Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Hrvatska

Sanaderovo selo propada: Ljudi bez posla, kamenolom zatvoren...

Jednoj je obitelji smetala buka i prašina, sad nitko s njima ne priča.
27. lipnja 2010. u 15:35 11 komentara 562 prikaza
\'24.06.2010., Dugobabe, Split- Reportaza o Dugobabama ako Dugobabe ne dobiju koncesiju za kamenolom zavrsit ce na prosjackom stapu putokaz na cesti u Dugobabama. Photo: Nino Strmotic/PIXSELL\'
Foto: Nino Strmotić/PIXSELL
Pogledajte galeriju 1/9

Eto, dočekali smo i taj dan da nakon toliko godina imamo miran san, da nas prašina iz kamenoloma ne guši i da od buke teških strojeva i kamiona možemo normalno živjeti, slavodobitno će supružnici Ivan i Vinka Kulić iz Dugobaba nakon što je prošlog mjeseca zbog isteka koncesije prestao raditi Konstruktorov kamenolom u tom selu. Supružnici Kulić već godinama vode borbu protiv kamenoloma, tvrdeći da je njihova kuća, koja je prva do kamenoloma, najviše ugrožena od buke i prašine.

– Odahnuli smo, ali do kad? – pita se Vinka Kulić.

Gdje sad naći posao...

Za razliku od obitelji Kulić, ostali mještani Dugobaba, sela iz kojega je podrijetlom bivši premijer Ivo Sanader, smatraju da je zatvaranje kamenoloma početak propasti tog sela.

– Dugobabe bez kamenoloma ostat će na prosjačkom štapu – tvrdi Nikola Pisac, predsjednik Mjesnog odbora. – Tako misli cijelo selo, osim jedne obitelji, a najbolja potvrda za to jest peticija koju je za otvaranje kamenoloma i davanja koncesije Konstruktoru potpisalo 99 posto mještana Dugobaba. Nećemo samo stati na tome, nego ćemo i od župana Ante Sanadera, koji je rođen u našem selu, tražiti da Konstruktoru što prije, naravno, u skladu sa zakonom, dodijele koncesiju.

Pored kamenoloma parkirana je teška Konstruktorova mehanizacija, a 90 radnika poslano je kući na čekanje. Nekoliko njih je iz Dugobaba, a ostali su iz susjednih sela.

– Zamislite kako je danas naći posao. Ne mogu ga naći ni mlađi od 30 godina, a kamoli mi koji smo prevalili 50 godina – pita se Jakov Mikačić, koji je ostao bez posla u Konstruktorovoj asfaltnoj bazi uz kamenolom.

U Dugobabama se već dulje vrijeme poprijeko gledaju Kulići i ostali mještani. Ivan i njegova Vinka pokazuju nam brdo dokumentacije kojom su svim mjerodavnim institucijama dokazivali pogubnost kamenoloma za njihovo zdravlje i život. Čak su i dva puta pisali Ivi Sanaderu dok je bio premijer.

– Dva puta sam pisala ondašnjem premijeru Sanaderu. Zna on nas, znamo mi njega. Pa bio je ovdje kod nas davno, ija je i pija. Molila sam ga da poduzme nešto radi zdravlja naše unučadi i radi cijelog sela. Odgovorila nam je iz njegova ureda Bianca Matković da je dobio naše pismo i da ga je proslijedio u nadležno ministarstvo u kojemu je Marina Matulović Dropulić – kaže Vinka Kulić. Kulići su se obraćali i Uskoku, prijavljujući mito koje su im, kaže Ivan, nudili iz Konstruktora. Međutim, kažu da se ništa nije pomaklo s mrtve točke. Jedino su uz probleme koje su imali s kamenolomom ušli i u probleme sa susjedima, koji ih zbog toga poprijeko gledaju.

– Zbog toga što sam se borio za zdravlje i dostojanstven život svoje obitelji bez buke i prašine iz kamenoloma, ljudi s kojima sam do jučer ijo, pijo i igrao balote, više ne pričaju sa mnom i ja s njima – kaže Ivan Kulić.

