Rijeka nastup zaključila pobjedom, Real Sociedad ide dalje i mogući je suparnik Dinamu

Ivan Tomečak na kraju je Rijeci donio utjehu, novac, ali i pomogao da se popravi hrvatski klupski koeficijent
10. prosinca 2020. u 20:53 9 komentara 8518 prikaza
Rijeka: HNK Rijeka i AZ Alkmaar u 6. kolu UEFA Europske lige
Pogledajte galeriju 1/4

Nogometaši Rijeke zaključili su natjecanje u skupini F Europske lige prvom pobjedom nakon što su na Rujevici porazili AZ Alkmaara sa 2-1.

Zagreb: GNK Dinamo i CSKA Moskva u 6. kolu Europske lige na Maksimiru PAO I CSKA Dinamo sa stilom dovršio posao u skupini, minute su nedostajalo da uđe i u povijest

Iako je utakmica na Rujevici bila mnogo važnija za nizozemski sastav, kojemu je pobjeda osiguravala prolazak u 16-inu finala, dok je Rijeka odavno znala da će joj ovo biti oproštaj od Europske lige za ovu sezonu, Riječani su na terenu izgledali kao jednako motiviran, ako ne i motiviraniji sastav.

Rijeka je povela golom Menala u 52. minuti, no pet minuta potom poravnao je Wijndal, da bi pobjedu za oproštaj od Europske lige Rijeci osigurao Tomečak u trećoj minuti sudačke nadoknade.

AZ je na Rujevicu stigao s novim trenerom. Umjesto Arnea Slota, koji je dobio otkaz zbog pregovora s Feyenoordom, momčad je vodio pomoćni trener Pascal Jansen.

Gosti su od prve minute zagospodarili terenom nametnuvši svoj ritam. Rijeka je veći dio prvog poluvremena provela na svojoj polovici i u prvih 45 minuta nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti gostima.

Najbolju priliku u prvom poluvremenu AZ je imao u 30. minuti kada je Jesper Karlsson s desne strane sam izbio ispred Rijekinog vratara, no Ivan Nevistić je sjajno reagirao.

Rijeka je povela u 52. minuti iz svoj prve prilike na utakmici. Andrijašević je proigrao Menala, koji je pobjegao obrani gostiju i zabio pored Bizota.

Samo tri minute kasnije Gudmundsson je imao zicer, no sa svega pet metara je promašio cijeli gol. Ipak, AZ je izjednačio u 57. minuti, a zabio je Wijndal sjajno pogodivši sa 20-tak metara.

Deset minuta prije kraja susreta AZ je ostao s igračem manje nakon što je Karlsson isključen zbog neopreznog starta nad Štefuljem pogodivši ga nogom u glavu. Rijeka je igrača više iskoristila u samoj završnici.

Lončar se ubacio na lijevo krilo, ubacio u peterac gdje se Tomečak izborio za prostor za udarac za pobjednički pogodak.

U drugom susretu ove skupine Napoli i Real Sociedad su na stadionu Diego Armando Maradona odigrali 1-1.

Hrvatska - Rumunjska EUROPSKO PRVENSTVO Nevjerojatna Hrvatska razbila Rumunjsku nakon preokreta, polufinale je blizu!

Poveo je Napoli golom Zielinskog (35), a poravnao je Willian Jose (90+2).

Napoli je sa 11 bodova osvojio prvo mjesto u skupini F, Real Sociedad je s devet završio na drugoj poziciji, AZ Alkmaar je s osam bodova ostao treći, dok je Rijeka posljednja s četiri boda.

