Donald Trump je tijekom prvih 100 dana povratka u Ovalni ured doveo gospodarstvo na rub krize, riskirajući ugled Amerike kao financijskog utočišta i potičući strah među biračima koji su izgubili povjerenje u njegovo vodstvo. Amerikanci, umorni od visokih cijena osnovnih namirnica, povjerovali su Trumpovom obećanju da će "ponovno učiniti Ameriku pristupačnom" u studenome 2024., dijelom zbog nostalgije za predpandemijskim gospodarstvom iz njegova prvog mandata, piše u analizi Trumpovih prvih sto dana na vlasti CNN.
Predsjednik je svjesno i samovoljno usvojio politike koje će gotovo sigurno dodatno povećati cijene, mogle bi dovesti do nestašica i izazvale su kaos među direktorima i malim poduzetnicima te prijetnju recesijom. Trump pokušava provesti najdublju preobrazbu američkog i svjetskog gospodarstva u posljednjih nekoliko generacija, uvjeren da može ponovno stvoriti mitsko "zlatno doba" s kraja 19. stoljeća koristeći "prekrasne" carine kako bi iskoristio američku ekonomsku moć za slamanje trgovinskih suparnika.
Međutim, predsjednik koji igra golf dok radnički mirovinski fondovi propadaju često je izgledao ravnodušno prema sve većim brigama Amerikanaca – od poslovnih lidera do običnih kupaca koji izravno osjećaju posljedice njegovih politika u prva 100 dana njegova mandata, koji će obilježiti u utorak. S tržišta dionica izbrisani su bilijuni dolara. Zračni prijevoznici ukidaju letove; vodeće tvrtke snižavaju vlastite godišnje prognoze; neki trgovci su zbog carina odustali od prodaje robe proizvedene u Kini. Međunarodni monetarni fond snizio je prognozu rasta američkog gospodarstva; Federalne rezerve navode da su neka poduzeća prestala zapošljavati; izvršni direktor Walmarta upozorio je Trumpa da će njegove politike do ljeta blokirati opskrbne lance.
Kao znak mogućeg pada u recesiju, potrošačko povjerenje dramatično je palo i u travnju je bilo na četvrtoj najnižoj razini od 1952. godine. CNN-ov indeks "straha i pohlepe", koji mjeri osjećaje na tržištu, već mjesec dana bilježi "strah" ili "ekstremni strah". Kao i mnoge druge odluke otkako se vratio u Ovalni ured, Trumpova trgovinska politika je pravno i ustavno upitna jer je jednostrano proglasio nacionalnu izvanrednu situaciju kako bi si omogućio vođenje carinskog rata. Sada koristi ogromne i nekontrolirane ovlasti kako bi testirao svoju dugogodišnju teoriju da je Sjedinjene Države — najbogatiju naciju svijeta — svaka druga država sustavno iskorištavala. Njegov je cilj prisiliti strana tržišta da se otvore američkoj robi i natjerati proizvođače da vrate tvornice i radna mjesta kako bi oživjeli industrijske regije koje su teško stradale zbog globalizacije.
Milijuni američkih radnih mjesta mogli bi ovisiti o ishodu njegova kockanja. Trump provodi svoju osnovnu ideju da Sjedinjene Države ne bi trebale voditi svijet već koristiti svoju moć u pojedinačnim pregovorima kako bi prisiljavale manje nacije na odluke koje koriste isključivo Americi. Ovo načelo, ukorijenjeno u njegovom pristupu "Amerika na prvom mjestu", već je otuđilo mnoge američke saveznike – no za Trumpa je to prednost, a ne mana.
Njegov krhak temperament i uvjerenje da posjeduje superioran ekonomski um dodatno guraju američko gospodarstvo prema rubu. Njegovi napadi na predsjednika Federalnih rezervi Jeromea Powella narušili su imidž SAD-a kao temelja stabilnosti svjetskog gospodarstva. Trump je zahtijevao drastična smanjenja kamatnih stopa unatoč upozorenjima stručnjaka da bi to moglo dodatno povećati inflaciju. Zbog negativnih reakcija tržišta donekle je ublažio svoje prijetnje smjenom šefa Fed-a.
