Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 99
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
NI BELGIJA NEĆE POTPISATI?

Vlada pada zbog Marakeša?

Charles Michel
Foto: YVES HERMAN/REUTERS/PIXSELL
06.12.2018.
u 12:17

U Bruxellesu se u subotu održava politički skup protiv Marakeškog sporazuma

Belgijska vlada mogla bi pasti zbog Marakeša. Flamanski nacionalisti iz stranke NVA, koji su dio vladajuće koalicije u Belgiji, najavili su da će u federalnom parlamentu glasati protiv usvajanja globalnog kompakta UN-a o zakonitim migracijama, koji je premijer Charles Michel spreman podržati uime belgijske vlade na skupu u Marakešu sljedećeg tjedna. Belgijski mediji to tumače kao znak da je vlada premijera Michela “klinički mrtva”.

Dolaze Bannon i Le Pen

Flamanska NVA najveća je stranka u četveročlanoj vladajućoj koaliciji, a kad su se lideri te stranke pobunili protiv Marakeškog sporazuma, u čemu su očito bili inspirirani valom protivljenja tom UN-ovu dokumentu koji se pojavio među desničarima i populistima u nizu europskih zemalja, premijer Michel zatražio je glasanje u parlamentu kako bi spriječio samourušavanje svoje vlade.

– Parlament je kuća demokracije. Uvjeren sam da je došao trenutak u kojem on mora donijeti odluku – rekao je belgijski premijer Michel.

NVA-ovi zastupnici najavili su da će u tom glasanju biti protiv, no da to ne znači da izlaze iz vlade. Ustavni stručnjaci, citirani u belgijskim medijima, tvrde da premijer ne smije potpisati podršku Belgije UN-ovu dokumentu bez suglasnosti svih koalicijskih stranaka.

No, u parlamentu je jučer pao dogovor da će potpisivanje Marakeškog sporazuma podržati i dio oporbenih stranaka te da će tri stranke vladajuće koalicije osigurati većinu za ovo pitanje i bez NVA. U trenucima zaključenja ovog izdanja kriza je još uvijek trajala.

U flamanskom parlamentu u Bruxellesu u subotu se, inače, održava veliki politički skup protiv Marakeškog sporazuma, na kojemu će govoriti i francuska desničarka Marine Le Pen, ali i Steve Bannon, bivši glavni strateg Bijele kuće i ključan savjetnik predizborne kampanje američkog predsjednika Donalda Trumpa.

“Cilj nam je baciti takozvani Globalni kompakt o migracijama onamo gdje mu je mjesto: ravno u kantu za smeće”, proglašavaju organizatori tog skupa, ponosno tvrdeći da su podršku UN-ovu kompaktu uskratili SAD, Australija, Mađarska, Austrija, Italija, Češka, Slovačka, Poljska… I Hrvatsku svrstavaju u taj niz zemalja protiv Marakeškog sporazuma, ali očito su do njih doprle samo vijesti o protivljenju predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović, ne i o podršci koju je tom globalnom sporazumu dala Vlada premijera Andreja Plenkovića, koja je mjerodavnija i koja formira službeni stav Hrvatske u korist Marakeškog sporazuma.

Razlike Belgije i Hrvatske

Belgijski premijer Charles Michel ranije je signalizirao da njegova zemlja daje čvrstu podršku tom sporazumu, spomenuvši ga čak i u svom govoru na Općoj skupštini UN-a u rujnu ove godine. Podsjetimo, i hrvatska je predsjednica Grabar-Kitarović imala u svom govoru na Općoj skupštini UN-a također napisane riječi podrške Marakeškom sporazumu, ali taj dio govora nije pročitala, iako je i nepročitane rečenice objavila na svojim službenim web-stranicama. Za razliku od nje, koja je promijenila stav o tom dokumentu i odlučila otkazati svoj već najavljeni put u Marakeš, belgijski premijer izjavio je da Belgija ne može odustati jer bi bila dovedena u pitanje njezina vjerodostojnost.

– Mi smo članica Vijeća sigurnosti UN-a. Imamo snažan ugled u Europi – kaže premijer Michel.

No, pitanje je hoće li njegova vlada preživjeti vrlo jasne poruke predsjednika pojedinačno najveće stranke NVA, Barta de Wevera, da “vlada koja ode u Marakeš nema podršku”.

Pogledajte videokomentar Ive Boban Valečić o Marakeškoj deklaraciji

Komentara 6

GU
Gustirna
13:43 06.12.2018.

Moze i belgijska ali zbog marakesa ni slucajno nece jugokomunisticka vlada u hrvatskoj..kada ce hrvati obuci zute prsluke...

DU
Deleted user
13:31 06.12.2018.

Treba li Republika Hrvatska uopće i sudjelovati na skupu u Marakešu isključivo odlukom Vlade? Vlada se postavlja iznad Sabora, koji uistinu nije funkcionalan i loše je vođen.Predsjednica se ne izjašnjavao što samo više komplicira situaciju i pokazuje da država svee više tone u opću političku rezignaciju. Nedostaje smjer i uvažavanje unutar političke zajednice. Ujedno umjesto mudrog osluškivanje (low key diplomacy) Hrvatska se želi postaviti kao nositelj(frontman) EU (mainstream) politika, za što Hrvatska niti ima kapacitet niti joj se dopušta da se petlja. Čudno je da umjesto gđe Pejčinović Burić u Marakešu se delegira gdin Božinović! Govor tijela na skupu MVP NATOa pokazuje da je gđa Pejčinović Burić poprilično usamljena i ne uspijeva se nametnuti barem šarmom? Osluškivanje stavova drugih zemalja trebali bi naučiti da ne bi smjeli srljati, a pogotovo kada znamo da smo opet na granicama Predziđa kršćanstva i da smo neo-Krajina(borderline) Zapadne Europe! Nismo u EU kako bi se ulagivali već kako b sei jasno odredili kao punopravnim član. Slabi loše prolaze i postaju žrtve. Hrvatska mora inzistirati na zaštiti svojih granica, a ne dopustiti da bude stacionar za izbjeglice koje nitko neće. Hrvatska se mora baviti svojim ljudima koji odlaze i zbog čega sve više postajemo pustopoljina.

Avatar rubinet
rubinet
14:31 06.12.2018.

"vlada pada zbog Marakeša?" ja pomislio naša vlada....kad ono belgijska..nevažno...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije