ISTRAŽUJEMO Što društvo čini da se pomogne razvojačenim braniteljima oboljelima od PTSP-a i kome se oni mogu obratiti kad su u krizi

Ubilo se 1369 oboljelih od PTSP-a

crn-ubilo-txt.jpg
import
02.02.2005.
u 18:46

Prema podacima Ministarstva branitelja, 1369 je branitelja oboljelih od posttraumatskog stresnog poremećaja počinilo samobojstvo. Posljednji slučaj dogodio se prije dva dana nedaleko od Osijeka. Razvojačeni branitelj Željko Orešković, s dijagnozom težeg oblika PTSP-a, pritisnut neimaštinom i beznađem, motornom pilom prerezao je vratne žile. U mjerodavnom ministarstvu slučaj branitelja koji je, kao i mnogi drugi, izlaz iz teške situacije našao podignuvši ruku na sebe jučer nije imao tko komentirati. Svi su dužnosnici, od ministrice Jadranke Kosor do glasnogovornika Berislava Živkovića bili zauzeti obvezama ili na službenom putu te nisu mogli razgovarati s novinarima. Kada smo, nakon gotovo sat vremena upornih pokušaja, uspjeli dobiti jednu od tajnica u Ministarstvu, upitali smo je kome se branitelji, u odsutnosti dužnosnika, mogu obratiti s problemom, a ona nas je, vrlo ljubazno, uputila na otvorene linije Ministarstva: 01/363-3910 ili 01/363-3911.

Telefoni
No, uspostaviti telefonsku vezu na ponuđenim brojevima nije bilo moguće. Pokušavali smo više od pola sata, no nismo uspjeli. Jučer od 11.20 do 12.04 sati naizmjence smo okretali ponuđene brojeve, no linije su neprekidno bile zauzete.
 S druge strane, na desetak telefonskih brojeva Ministarstva koji su objavljeni na internetskim stranicama u pola sata nije se javio nitko.
Ni na centrali ni u uredu ministrice te njezinih pomoćnika i zamjenika! Iznimka je bio ured državnog tajnika za pitanja branitelja Tomislava Ivića. Njegovu smo tajnicu nekoliko puta dobili odmah i svaki bi nam put ljubazno obećala da će se "držvani tajnik Ivić javiti za najkasnije sat vremena". No, to se do zaključenja broja nije dogodilo.
"Ne mogu vam pomoći. Kad bude slobodan, gospodin Ivić će se javiti", kratko je poručila tajnica. Slično je bilo i s internetskim stranicama Ministarstva <a>www.mobms.hr</a>. Na početnoj stranici postoji link "branitelji", no ono što je toj populaciji najpotrebnije, nije završeno. Na toj je stranici, među ostalima, objavljen i sljedeći tekst:
"Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti organiziralo je kontinuirano dežurstvo timova za prijam i odgovore na telefonske upite stranaka iz područja djelatnosti ministarstva za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelj..." Uz tekst je postavljen link "opširnije". Klikom na taj link, očekivali smo, doći ćemo do brojeva spomenutih telefonskih linija, no nije ih bilo. Na stranici koju smo otvorili klikom na "opširnije" nije bilo ničega osim napomene "under construction" te adrese Ministarstva. Nitko se ne javlja ni u psihosocijalnim centrima Ministarstva hrvatskih Branitelja u Varaždinu i Krapini, koje smo pronašli na telefonskim informacijama. Okretali smo i petnaestak minuta svaki broj, ali bez uspjeha.

Dežurstva
Samo smo u zagrebačkom Centru za psihosocijalnu pomoć uspjeli ostvariti vezu. Javila nam se socijalna radnica.
Kako nam je objasnila, radno je vrijeme od 10 do 14 sati, a razgovorom se pomaže braniteljima u krizi, od 16 do 20 sati javljaju se pravnici, a vikendom je Centar zatvoren. Incidentne situacije s braniteljima, poput one koja se zbila prošle godine, kada je Zlatka Kramera zaštitar izudarao i izbio mu zube, bilježe se tek kao "incident u zgradi državne uprave". Ministarastva unutarnjih poslova, odnosno branitelja takve statistike nemaju.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije