Premijeri Grčke i Makedonije, Alexis Tsipras i Zoran Zaev, sastali su se u Davosu, na marginama Svjetskog ekonomskog foruma, kako bi razmotrili najnovije prijedloge posrednika UN-a Mathewa Nimica o novom imenu Makedonije.
Analitičari obiju zemljama smatraju da je riječ o najvažnijem susretu na visokoj razini između Grčke i Makedonije. Treba se odlučiti o rokovima za pronalaženje rješenja novog imena Makedonije, a promjena imena uvjet je Grčke za makedonske euroatlantske integracije.
Naime, susret Tsipras – Zaev dolazi nakon prosvjeda grčkih desničarskih organizacija i Grčke pravoslavne crkve u Solunu koji se protive upotrebi riječi Makedonija u novom imenu te bivše jugoslavenske republike. Grčki analitičari smatraju da će problem u obje zemlje biti pružanje unutrašnje političke podrške. Grčka nije sigurna hoće li imati zajednički stav među vladinim koalicijskim partnerima i hoće li Tsipras dobiti parlamentarnu podršku jer, očito je, smatraju analitičari, Nova demokracija situaciju će iskoristiti kako bi pridobila poene za rušenje Syrize i Tsiprasa. S druge strane, Zaev se u Skoplju suočava sa stavovima predsjednika Đorđa Ivanova kao i uske parlamentarne većine, ali i najutjecajnije opozicijske stranke VMRO-DPMNE s obzirom na to da je tijekom desetogodišnje vladavine VMRO-DPMNE i politike bivšeg premijera i lidera te stranke Nikole Gruevskog, artikuliran stav da se Skoplje zalaže za euroatlantske integracije, ali bez promjene imena. Prema mišljenju analitičara, sve će to štetiti premijeru Zaevu, a vrlo je moguće stvaranje atmosfere za povratak VMRO-DPMNE na vlast. U ovom trenutku svi će se skriti iza referenduma kako bi izbjegli vlastitu političku odgovornost za budućnost države. U međuvremenu, grčki list Elefteri ORA, blizak Grčkoj pravoslavnoj crkvi i desničarskim ekstremistima, objavio je u najnovijem broju kartu Makedonije koja je podijeljena između Albanije, Grčke, Srbije i Bugarske. Objavljivanje takve karte uz ideju o podjeli Makedonije predstavlja ozbiljnu provokaciju za mir na Balkanu.