Teško je rekonstruirati kako se mogla dogoditi zamjena cijevi za kisik i rajski plin na anesteziološkom aparatu, to više što je sporan aparat u splitskoj bolnici novije generacije i ima dvije različite utičnice za svaku cijev, kaže anesteziolog dr. Josip Jelić.
- Novi aparati imaju ugrađen i alarm ako iz nekog razloga dođe do prestanka dotoka plina. No, kvar se može dogoditi u dijelu aparata u kojem se plinovi miješaju ili pak ondje gdje se regulira tlak pod kojim se plinovi upuhuju u pacijentova pluća. U svakom slučaju, valja pričekati rezultate kriminalističke obrade. Međutim, splitski slučaj upozorava na važnost anestezioloških aparata, te na to koliki može biti strah koji za vrijeme operacija proživljavaju anesteziolozi brinući se za život pacijenta - kaže dr. Jelić.
Naime, prema studiji koju je proveo dr. Jelić, obuhvativši sve hrvatske bolnice, prosječna je starost anestezioloških aparata u nas više od 15 godina. Ima i onih čija je starost 20 i 25 godina, a još se na njima anesteziraju pacijenti. Vrhunac su svakako aparati stari 30 godina koji se, kako kaže dr. Jelić, u Njemačkoj mogu vidjeti samo u muzeju.
- U Hrvatskoj bi trebalo promijeniti oko 150 aparata, što je gotovo polovica od njihova ukupnoga broja. I sasvim sigurno u hrvatskom su zdravstvu upravo anesteziološki aparati u najlošijem stanju. Svaki stoji između 80.000 i 150.000 DEM. Ministar Vlahušić je, doduše, poslao naputak ravnateljima svih bolnica da se novac iz proračuna izdvojen za investicije i investicijsko održavanje koristi za obnovu opreme u operacijskim salama i intenzivnim njegama, no pitanje je - kaže naš sugovornik - primjenjuje li se ministrov naputak.
Dr. Josip Jelić, koji je i potpredsjednik Hrvatske liječenike komore, izdvaja da bi Ministarstvo zdravstva hitno moralo izraditi zakon o medicinskoj tehnologiji i opremi kojim bi se precizno odredila pravila o standardima, održavanju, kontroli, servisiranju aparata. Takva pravila danas imamo samo za radiološku opremu, a ostalo je na savjesti uprava bolnica.
D. Glavina