Kraj ožujka i početak proljeća donijeli su Hrvatskoj izrazito vjetrovito i kišovito vrijeme, što je mnoge podsjetilo na tradicionalne "marčane bure", iako ih znanost nije potvrdila kao pravilo. Meteorolog Zoran Vakula u svojoj analizi za HRT istaknuo je zanimljive meteorološke podatke o proteklom mjesecu, kao i očekivanja za nastavak proljeća. "Ožujak nam je još jednom pokazao koliko priroda može biti nepredvidiva. U razmaku od samo desetak dana imali smo gotovo rekordno visoke, ali i vrlo niske temperature, osobito u kontinentalnim krajevima. Tako je, unatoč povremenim osjetnim zahladnjenjima, srednja temperatura zraka bila povišena, ali ne i ekstremno visoka", rekao je Vakula.
Prema preliminarnim podacima, ožujak je u većini Hrvatske završio među deset do petnaest najtoplijih u povijesti mjerenja, s odstupanjima od prosječnih vrijednosti između 1 i 3 stupnja. No po količini oborina ponegdje je oborio rekorde – Slavonski Brod, Sisak i Parg iznad Čabra zabilježili su povijesno najviše padaline za ožujak. "Samo ujutro 15. ožujka u Sisku je izmjereno čak 43,5 mm oborine, dok je na Pargu palo nevjerojatnih 98 mm. Takve količine ne viđamo često", dodao je Vakula.
Rekordi su oboreni i na Zavižanu, gdje je u jednom danu izmjereno 91,9 mm kiše, no ukupna mjesečna količina oborine ipak nije nadmašila onu iz 2013. godine. Vakula je istaknuo kako nas u nastavku proljeća očekuju slične vremenske prilike – razmjerno toplo vrijeme uz česte oborine. "Važno je naglasiti da obilnija kiša ne znači nužno veliki broj kišnih dana – već nekoliko kišnih epizoda može podići mjesečni prosjek, dok ostatak dana može biti suh i stabilan", objasnio je.
Dugoročne prognoze pokazuju kako je izgledno da će travanj i svibanj biti iznadprosječno topli, a vjerojatnost za to prelazi 80 posto. "To ne znači da ćemo nužno imati toplinske valove i temperature više od 30 stupnjeva, ali trend zatopljenja je očit. S druge strane, dugoročne prognoze oborina su znatno nepouzdanije pa treba biti spreman i na moguće veće pljuskove koji se ne mogu precizno predvidjeti tjednima unaprijed", rekao je Vakula.
"Prema trenutačnim prognozama, do vikenda možemo očekivati stabilnije i sunčanije vrijeme, s manje vjetra i rijetkim, manjim oborinama. Jutra će biti svježija, ali će dnevne temperature rasti i sve češće dosezati 20 stupnjeva", prognozira Vakula. No, već u subotu stiže nova promjena vremena. "Vjerojatno će već prema kraju subote u unutrašnjosti pasti kiša, a zatim će se proširiti i na Jadran. Mogući su jači pljuskovi s grmljavinom, a u gorskim krajevima čak i snijeg. Osim toga, bura bi ponovno mogla zadati probleme, osobito na sjevernom Jadranu", upozorio je Vakula.
Dugoročne prognoze pokazuju da će se u većem dijelu sljedećeg tjedna zadržati hladnije i vjetrovitije vrijeme, uz mogući jutarnji mraz u unutrašnjosti. "Nadamo se da će ostati slab, ali ne možemo isključiti mogućnost jačih zahlađenja, čak ni u razdoblju 'ledenih svetaca' u svibnju", zaključio je Vakula, dodavši kako se aktivnosti na otvorenom ne bi trebale planirati isključivo prema dugoročnim prognozama, jer one, unatoč napretku znanosti i umjetne inteligencije, još uvijek nisu dovoljno precizne za dulja vremenska razdoblja.
No sikiriki. Tramp je rekao da nema klimatskih promjena, dakle ljeto bude kišovito.