Dovoljno je u jedinoj dugobapskoj gostionici provesti pola sata da se vidi kako je obitelj Kulić na jednoj strani, a ostatak sela na drugoj. Nitko javno ništa neće reći protiv njih, ali svi će jednoglasno ustvrditi da je kamenolom selu donio više koristi nego štete.

– Šta god kažete, krivo će se shvatiti – dodaje Petar Sanader, ističući kako nije Sanaderov rođak.

– Da jesam, ne bih se sramio, jer za mene i ostale mještane Ivo je bio i ostao dobar čovik – dodaje Petar.

– Kamenolom je za naše selo spas. Tko je god htio mogao je u njemu raditi iz sela. Kada smo ih god zamolili da nešto naprave u selu iz Konstruktora nas nikada nisu odbili. Ma, kakva prašina! Ja sam radio u firmi koja je na sat vrimena ispuštala pet tona prašine – objašnjava Petar Sanader.

– Na zboru mještana svi su digli ruke i potpisali peticiju za kamenolom. Do sada je Konstruktor mještanima koji imaju vinograde blizu kamenoloma plaćao odštetu, a i sve dogovoreno su ispoštovali – dodaje Željko Pisac.

Kamenolom u Sanaderovim Dugobabama otvoren je 20. travnja 1974. godine, kada se probijala glavna cesta koja vodi kroz mjesto. Svoj procvat doživio je za vrijeme izgradnje autoceste.

'Pa nismo mi Kuvajt!'

– Kamenolom nas nije uništio, nego othranio. Da nije bilo kamenoloma i ljudi iz Konstruktora naše selo sličilo bi na zabit, a ne uređeno selo. Ne bi bilo asfaltiranih puteva, ne bi bilo zida i lijepog dvorišta oko crkve. S njima imamo sporazum i u posljednje dvije godine u materijalu i radovima selu su dali skoro pola milijuna kuna. Odakle bi mi sve to napravili da nije kamenoloma. Pa Dugobabe nisu Kuvajt da imaju naftu, ili Jamnica da imaju vodu, Dugobabe su u Zagori i one imaju samo kamen. Kada ga već imamo u izobilju, onda od kamena moramo imati i neke koristi – dodaje predsjednik Nikola Pisac.

Sanader i Pisac: Nismo imali koristi od

Sanader i Pisac: Nismo imali koristi od toga što je Ivo odavde
Odbjegli premijer Sanader prije nekoliko dana, na blagdan Srca Isusova, bio je u Dugobabama na svetoj misi. Mještani su se s njim srdačno pozdravili i nisu ga zamarali svojim problemom. – Nismo mi nikada imali koristi od toga što je Ivo iz našeg mista – kažu Nikola Sanader i Mićo Pisac. Priča o izlazu s autoceste do sela je, tvrde, nategnuta. – Nama je jednako daleko taj izlaz kao i oni u Dugopolju – kaže Zvonko Zoko zvani Bobetko.

Rajko i Snježana Dujmić
prisjetila se
Snježana Dujmić se ponovno oglasila za Rajkov rođendan, ovo je poručila
Rješenja za korekciju dioptrije u svakoj životnoj dobi
 • Avatar HipnosPajdaš
  HipnosPajdaš:

  i kaj tamo treba napraviti metropolu zato jer je Sanader od tam.I Titovo mjesto je propalo i Tuđmanovo nije k ničemu pa kaj ?

 • doktorica:

  Sigurmo još imaju njegovu karticu...

 • sargu123:

  Postoji ona narodna : Svaka sila za vremena . Sanaderovo je vrijeme nepovratno prošlo pa će i oni koji su svoju egzistenciju vezali uz tog kriminalca morati potražiti drugi način uprihođivanja ! Evo ideja : Nek naprave ETNO - SELO ... prikaži još! , po uzoru na KUMROVEC ! Tamo im sasvim dobro ide !