RIJEKA - AZ 2-1

RIJEKA. Stadion Rujevica - bez gledatelja; Sudac: Sergej Karašev (Rusija)

Strijelci: 1-0 Menalo (52), 1-1 Wijndal (57), 2-1 Tomečak (90+2)

Žuti kartoni: Menalo, Capan, Lončar / Wijndal, Midtsjo, Stengs

Crveni kartoni: Karlsson (80)

RIJEKA: Nevistić - Tomečak, Capan, Galović, Smolčić, Štefulj -  Halilović, Andrijašević, Lončar - Murić (od 71. Kulenović), Menalo (od 71. Pavičić)

AZ: Bizot - Sugawara, Chatzidiakos, Martins Indi (od 19. Letschert), Wijndal - Midtsjo, Gudmundsson (od 71. Aboukhlal), Koopmeiners  - Stengs, Boadu (od 89. Druijf), Karlsson

Samobor: Predsjednik HGK Luka Burilović posjetio tvrtku Nord Product
SVE POZNATIJI HRVATSKI PROIZVOĐAČ
Hrvatske mobilne kuće izdrže na -25°C, a izvoze ih i u Skandinaviju: 'Sve je domaći proizvod'
Pevex
BICIKL U PROMETU
Infrastruktura i edukacija kao preduvjet za razvoj biciklističke kulture u Hrvatskoj
  • 90' Kraj
    Gotovo je. Dakle, kakva drama na kraju. Rijeka je u nadoknadi izborila prvu ovosezonsku pobjedu u Europi, a Sociedad je samo koju minutu ranije osigurao drugo mjesto u Napulju. To znači da su sada Španjolci potencijalni suparnik Dinama u nastavku natjecanja.
  • 81' Isključenje
    Karlsson je zaključio nastup. Digao je nogu kako bi prihvatio loptu, nije bilo nikakve namjere, ali zakačio je kopačkom po nosu i Štefulja. Nemilosredni ruski sudac je odmah pokazao crveni karton.
  • 72' Zamjena
    Imamo nekoliko prinova na travnjaku. Kod Rijeke su ušli Pavičić i Kulenović, a kod gostiju Aboukhlal. Travnjak su napustili Menalo, Murić i Gudmundsson.
  • 56' Gol
    GOOOOOL! Nažalost, samo pet minuta je Rijeka imala prednost. Navalili su odmah Nizozemci, a Wijndal je krasnim udarcem izvan 16 metara okurnio njihovu inicijativu.
  • 51' Gol
    GOOOOOL! Krasan pogodak Rijeke. Izborio se Andrijašević za loptu na sredini terena, uposlio Menala na desnoj strani, a vezni igrač krasno pogađa s desne strane iskosa!
  • 45' Žuti karton
    Žestok je ruski sudac, ne želi ni čuti prigovore. Sada je kaznio Midtsjoa jer mu se miješao u posao.
  • 38' Žuti karton
    Capan i Wijndal su se sada malo pohvatali nakon što je igrač Rijeke bio nepotrebno grub s leđa. Sudac ih je obojicu ohladio žutim kartonima.
  • 28' Žuti karton
    Menalo je izgubio živce i rukama nasrnuo na suparnika. Jasno, opomenut je žutim kartonom.
  • 16' Zamjena
    Ne, ipak je Letschert morao u igru. Očito su gosti procijenili da ne treba riskirati sa zdravljem svog središnjeg braniča.
Europska liga, 18:55, Rujevica
Rijeka Menalo 52', Tomečak 90'
2
1
AZ Alkmaar Wijndal 57'
  • 90'

• 90'

2:1 za Rijeku! Tomečak je zabio u nadoknadi za prvi trijumf momčadi Simona Rožmana u Europi.

• 90'

Dakle, prava drama na kraju. Alkmaar su minute dijelile od prolaska, ali Willian Jose je u nadoknadi zabio za goste u Napulju!

• 90'

U nadoknadi smo. Real Sociedada je upravio zabio gol!!! A to znači da Alkmaar ispada.

• 87'

Povukli su se sada gosti. Trude se ne primiti pogodak, a uz to se nadaju i da neće biti promjene rezultata u Napulju.

• 85'

Zabije li do kraja Rijeka, silno će razveseliti Real Sociedad. Drugi pogodak u mreži Alkmaara Španjolcima znači prolaz.

