Na današnji dan prije 35 godina, 6. kolovoza 1991., u Dalju je ubijen Stjepan Penić, prvi hrvatski novinar koji je poginuo u Domovinskom ratu. Penić je bio novinar Hrvatskoga radija Vukovar te dopisnik Glasa Slavonije i Večernjeg lista, a život je izgubio tijekom prvih mjeseci velikosrpske agresije na Hrvatsku.
Rođen 1937. godine, živio je s obitelji u Dalju. Nakon napada JNA i srpskih paravojnih postrojbi na mjesto 1. kolovoza 1991., odveden je iz svojeg doma. Nakon prvog ispitivanja bio je pušten, no ubrzo su ga ponovno priveli. Tada je, prema podacima Hrvatskog novinarskog društva, bio izložen mučenju te je ubijen.
Njegova žrtva ostala je trajno upisana u povijest hrvatskog novinarstva. Hrvatsko novinarsko društvo 1993. godine posmrtno mu je dodijelilo Posebno priznanje hrvatskim novinarima poginulim u Domovinskom ratu, zajedno s ostalim novinarima koji su izgubili živote izvještavajući u ratnim okolnostima.
Godinu dana poslije, 1994., na zgradi Hrvatskog novinarskog društva u Zagrebu postavljena je spomen-ploča s imenima hrvatskih novinara, snimatelja i tehničara ubijenih i poginulih u Domovinskom ratu, među kojima se nalazi i ime Stjepana Penića. U znak trajnog sjećanja na njegov doprinos i žrtvu, Kulturno-umjetničko društvo u Dalju nosi njegovo ime – Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo "Stjepan Penić".
Tri i pol desetljeća nakon njegove smrti, Stjepan Penić ostaje simbol hrabrosti hrvatskih novinara koji su tijekom Domovinskog rata, često riskirajući vlastite živote, bilježili istinu o događajima na hrvatskim bojištima. Njegovo ime i danas zauzima posebno mjesto u povijesti hrvatskog novinarstva i među onima koji su dali život za slobodu Hrvatske.
Blanka Vlašić za VL: Rekla sam si – nikad više, a onda sam brzo promijenila mišljenje!