dovesti pod francuski nuklearni kišobran, nakon što je desetljećima bila okrenuta Washingtonu, uzdajući se u zaštitu moćnih Sjedinjenih Država. No, očito je da su potezi predsjednika Donalda Trumpa i Vladimira Putina naveli Norvežane na preispitivanje sigurnosne politike, tim više što im je Rusija susjed na Arktiku koji geopolitički i ekonomski postaje sve važnije, ali i trusnije područje.
Støre se prošlog tjedna sastao s predsjednikom Emmanuelom Macronom i potpisao novi obrambeni sporazum koji uključuje pridruživanje Norveške, članice NATO-a, ali ne i Europske unije, inicijativi za nuklearno oružje koju predvodi Francuska.
ŠIRI SE EUROPSKI PAKT ZA ODVRAĆANJE PUTINA
Macronov nuklearni kišobran sve je veći: Tko se nije skrio...
Sve više europskih zemalja sada želi osigurati mjesto ispod nuklearnih kišobrana, a poguranac im daje i glavni tajnik NATO-a Mark Rutte, koji otvoreno spominje mogućnost rata s Rusijom u roku od nekoliko godina
Komentara 27
DR
Fascinantno je kako iz rusije uvijek dolazi samo zlo i zlo, kao da se vrte u nekom začaranom krugu razaranja uništenja i smrti!
da rusija nema nukl.oružja, 10x manja Ukrajina sravnila bi ih već sa zemljom
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Obzirom da rusija stalno prijeti nukl.oružjem, biti pod savezničkim nukl.kišobranom je uvjet opstanka niza manjih država koje nemaju vlastito nuklearno oružje....