• 81'

• 80'

Crveni karton za goste!

• 77'

Počela je nervoza kod gostiju. Branič Letschert je sada Rijeci poklonio korner. Reagirao je a da nije bilo nikakve potrebe jer je vratar Bizot imao loptu gotovo u rukama nakon ubačaja.

• 75'

Ušli smo u posljednjih 15 minuta, evo kako stvari trenutačno stoje s ovim rezultatima: Napoli 13 bodova, AZ Alkmaar 9, Real Sociedad 8, Rijeka 2.

• 72'

• 70'

Ulazimo u posljednjih dvadeset minuta. Nije gostima svejedno, kreće nervoza. Jer ispadaju u slučaju da Sociedad izjednači u Napulju.

• 63'

Šteta što je tako brzo Rijeka primila pogodak. Dojma smo da igra bolje u nastavku i da se nema čega plašiti. Nizozemci su pod pritiskom, istina, onim rezultatskim. Ali srećom po njih, Napoli i dalje vodi 1:0 protiv Sociedada.

• 56'

• 55'

Nevjerojatno! Gudmundsson je ostao sam na četiri metra ispred Nevistića, ali je uspio promašiti čitava vrata. Dočekao je jedan odbijanac, pa nogu postavio kao da se šali. A nije Nizozemcima do zafrkancije jer s ovim rezultatom ispadaju.

• 51'

• 50'

Odlučnije je Rijeka krenula u nastavak. Murić je probio desnu stranu i dobro nabacio, ali se netko od gostujućih braniča ispriječio u petercu i otklonio opasnost.

• 46'

Podsjetimo, Rijeka igra za slavu, za novčanu nagradu, ali i za hrvatski klupski koeficijent. Kod Nizozemaca je još veći ulog, bore se za drugo mjesto u skupini.

U ovom trenutku su 'unutra', ali sam zato što Napoli vodi 1:0 protiv Real Sociedada.

• 46'

Ušli smo u nastavak.

• 45'

Pokušao je sada Karlsson iz slobodnog udarca s nekih 27 metara, ali je tukao ravno u Nevistića. I to bi bilo to za prvu dionicu. Idemo na odmor bez pogodaka.

• 45'

• 43'

Popustila je malo koncentracija kod Rožmanovih igrača, odmor će dobro doći.

• 42'

Sugawara se iznenada našao u odličnoj prigodi. Odbila se lopta od Galovića, pala ispred Sugaware koji se nalazio ispred Nevistića iskosa, ali srećom, pucao je od gola.

• 41'

Ušli smo u završnicu prvoga dijela. Nismo vidjeli puno. Jedan dobar pokušaj gostiju i jedan poništen pogodak domaćinu.

• 38'

• 35'

Dobre vijesti za Alkmaar. Napoli je poveo 1:0 protiv Real Sociedada, a to znači da su Nizozemci sada preuzeli drugu poziciju.

• 33'

Zabila je sada Rijeka nakon prekida, ali slavlje je bilo vrlo kratkog vijeka. Ruski sudac je označio zaleđe. Milimetri su bili u pitanju.

• 31'

Sjajna obrana Nevistića! Ispala je obrana Rijeke nakon jedne dubinske lopte, Karlsson se sjurio s desne strane u šesnaesterac, ali odlično reagira domaći vratar, odlično!

• 28'

• 27'

Ako je točna statistika koju imamo pri ruci, Alkmaaar ima loptu u svom posjedu 70%.

• 26'

Nema pogodaka ni u Napulju.

• 23'

Boadu je sada pokušao glavom nakon ubačaja s desne strane. Srećom, bio je pokriven i nije mogao pucati kako je želio. Otišlo je koji metar od lijeve vranice.

• 22'

Još čekamo prvu pravu prigodu. Gosti imaju posjed, inicijativu, ali zasad nisu konkretni. Rijeka se odlučila na igru iz protuudara.

• 16'

• 16'

Dobro je i Indi, pa je utakmica nastavljena.