Trump također eskalira opasni sukob s Kinom, pokrećući sveobuhvatan gospodarski rat protiv suparnika 21. stoljeća, što ima ozbiljne geopolitičke posljedice. U intervjuu za Time Magazine prošlog tjedna, Trump je izjavio: "Bit ćemo najbogatija zemlja koju smo ikad imali, eksplozija rasta dolazi uskoro."
Ono što čini ovu situaciju izvanrednom je to što nije uzrokovana poslovnim ciklusima, vanjskim ekonomskim šokom, terorističkim napadom ili prirodnom katastrofom – već izravno politikama američkog predsjednika. Trump je proizvoljno uvodio, pauzirao i prilagođavao carine, stvarajući neizvjesnost koja može izazvati recesije. U intervjuu za Time hvalio se da je sklopio 200 trgovinskih sporazuma, iako Kina poriče bilo kakve pregovore.
Trump igra iznimno opasnu igru. "Ovo je jedan od najvažnijih dana u američkoj povijesti. Ovo je naša deklaracija ekonomske neovisnosti," rekao je Trump 2. travnja u Ružičnjaku Bijele kuće, proglasivši "Dan oslobođenja". Ipak, već nekoliko sati nakon uvođenja carina, Trump ih je iznenada pauzirao na 90 dana, uznemiren reakcijom tržišta obveznica.
Njegovi dužnosnici, i dalje odani njegovom kultu ličnosti, nazvali su taj zaokret dokazom njegove genijalnosti, no očekivani trgovinski sporazumi još se nisu ostvarili. Zbrka i česta mijenjanja politika šokirali su milijune Amerikanaca koji su se nadali ekonomskom olakšanju, a ne novim udarcima za obiteljske proračune. Trumpova popularnost pala je na 41%, najnižu razinu za nekog američkog predsjednika u prvih 100 dana mandata u posljednjih 70 godina. Njegovo odobrenje po pitanju gospodarstva također je na najnižoj razini – 39%.
Pritisak na Trumpa da opravda štetu koju je izazvao sve je veći. Administracija, međutim, tvrdi da iza naizgled proizvoljnih odluka stoji promišljen plan. "On je ultimativni dogovarač," izjavila je ministrica poljoprivrede Brooke Rollins za CNN. "Ulazimo u novo razdoblje širenja tržišta." Ministar financija Scott Bessent tvrdi da Trump koristi "stratešku neizvjesnost" kako bi ostvario prednost u pregovorima. Ako Trump uspije poboljšati trgovinske uvjete za SAD, nadmašit će predviđanja gotovo svih vodećih ekonomista. No ako izazove recesiju, politički će biti teško izbjeći odgovornost jer je svoju osobu poistovjetio s carinskom politikom.
Čak i ako Trump ostvari uspjeh, pristup će gotovo sigurno značiti više cijene za američke potrošače. U intervjuu za Time rekao je da bi smatrao "potpunom pobjedom" ako bi tarife bile 20%, 30% ili čak 50%. To bi značilo znatno veće troškove za Amerikance, odnosno svojevrsno veliko povećanje poreza. Trump tvrdi da će to biti nadoknađeno velikim smanjenjem poreza, no taj plan još nije realiziran. Iako tvrdi da je već smanjio cijene osnovnih proizvoda, to uglavnom nije točno.
Trumpova ideja da osobno određuje cijene sugerira još veće nestabilnosti u budućnosti. "Mi smo robna kuća i mi određujemo cijene," rekao je Timeu. Takav proizvoljan sustav, posebno u rukama osobe s ograničenim razumijevanjem ekonomije, predstavlja recept za kaos i korupciju te bi mogao uništiti pravila tržišnog gospodarstva koja su učinila SAD svjetskom velesilom. "Mogućnosti SAD-a bile su više od same nacije. Bio je to globalni brend," upozorio je milijarder Ken Griffin prošlog tjedna na Semafor Summitu svjetskog gospodarstva. "Taj brend sada uništavamo."
VIDEO Trump objavio rat Zelenskom
Kao što znamo CNN već dugo nije faktor. CNN je na žalost postao glasilo ultra lijevih globalistički i woke elita. Sjeća li se još netko kako su reagirali na atentat na Trumpa da ne idem dalje.