Max Primorac, Amerikanac hrvatsko-hercegovačkog podrijetla, nedavno je svjedočio pred Odborom za vanjske poslove američkog Kongresa, iznoseći šokantne detalje o radu Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Njegovo svjedočenje, naslovljeno "Izdaja USAID-a", bacilo je novo svjetlo na kontroverze oko ove agencije, koja je već neko vrijeme pod lupom kritika, posebno od strane bivšeg predsjednika Donalda Trumpa i milijardera Elona Muska. Njegovo izlaganje je nakratko bilo i prekinuto nakon što je iznio nekoliko šokantnih podataka o tome što sve financira USAID.
Primorac, koji je i sam bio visoki dužnosnik USAID-a tijekom Trumpove prve administracije, a sada je viši znanstveni suradnik u Centru Margaret Thatcher za slobodu Zaklade Heritage. Naime, istaknuo je da je USAID izgubio povjerenje američkog naroda, postajući, prema njegovim riječima, "partijsko vozilo" usmjereno na trošenje novca bez postizanja konkretnih rezultata. Tvrdi da USAID nameće "radikalne društvene ideje" i da nije odgovoran Kongresu, te da je svaki projekt "korumpiran ovom radikalnom agendom". Posebno je spomenuo USAID-ov fokus na "politiku identiteta, rodnu fluidnost, kontrolu populacije i klimatski fanatizam", prenosi Večernji.ba.
Jedna od najozbiljnijih Primorčevih optužbi odnosi se na USAID-ove zelene energetske projekte u nerazvijenim zemljama. Prema njegovom svjedočenju, ovi projekti zapravo koriste Kini, a ne pomažu lokalnim ekonomijama. "Ne mogu zamisliti ništa što je više naštetilo zemljama u razvoju od klimatske agende koja im je nametnuta", izjavio je Primorac. Objasnio je da su mnoge zemlje, posebno u Africi, bile prisiljene odustati od razvoja vlastitih energetskih resursa, dok su im istodobno nametani skupi projekti solarne i vjetroenergije, čije sirovine i tehnologije uvelike kontrolira Kina. Ovo je, kako tvrdi, stvorilo ekonomsku ovisnost i spriječilo razvoj.
Osim toga, Primorac je također ukazao na činjenicu da je 19 od 20 država koje su bile najveći korisnici američke pomoći istovremeno bilo dio kineskog ekonomskog projekta "Pojas i put". To, prema njemu, znači da su američki porezni obveznici neizravno subvencionirali kineski utjecaj u tim regijama. Predsjedatelj Odbora za vanjske poslove Kongresa, Brian Mast, podržao je kritike i najavio detaljnu istragu trošenja sredstava USAID-a. Mast je upozorio na manipulacije unutar agencije, ističući kako su brojne nevladine organizacije koristile i do 50% dodijeljenih sredstava za administrativne troškove umjesto za stvarnu pomoć.
Spomenuti su i kontroverzni projekti poput promocije ateizma u Nepalu i financiranja drag showova u Ekvadoru. "Ovi programi više neće opstati. Gotovo je. Nećemo dopustiti da se američki novac baca na projekte koji ne služe nacionalnim interesima, već potiču korupciju i zloupotrebe" izjavio je Mast. On i Primorac oboje smatraju kako je upravo USAID, u svojoj trenutačnoj formi, oslabio američki utjecaj, stvarajući ovisnost umjesto jačanja samodostatnih partnera. "Ako ne budemo prisutni na ispravan način, nastat će vakuum koji će popuniti naši suparnici. Ali, ključno je da ćemo biti prisutni - bacanjem novca ili pametnim ulaganjima" zaključio je Mast.
Trumpova administracija, podsjetimo, donijela je odluku o gašenju većine inozemnih misija USAID-a, povlačenju osoblja i smanjenju broja zaposlenih. Caritas Internationalis, svjetska krovna organizacija Caritasa, upozorio je da bi ukidanje USAID-a imalo "katastrofalne posljedice", te da bi takav potez "stajao života milijune ljudi".
>> FOTOGALERIJA Ovakve prizore Gaze dosad niste viđali. Evo zašto Trump misli da može postati rivijera Bliskog istoka
1,2 milijuna dolara za promicanje rodne ideologije u državnim institucijama u Srbiji, to mi ostalo u pamćenju. Tko zna što su sve financirali kod nas. Vjerojatno raznorazne Pusiće, Pride-ove, uvođenje LGBT literature u škole i vrtiće i slično.