Jedna od temeljnih ideja konzervativizma kao političke filozofije jest da ljudi nisu jednaki. Ovisno o tipu konzervativizma i njegovoj rafiniranosti, postoje razlike u shvaćanju izvora navedenih društvenih nejednakosti. Moderni konzervativizam, kako ga je artikulirao Edmund Burke u svojoj znamenitoj knjizi "Razmišljanja o francuskoj revoluciji", prihvaća pravnu jednakost svih ljudi, u smislu da ljudi imaju jednaka (osnovna) prava, ali protivi se ideji jednakosti u ishodima i opravdava društvenu hijerarhiju.
Do vrha se prema Burkeu smiju probiti samo oni koji to zaslužuju. Pri čemu se da naslutiti kako Burke smatra da su "kvalifikacije" potrebne za zauzimanje najviših položaja dijelom prirodno naslijeđene (pa se stoga osobe iz svakog društvenog sloja načelno mogu probiti do vrha), a dijelom stečene obrazovanjem bilo formalno (danas ga načelno osobe iz svih društvenih slojeva imaju prilike steći), bilo neformalno, usvajanjem određenog habitusa, shvaćenog kao određene kulture mišljenja, opće kulturne naobraženosti i određenih normi ponašanja (pa stoga uglavnom rezervirano za privilegirane društvene slojeve). S druge strane, ljevica je zagovarala puno šire shvaćenu jednakost ljudi, ne samo u pravima nego i u ishodima, što je zakompliciralo njezin odnos prema kriterijima za dolazak na najviše položaje. Na kraju se iskristalizirala kombinacija sposobnosti i pravovjernosti.
Dovoljno je biti pravovjeran. Sposobnosti, naobraženost i habitus posve su irelevantni
Trumpove namjere i metode, ali i ono što bi provodio DP, puno su bliže lijevim revolucioniranim sentimentima negoli promišljenom konzervativizmu
Komentara 8
Sloboda medija, svaka leva polupismena šuša može piskarati svašta, a nažalost rijetko mogu pametni, dobronamjerni ljudi, domoljubi iznositi svoje stavove i istine.
ahahahaa...zato Trump ima na,svojim skupovima dok govori neprestano stisnutu šaku, a to je komunistički pozdrav 🤛...a mediji bezveze napadaju Muska koji rabi Rimski pozdrav kojeg su Nijemci ukrali od Talijana
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Čovjek završi fakultet u HR, ima bogate mamu i tatu, striko je prijatelj sa gradonačelnikom i evo ga - novi ministar. Ma daj molim Vas. Koliko je doktora vodilo do sada ministarstva u RH, kao da nam je cijela vlada i cijela politika "šugava" pa ju doktorima treba liječiti. Gdje to molim Vas piše da obrazovan čovijek je pravi profil političara i jedino ispravno rješenje. Pa do sada su sve u HR vodili pismeni i školovani ljudi a gdje smo završili? Na dnu EU i dalje tonemo gospodo. Nema te škole koja je prava kvalifikacija za budućeg političara. Pa nije to građevinska firma pa da ti treba tesar ili zidar. Ovo je politika i školsko obrazovanje ovdje (kako nas povijest nove Hrvatske uči) potpuno irelevantno. Uhvatili se za dabru i njegovu školu (što sam u početku podržavao) ali ovo dalje je perver...zij..a Mnogi školovani ministri (sjećate se Beroša, ha ha) uhvaćeni s žlicom u medu, i oni su ok, ovaj čovijek nije ništa ukrao nikoga oštetio a razapinjete ga kao da je srušio državu..