Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 161
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
IZRAZIO SOLIDARNOST

Grlić Radman: Hrvatska je uz zaljevske države nakon iranskih napada

Goran Grlic Radman
Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
05.03.2026.
u 14:30

U središtu razgovora repatrijacija, zaštita ključnih pomorskih pravaca te stabilnost globalnih energetskih tržišta.

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman izrazio je solidarnost s državama članicama Vijeća za suradnju zaljevskih država pogođenima napadima te im zahvalio na pomoći i gostoprimstvu koje su pružile hrvatskim državljanima, poručivši da će Hrvatska nastaviti poduzimati sve kako bi svojim građanima osigurala siguran odlazak iz pogođenih područja.

Grlić Radman je, naime, sudjelovao na neformalnoj videokonferenciji Vijeća za vanjske poslove s ministrima država GCC-a na kojoj se raspravljalo o eskalaciji sigurnosne situacije na Bliskom istoku. Vijeće (GCC) je regionalna je političko-gospodarska organizacija šest država Perzijskog zaljeva – Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Katar, Kuvajt, Bahrein i Oman – koje surađuju u području sigurnosti, politike i gospodarstva.
Sudionici sastanka snažno su osudili, kako je istaknuto, neopravdane iranske napade na zemlje Zaljeva, ocijenivši da predstavljaju prijetnju regionalnoj i globalnoj sigurnosti te pozvali Iran da odmah prekine napade. Na sastanku je također naglašena važnost očuvanja sigurnosti regionalnog zračnog prostora te pomorskih ruta i slobode plovidbe, uključujući ključne pravce poput Hormuški tjesnac i Bab-el-Mandeb, kao i stabilnosti opskrbnih lanaca i globalnih energetskih tržišta.

Hrvatska će, kako je poručeno, nastaviti blisko surađivati s partnerima iz Europske unije i državama GCC-a kako bi omogućila siguran odlazak hrvatskih državljana.

Komentara 1

TA
Tarantula
14:39 05.03.2026.

Pitanje je da li je Iran napao baš te države ili je napao vojne baze SAD-a u tim državama koje služe kao poligon za borbe protiv Irana? Znači ako te ja napadnem a ti uzvratiš ti si onda nasilnik? Da, vidim odakle se povlaći ta teorija, da 1945, jedni su napadali, drugi su uzvratili i sada ovi prvi glume žrtve. Što ako me netko pokuša ubiti ali ja uspijem njega, ja postajem isti kao i on makar to bilo u samoobrani?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata