VEČERNJI TV

Kotromanović: 'Najveća greška Zelenskog je što je uopće izabran za predsjednika, a ovo će biti budućnost Europe'

Foto: Reuters/Pixsell
1/6
23.02.2025.
u 10:00
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Vojni analitičar Ante Kotromanović komentirao je stanje na ratištu u Ukrajini te kako će ono dalje izgledati s obzirom na početak pregovora o miru

Večernjakov vojni analitičar Ante Kotromanović u studiju Večernji TV-a analizirao je rat u Ukrajini kojemu je ovih dana treća obljetnica. Prvo je upitan kakvo je trenutačno stanje na frontu.  - Nevjerojatno da prošlo tri godine od toga. Svi se sjećamo tog dana i tog trenutka kada je krenulo  opći napad iz nekoliko smjerova na samu Ukrajinu i puno toga smo pričali o ratu u Ukrajini i prognozirali i dobro i loše. Stanje na frontu je sada šaroliko. Ukrajinci drže još jedan džep od 30 do 50 km u regiji Kursk. Čak su napravili malu protuofenzivu gdje su odbacile ruske snage nekoliko kilometara i očito pod svaku cijenu žele zadržati taj teritorij Rusije jer pregovori su tu. Pregovori kreću danas, sutra. Oni kreću i mi ćemo vjerojatno vrlo brzo imati nekakve prve draftove što su želje jednih i drugih u tom smislu.

- Jako su veliki gubici i jedni i drugi. Sjevernokorejske snage isto su pretrpile velike gubitke. Došli su ljudi koji su  bačeni odmah u situaciju biti ili ne biti sa iskusnim vukovima sa druge strane koji su prošli trogodišnje ratovanje. Ukrajinska vojska je vrlo dobro organizirana i jaka, sigurno najbolja vojska u Europi i šir. Najaktualnije i najžešće je u pokrajinama Donbas i Lugansk. Tu već mjesecima, od one propale ukreajinske ofenzive,  Rusi su preuzeli stratešku inicijativu i svakim danom napadaju i grizu, osvajaju ta sela i guraju ukrajinsku obranu prema unutrašnjosti. Obrana se nije raspala, ali je jako teško na pojedinim frontovima. To je jako teško.

- Također imaju velike gubitke Ukrajinci i nije lako održati taj strahoviti i žestoki tempo koji Rusi nameću. Rusima je stalo da što više sada u ovom trenutku pritisnu Ukrajince. I nije isključivo da oni već ne pripremaju neku ofanzivu malo žešću da bi uzeli neki važniji grad još i da bi pokušali kontrolirati što više tog teritorija. Na samom ratištu Ukrajinci moraju izdržati. Moraju jednostavno izdržati ovoga. Nije lako se ni boriti sada kad čujete sve što se dešava. Da su pregovori tu, da se Rusima daje nekakav ustupak, da Trump gleda blagonaklono na Putina. Jer nije lako ni vojnicima. To djeluje razorno na psihu. Pa zašto ćemo ratovati mi sada za neki komad teritorija koji ćemo možda opet prepustiti. To je jako značajno za ukrajinsku obranu i oni moraju izdržati. Oni moraju sad da ovih nekoliko mjeseci jako izdržati i pokušati stabilizirati što je moguće više crtu - rekao je Kotromanović

Koji su izazovi pred Ukrajincima? - Definitivno održati moral i stanje u trupama na terenu. To je definitivno zato što su borbe intenzivne i teške. Veliki izazov je Ukrajincima ljudstvo. Sad imaju dovoljno tehnike, oni su vrlo vješto, jako dobro u ove tri godine iskoristile vlastite kapacitete pa su napravili sustave koji su možda najbolji na svijetu. Ali najveći izazov je ljudstvo. Zato što su smanjili dobnu granicu na 18 godina za mobilizaciju. Nije lako to izdržati. To je veliki pritisak. Ako je točno ovo što je rekao predsjednik Zelenski da imaju 45 tisuća poginulih i 390 tisuća ranjenih. To su strašne cifre. Oni moraju sad izdržati tih nekoliko mjeseci dok ne vidimo konture tih prvih jasnih pregovaračkih okvira, da vidimo što se to nudi, a onda nakon će težiti da imaju jaku vojsku, uvijek će se bojati Rusije. 

Kakve poteze Rusije očekujete prije primirja? - Moguće da pritisnu još jače na pojedinim dijelovima fronta, da izvedu jače raketne napade na pojedine dijelove Ukrajine, da bi na taj način što više stisli Ukrajince i da im pokažu "Mi smo jači. Mi imamo dominaciju na terenu. Mi imamo raketne sustave koje vi ne možete srušiti i sjedite i prihvate ono što vam se nudi. Ili uzmi ili ostavi". Vjerojatno će to biti njihova pozicija, a oni su samodopadni. Odgovara im Trumpova politika. Došli su na svoje i oni su sada u poziciji da mogu biti relativno zadovoljni. Oni nisu apsolutni pobjednici. Od onih ciljeva da će napraviti demilitarizaciju Ukrajine i svrgnuti Zelenskog, oni to nisu uspjeli. Nikad jača nije bila Ukrajina vojno i nikad više nije bila naoružana. Oni su na terenu uzeli 25 posto teritorija, ali to nije apsolutna pobjeda no mogu biti zadovoljni.

