Izrael nije odustao od mogućnosti napada na iranske nuklearne objekte u narednim mjesecima, iako američki predsjednik Donald Trump trenutno ne podržava takav potez, rekli su izraelski dužnosnik i dva izvora upoznata s temom. Izraelski čelnici, predvođeni premijerom Benjaminom Netanyahuom, odlučni su spriječiti Iran u razvoju nuklearnog oružja i inzistiraju da svaki sporazum s Teheranom mora uključivati potpuno ukidanje njegovog nuklearnog programa, piše Reuters.
U subotu će u Rimu biti održan drugi krug preliminarnih pregovora između američkih i iranskih dužnosnika o iranskom nuklearnom programu. U posljednjih nekoliko mjeseci Izrael je administraciji Trumpa predložio više planova za napad na iranske nuklearne objekte, uključujući operacije predviđene za kasno proljeće i ljeto. Ti planovi obuhvaćaju zračne udare i komandoske operacije različitog intenziteta, koji bi mogli usporiti iranski nuklearni program za nekoliko mjeseci do godinu dana ili više, prema izvorima.
Prema izvješću New York Timesa, Trump je na sastanku u Bijeloj kući ranije ovog mjeseca rekao Netanyahuu da SAD trenutno preferiraju diplomatske pregovore s Iranom i da nisu spremne podržati napad na iranske nuklearne objekte u bliskoj budućnosti. Ipak, izraelski dužnosnici vjeruju da bi mogli izvesti ograničeni napad koji bi zahtijevao manju podršku SAD-a u odnosu na prvotno predložene planove.
Još uvijek nije jasno hoće li i kada bi Izrael mogao pokrenuti takvu akciju, posebno jer su pregovori o nuklearnom sporazumu u tijeku. Napad bi mogao izazvati napetosti s Trumpom i ugroziti širu američku podršku Izraelu. Dio ovih planova predstavljen je prošle godine administraciji Joea Bidena, rekli su dva bivša visoka dužnosnika te administracije za Reuters. Većina tih prijedloga zahtijevala je značajnu američku pomoć, uključujući vojnu intervenciju ili obavještajnu podršku. Izrael je također zatražio od SAD-a pomoć u obrani u slučaju iranskog protunapada.
U četvrtak je Trump izjavio da nije isključio mogućnost izraelskog napada, ali da nije "u žurbi" podržati vojnu akciju protiv Irana. "Mislim da Iran može postati sjajna zemlja i živjeti u miru", rekao je Trump, dodavši da je diplomacija njegova prva opcija, ali da bi vojna akcija, ako do nje dođe, bila "vrlo loša za Iran".
Ured izraelskog premijera nije odgovorio na zahtjev za komentar, a visoki izraelski dužnosnik rekao je da konačna odluka o napadu još nije donesena. S druge strane, visoki iranski dužnosnik izjavio je da je Teheran svjestan izraelskih planova i upozorio da bi napad izazvao "oštar i odlučan odgovor Irana". Dodao je da su izraelski planovi motivirani nezadovoljstvom diplomatskim naporima i Netanyahuovom potrebom za političkim opstankom.
Administracija Bidena svojedobno je odbila slične izraelske prijedloge, smatrajući da napad nije opravdan osim ako Iran ne ubrza obogaćivanje nuklearnog materijala ili ne protjera međunarodne inspektore. Također su izrazili sumnju u sposobnost Izraela da samostalno izvede učinkovit napad na iranske objekte, od kojih su mnogi smješteni u podzemnim bunkerima.
Stručnjaci upozoravaju da bi čak i masovni napad vjerojatno samo privremeno usporio iranski nuklearni program, za koji Zapad tvrdi da ima za cilj razvoj nuklearnog oružja, iako Iran to negira. Ograničeni napad koji Izrael sada razmatra zahtijevao bi manje izravne američke pomoći, ali bi Izrael i dalje trebao jamstva da će SAD pomoći u obrani od mogućeg iranskog uzvratnog udara.
Izrael smatra da je trenutak povoljan za akciju jer su iranski saveznici, uključujući Hamas u Gazi, Hezbollah u Libanonu i Huti u Jemenu, oslabljeni izraelskim i američkim napadima. Uz to, Izrael je u sukobu u listopadu 2024. ozbiljno oštetio iranske sustave protuzračne obrane. Visoki izraelski dužnosnik priznao je da postoji određena hitnost za djelovanje prije nego što Iran obnovi svoju obranu, ali nije želio raspravljati o konkretnim vremenskim okvirima.
Netanyahu je naglasio da pregovori s Iranom ne bi smjeli rezultirati sporazumom bez jamstava da Teheran neće moći razviti nuklearno oružje. "To može biti postignuto sporazumom u libijskom stilu – uništavanjem instalacija i demontažom opreme pod američkim nadzorom", rekao je. "Ako to ne uspije, ostaje vojna opcija."