KAKVA NAM JE INFRASTRUKTURA

Španjolska bez struje povukla mnoga pitanja, znate li kakvo je stanje u Hrvatskoj? Ovo je najveći problem

Foto: REUTERS
1/6
29.04.2025.
u 23:14
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Ono što brine je starost infrastrukture u Hrvatskoj gdje je čak 61 posto prijenosne mreže zastarjelo

Izvanredno stanje u Španjolskoj pa i Portugalu izazvano nestankom struje, mnoge je potaklo na razmišljanje i povuklo je mnoga pitanja kao što je ono - što ako se to dogodi i Hrvatskoj. U Dnevniku HRT-a stručnjaci objašnjavaju kako njihovim kolegama na jugu EU nije bilo jednostavno. Zato je važno što više ulagati u modernizaciju mreže. Ni u operativnom centru Hrvatskog prijenosnog sustava ne znaju koji su uzroci nestanka električne energije u Španjolskoj i Portugalu. - Pretpostavljam da su kolege koristili prosljeđivanje napona iz smjera Francuske pročitao sam da je iz smjera Maroka Španjolska dobila napon tako da paralelno se radi na više načina - rekao je direktor Hrvatskog operativnog prijenosnog sustava Danko Blažević koji pojašnjava da za povratak mreže u normalu treba vremena. - Kada se koristi crni start, onda se mora krenuti u vrlo malim koracima od megavat-dva, tako da to je jako spora procedura. Ako napravite jednu grešku, taj mali sustav koji ste uspostavili se sruši.

VEZANI ČLANCI:

Ono što lagano brine je starost infrastrukture u Hrvatskoj gdje je čak 61 posto prijenosne mreže zastarjelo. - Europa pa i Hrvatska moraju naći sredstva, tehnička načini postoje, ali moraju hitno naći sredstva da pokrene investicije. Mi ovdje u Hrvatskoj nemamo još dovoljno investicija i ne vodimo računa o tome da investicije u električnu mrežu traju i po 10 godina - istaknuo je predsjednik Europskog udruženja regija i energetskih agencija za energiju i okoliš Julije Domac

>>FOTO Sablasne fotografije iz Španjolske i Portugala: Ulice bez automobila, ljudi sjede na podu, ništa ne radi>>

1/29

Ključne riječi

Komentara 2

XA
xaron
00:27 15.05.2025.

Pa prema Špaljolskim izvorima uzrok su male solarne jedinice kojih ima na 1000-če. Mala potrošnja i sunčano vrijeme su doveli do toga da su SE proizvodile 100% energije u sistemu, Energija proizvedena u velikim jedinicama sistema te ta energija nije imala kamo da ode te je došlo do oscilacija u sistemu. Zbog sigurnosti su prvo isključene NE a onda i ostele.Male SE više nisu imale nosioce frekvencije za koje bi se zakačile te se sistem raspao. Od početka , sistem je razvijen tako da energija sa visokog napona - preko transformatora- ide prema potrošačima na niskom naponu. Ovdje se desilo da je energija proizvedena na niskom naponu -SE- te je preko transformatora išla prema visokom naponu i generatorima. Niko nije računao na ovo pri izgradnji 1000-če SE.

MP
marinko.przolica
00:03 30.04.2025.

Kako sada stvari stoje kolaps je izgleda došao uslijed vrlo visokog udjela nesinhroniziranih fotovoltaika u mreži. Prije 9 dana pohvalili su se kako imaju 100% obnovljive u sustavu, dok je operator prije 2 mjeseca upozorio da vrlo visok udio obnovljivih unosi vrlo veliku razinu nesigurnosti u stabilnost sustava...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije