Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 6
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Savjeti za roditelje

Šteti li djeci vjerovanje u Djeda Božićnjaka i u kojoj dobi im trebamo reći istinu, otkriva psihologinja

Shuttershock
16.12.2021.
u 07:00

Božićno vrijeme u nama potiče empatiju, dobrotu i velikodušnost, a vjerovanje u djedicu najmlađe podsjeća da i njihovi postupci imaju posljedice; pozitivne ili negativne.

Iako sve više modernih roditelja smatra da ne treba podržavati dječje vjerovanje u izmišljene priče, bajke i fiktivne likove, mnogi iz vlastitog djetinjstva jasno pamte slatko iščekivanje dolaska Djeda Božićnjaka pa te uspomene ne žele uskratiti ni svojoj djeci. 

– Osobno ne vidim problem u tome da roditelji, uz one tradicionalne, svojoj djeci pričaju i neke božićne priče koje su smislili sami ili čak sa svojim mališanima – rekla je za The Sun psihologinja i autorica knjiga za djecu  dr. Julia Budnik Grantham.

Kako da vam božićna zvijezda traje dulje?

1/9

Takve su obiteljske tradicije, smatra ona, ključne za rani razvoj djeteta, pa ne treba podcjenjivati njihovu važnost i odgojnu ulogu.

– U svojoj praksi rada s djecom nikad nisam naišla na dijete na koje je vjerovanje u Djeda Božićnjaka negativno utjecalo – rekla je, no naišla je, kaže, na djecu kojoj su roditelji u najmlađoj dobi rekli da su sve te božićne priče izmišljotina. Tada je, dodaje, svjedočila njihovu golemom razočaranju što s drugom djecom ne dijele tu čaroliju.

Grantham tako objašnjava da djeca imaju urođene alate i vještine za igranje raznih uloga, pa realnost od fantazije često znaju odvojiti bolje od nekih odraslih.

Foto: Pixabay.com

S njom se slaže i začetnica zdravstvenog portala CFAH i stručnjakinja za obrazovanje u ranom djetinjstvu Nina Julik, pa kaže da je i sama svojoj djeci odlučila od najranije dobi pričati bajku o Djedu Božićnjaku, najviše jer je upravo on zaslužan za čaroliju koju vežemo uz božićno vrijeme. 

– Kod male djece ne postoji jasna granica između fantazije i stvarnosti, pa im je mašta neograničena, a omogućavanje maštanja ključno je za njihov razvoj emocionalnih, društvenih i fizičkih vještina, kao i za razvoj vještina potrebnih za rješavanje raznih problema – rekla je Julik.

Uz to, napominju obje stručnjakinje, božićno vrijeme u nama potiče empatiju, dobrotu i velikodušnost, a vjerovanje u djedicu koji nagrađuje dobru djecu najmlađe podsjeća na to da i njihovi postupci imaju posljedice – pozitivne ili negativne...

Kada djeci treba reći istinu?

Prema stručnjakinjama za to ne postoji pravo vrijeme već roditelji trebaju pratiti signale koje im djeca šalju i iskreno s njima razgovarati kad misle da je za to došlo vrijeme.

– Mala bi djeca oko treće ili četvrte godine mogla imati neka općenita pitanja, no najbolje ih je pustiti da s vremenom sama shvate što je stvarnost, a što bajka ili mit – kaže Grantham i dodaje da iluziju o Božićnjaku mališanima ipak ne bismo trebali potpuno razbiti prije navršenih 11 ili 12 godina.

– Tada će već o tome početi raspravljati i sa svojim prijateljima i ozbiljno propitkivati nelogične stvari – dodala je, a roditelj tada treba biti spreman na iskren razgovor.

Istraživanje pokazalo: Ovo je najstresniji dio blagdana, slažete li se?

Komentara 6

MA
max
10:17 16.12.2021.

Ako neki odrasli mogu vjerovati u bajke o isusu, zašto djeca ne bi vjerovala u djeda mraza? Kakva je razlika?

DU
Deleted user
08:54 16.12.2021.

Djeca još ne znaju da je to jedina laž iz koje su nešto dobili/profitirali poslije će ih lagati još više ali samo uzimati , tako da neka uživaju dok mogu....

NN
novo nenormalni
09:27 16.12.2021.

najbolje je biti ateista i čvrsto vjerovati u "ništa"

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije