U Muzeju grada Zagreba u petak, 28. studenoga otvara se izložba "Gutljaj prošlosti – Stare zagrebačke kavane, krčme i gostionice (1887. – 1939.)", a autori koncepcije i scenarija izložbe su Kristian Strukić, Tanja Kocković Zaborski i Tomislav Anić.
Generacijama su kavane, krčme, gostionice i slični lokali važan dio društvenog i svakodnevnog života Zagreba. Riječ je o mjestima gdje se ljudi okupljaju i povezuju, razmjenjuju ideje, zabavljaju se i druže, gdje se raspravlja o svakodnevnim radostima i problemima, naglašeno je u priopćenju.
U sklopu izložbe autori su se bavili spomenutim lokalima od 1887., kada se donosi Statut za ugostiteljske objekte, pa do početka Drugog svjetskog rata 1939. godine.
"Kavane i gostionice moje mladosti bile su srce zajednice. U njima smo se sretali, upoznavali, zaljubljivali, družili, dobili najnovije informacije i glasine. One su bile nezaobilazan dio naše zajednice i kao takve zaslužuju svu našu pažnju kada govorimo o povijesti društvenog života određenog razdoblja. Njihova atmosfera i duh oblikovali su naše uspomene i povezivali nas kroz generacije, ostavljajući neizbrisiv trag u kolektivnoj svijesti lokalnog stanovništva", kazala je ravnateljica Muzeja grada Zagreba Aleksandra Berberih Slana.
Jedan od autora izložbe, Kristian Strukić, istaknuo je kako ovim projektom skreću pozornost na važnost neuobičajenih mjesta za istraživanje zagrebačke povijesti. "Osnovne teme koje obrađujemo na izložbi govore o razvoju i smještaju lokala unutar tadašnjeg zagrebačkog područja te predstavljamo pojedine kavane, krčme, gostionice i druge ugostiteljske objekte. U zasebnim temama obrađujemo ponudu hrane i pića u lokalima, a također se posvećujemo osoblju. Osim toga donosimo i teme 'Lica alkoholizma' te 'Druženje i slobodno vrijeme'. Završni, interaktivni dio izložbe poveznica je sa suvremenim razdobljem", dodao je.
"Proučavajući ih suptilno smo ušli u povijest svakodnevice Zagreba. Ističemo da zagrebački tisak između dva svjetska rata naglašava da su žene sve prisutnije kao posjetiteljice lokala, konobarice, ali i kao vlasnice gostionica i krčmi. Izložbom smo pokušali ocrtati kompleksnost povijesnog trenutka kojeg smo istraživali, ali u isto vrijeme donijeti posjetiteljima i zanimljive crtice iz zagrebačke prošlosti", naglasila je autorica Tanja Kocković Zaborski.
Treći autor izložbe, Tomislav Anić, kazao je kako posjetitelji mogu zaviriti u duh vremena kada se uz gutljaje kave, vina, piva i nadolazećih bezalkoholnih pića raspravljalo o politici, ekonomiji, športu ili se jednostavno tračalo.
Izložba se zatvara 15. ožujka 2026.