• 13'

Traje prekid jer je došlo do nezgodnog sudara Andrijaševića i jednog od gostujućih igrača. Naš nogometaš je dobro, ali Martinsu Indiju još pomažu.

• 10'

Izborila je Rijeka prvi korner. Bio je to solidan ubačaj s desne strane, ali vratar Bizot boksa i otklanja opasnost.

• 8'

I dalje gledamo istu sliku. Alkmaar strpljivo gradi svoje akcije, dok se Rijeka muči s izlaskom iz svoje polovice.

• 5'

Ne jenjava incijativa Nizozemaca, preselili su igru na polovicu Rijeke.

• 3'

Gosti su odmah preuzeli inicijativu, navalili, ali nisu napravili baš ništa konkretno ispred gola Nevistića

• 1'

Počeo je dvoboj na Rujevici, poželimo Rijeci sreću!

• Utakmicu će voditi Sergej Karašev iz Rusije.

• 📝 Sastavi Rijeke i AZ Alkmaar (Stadion HNK Rijeka, 18.55 sati, Arenasport 4) 🔵⚪ #ZajednosmoRijeka #HNKRijeka #UEL #UEFA #AZAlkmaar #Rujevica #Krepatmanemolat #Rijekajenajboljeodsvega

Objavljuje NK RijekaČetvrtak, 10. prosinca 2020.
  • Podsjetimo i da Alkmaar od prošlog tjedna vodi privremeni strateg Pascal Jansen nakon što je Arne Slot dobio otkaz zbog pregovaranja s Feyenoordom iza leđa

• Rijeka dolazi u posljednje kolo u vrlo dobroj formi nakon remija sa Sociedadom i pobjedom nad Hajdukom u “bazenskom derbiju”, dok je Alkmaarov niz od četiri pobjede u nizozemskom prvenstvu prekinut debaklom protiv Groningena, u kojem su zaradili dva crvena kartona i izgubili 2:1.

• Kao najbolji pojedinci Rijeke u dosadašnjih pet kola dokazali su se veznjak Stjepan Lončar i vratar Ivan Nevistić, a u ovoj utakmici priželjkujemo i nadamo se da neće imati toliko posla.

• Momčad su koja ima vrhunsku tranziciju, mlade igrače koji su jaki u igri jedan na jedan, ali isto tako i mi smo puno naučili, pokazujemo gard koji smo željeli od početka. Naš cilj je obraniti Rujevicu i uspješno završiti ovu grupnu fazu – najavio je utakmicu Simon Rožman.

• – Najbolja je vijest da su svi spremni, barem smo za ovu zadnju utakmicu dočekali da su svi negativni i da svi osim ozlijeđenog Čerina konkuriraju za utakmicu. AZ nam je zadnji ogled u skupini i puno će toga pokazati. U Alkmaaru smo odigrali najslabiju utakmicu, a kada smo preživjeli prvih 15-ak minuta, vidjeli smo da možemo biti konkurentni svima.

• U prijevodu, protivnik je pod rezultatskim pritiskom, a Rijeka igra bez ikakvog tereta. No trener Rijeke podsjeća na slabu predstavu svojih igrača protiv istog protivnika u drugom kolu, u kojoj je Rijeka poražena 1:4 na gostovanju.

• AZ samo u slučaju pobjede ima siguran prolaz, ako remizira mora se nadati porazu Sociedada kod Napolija u drugom ogledu skupine, a porazom bi sigurno ostao izvan natjecanja.

• Iako Riječani ne mogu dalje, Nizozemcima mogu bitno zakomplicirati sudbinu. Naime, ako nizozemska momčad ne uzme sva tri boda na gostovanju, mnoge su varijante prema kojima ispada iz natjecanja.

• Došlo je vrijeme i za posljednju utakmicu hrvatskog prvoligaša Rijeke u ovoj europskoj sezoni. Momčad Simona Rožmana večeras će se oprostiti od natjecanja na Rujevici protiv AZ Alkmaara.