Koje je poteze, po vama, potrebno povući još da bi došlo do primirja? - Oni se već povlače mimo nas i iza naših leđa. Ono što sam čuo je da je bilo više razgovora, ne samo jedan i da će se Trump  vrlo brzo sastati s Putinom. Ja nisam siguran da će Trump baciti Ukrajinu na koljena, da je ponizi. Mislim da će on ipak nastojati ispregovarati što je moguće više za Ukrajinu zbog vlastitih interesa minerala koji ga zanimaju. On je vješt trgovac, tu nema dvojbe.
Kolike su mogućnosti, odnosno vjerojatnost novih ratova na tlu Europe? - Ja baš ne vjerujem da je Rusija spremna pokrenuti novi rat. Oni su isto iscrpljeni jako. Oni jesu energetski neovisniji, imaju proizvodnju i naučili su na sankcije. Misleći na Trumpa i na Putina, da bi oni vodili rat, ne znam imaju li kapacitete i sposobnosti.

VEZANI ČLANCI:

Hoće li se, po vašem mišljenju, primirje dogovarati samo i isključivo između Trumpa i Putina? Hoće li tu Europska unija imati neku ulogu? - Pa ako dobije ulogu, to će biti neka marginalna. Možda će moći sjediti za stolom i slušati što ova dva lika pričaju i kako se dogovaraju ili će se nastojati izboriti. Vidjeli smo da se potpredsjednik SAD-a nije želio ni naći sa Šuicom. To je nevjerojatno stav i sad je pitanje hoće li možda Britanci uspjeti slomiti Trumpa da ipak Europska unija bude dio tih pregovora. To bi stvarno bila jedna velika sramota za Europsku uniju i jedno veliko poniženje. Šalje se poruka - vi ste nevažni. 

Čuli smo nekakve analize da Trump pokušava pridobiti Rusiju za saveznika za sraz s Kinom. Kako gledate na to? - Definitivno! Nova američka administracija stalno ponavlja da je njihov prvi i glavni strateški cilj - Kina. Kako smanjiti kineski utjecaj i ruski utjecaj u Europi.
Koja je onda budućnost Europe? - To je pitanje za milijun dolara. Europa će živjeti, samo je pitanje u kakvom formatu. Nitko neće ukinuti Hrvatsku ili Njemačku, Francusku ili Portugal. Pitanje je kako će izgledati Europska unija. To je ono što sada novi lideri moraju definirati, sjesti i vidjeti kojim putem odvesti EU. Mora se nešto mijenjati.

Kakva je sudbina ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog? - Ne znam, po meni je potpuno pogrešno što je uopće izabran za predsjednika jedne zemlje. Čovjek koji se nikada nije bavio politikom, koji je bio komičar, sad mora sjediti i voditi državu u ovakvim ozbiljnim problemima. On je sazrio u zadnje tri godine, to se vidi po njemu. No, da je na njegovom mjestu bio neki ozbiljni političar prije tri ili četiri godine, mislim da bi on sve napravio da ne dođe do rata. Znaš da imaš preko puta protivnika koji ti uz granicu parkira 150 tisuća ruskih vojnika. I ti se praviš kao da neće doći do napada. Prva granata koja je je pogodila Ukrajinu njega je probudila u krevetu. Ne znam kakva će biti njegova budućnost. Bit će zanimljivo vidjeti bi li on mogao dobiti nove izbore. 

Kada onda očekujete da bi primirje moglo početi? - Prvo bi trebalo američkoj administraciji reći da prekinu sve aktivnosti na ratištu pa ćemo onda sjediti, a ne da mi još pregovaramo, a da Rusi žestoko bombardiraju i napadaju cijelu Ukrajinu. To bi bio dobar početak. Ključno je sada zaustaviti rat, ali hoće li kasnije doći do nekakvog rješenja na da bude pravedno za Ukrajinu, to ćemo vidjeti. Nadam se da se neće razgovarati o Ukrajini bez Ukrajine - zaključio je naš sugovornik. 

>>FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Kada bi doista posegnula za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije>>

1/26

Komentara 124

Avatar moreplovac
moreplovac
10:11 23.02.2025.

Ovaj "Analitičar" svako malo, kako vjetar puše.

IS
istokdole
10:15 23.02.2025.

Po tome ni ti nikad ne bi mogao biti ministar obrane jer imaš iskustva samo u jahanju konja. Bože mili, dobro da na vrijeme prestah čitati

DU
Deleted user
10:10 23.02.2025.

Zar si se već vratio s Antarctica? Pa mogao si ostati još koji dan da odmorimo malo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije